کد خبر : 96166
/ 07:53
میزبانی تالار شهر از «سفیران گردشگری» در «جشن پایان سرایش شاهنامه»

شهریاران کوچک

شهریاران کوچک

شهرآرا آنلاین -  زوزنی| سرآمد کنون قصه یزدگرد/ به ماه سپندارمذ روز اِرد/ ز هجرت شده پنج هشتادبار/ به نام جهان‌داور کردگار. از شواهد موجود در این بیت‌های شاهنامه برمی‌آید که حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی، سرایش شاهکار ادبی حماسی خود را در تاریخ ٢۵ اسفندماه سال ٣٨٨ خورشیدی (۴٠٠ هجری قمری) به پایان رسانده است. یک اثر برجسته ادبی که از زبان تا ادبیات و به طور کلی فرهنگ ایرانیان را تحت‌تأثیر قرار داد و حتی در سطح جهانی حرف‌های بسیار برای گفتن دارد. امروز نیز با وجود گذشت بیش از ١٠٠٠ سال از پایان سرایش شاهنامه، همچنان می‌توان از طراوت و تازگی و زیبایی و البته معانی ژرف آن آموخت و بهره و لذت برد. این در حالی است که هنوز هم فرهنگ شاهنامه در زندگی ما ایرانیان چنان که باید جایی باز نکرده است و شهروندان با فردوسی و قهرمانان داستان‌هایش و هر آنچه مربوط به این میراث گران‌قدر ملی است، آشنایی درخوری ندارند. با‌این‌همه گاهی 

در این زمینه به همت گروه‌ها و نهادهای مردمی یا دولتی اتفاقاتی رقم می‌خورد که در نوع خود می‌تواند ارزشمند باشد. روز گذشته شهرداری مشهد مقدس و اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی برنامه‌ای را در تالار شهر به نام «جشن پایان سرایش شاهنامه» برگزار کردند و طی آن ضمن پاسداشت جایگاه والای حکیم توسی، از میان دانش‌آموزان مشهدی سفیرانی برای ترویج فرهنگ پارسی و میراث فردوسی برگزیده شدند. این اتفاق خجسته در برنامه یادشده، در قالب طرح «سفیران گردشگری» با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان این ٢ دستگاه رسمیت یافت. تفاهم‌نامه مدنظر را دکتر هادی بختیاری، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد، و علیرضا مالک اشرفی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی، امضا کردند.

 

﷯ دانش‌آموزان، سفیران گردشگری

تعدادی از دانش‌آموزان مشهدی که در حوزه گردشگری فعالیت دارند صبح دیروز در جشن پایان سرایش شاهنامه در تالار شهر جمع شدند و از شاهنامه‌پژوهان، شاهنامه‌خوانان و سفیران گردشگری خود قدردانی کردند. معاون گردشگری و زیارت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا هدف از امضای تفاهم‌نامه و قدردانی از برگزیدگان دانش‌آموز را آشنایی کامل آن‌ها و خانواده‌هایشان با ظرفیت‌های فرهنگی گردشگری خواند و تأکید کرد که هدف‌گذاری شهرداری مشهد برای تقویت هویت شهری روی مدارس متمرکز شده است: ما در مشهد به طور چهار‌فصل میزبان زائرانی از سراسر ایران و حتی جهان هستیم. از سویی بهترین روش برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری مشهد خود شهروندان هستند که دراین‌باره دانش‌آموزان می‌توانند روزنه‌های مناسبی برای آشنا ساختن خانواده‌ها با ظرفیت‌های شهر باشند. 

طبق توضیحات نرگس شالچیان، در راستای طرح و در سال تحصیلی دانش‌آموزان در مدارس با ظرفیت‌های گردشگری مشهد آشنا خواهند شد و در طول سال در مراکز استقبال از زائر مستقر می‌شوند و در آنجا جاذبه‌های شهر مشهد را برای زائران تشریح می‌کنند. تهیه محتوا و اعزام استادان برای آموزش در مدارس و برگزاری جلسات آموزشی و تولید محصولات را شهرداری مشهد بر عهده دارد.

 

﷯ حس خوب شاهنامه

«جشن پایان سرایش شاهنامه» با اتفاقات دیگری نیز همراه بود که احتمالا بتواند نام فردوسی و شاهنامه را در ذهن دانش‌آموزان ماندگار کند. این کودکان و نوجوانان در طی جشن نقالی کردند و نمایشنامه‌ای را بر پایه داستانی از شاهنامه اجرا کردند. همچنین یک گروه موسیقی مقامی از تربت جام هم دوتار نواختند و دف زدند و خواندند. معرفی و تقدیر از برگزیدگان مسابقه پیامکی «آخر هفته‌ها با شاهنامه» و مسابقه پژوهشی «پویش خرد و پرسش خرد» از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی