کد خبر : 96171
/ 08:00
اظهارات رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا درباره بودجه ٩٠٩٠ میلیاردی شهرداری

ریز و درشت بودجه مدیریت شهری در سال ٩٨

بودجه سال ٩٨ شهرداری مشهد چند‌روز پیش، و پس از جلسات مکرر شورای شهر تصویب شد.

ریز و درشت بودجه مدیریت شهری در سال ٩٨

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان -  مجموع بودجه مصوب سال آینده در ٣ حوزه شهرداری، اقتصادی و سازمان‌ها تعریف شده و رقمی بالغ بر٩٠٩٠ میلیارد تومان است. در این راستا رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع شورای شهر روز گذشته در نشستی خبری گفت که منابع آلبوم پیشنهادی سال ٩٨، با ٣۵ درصد افزایش نسبت به اصلاح بودجه مصوب سال ٩٧، از مبلغ ٣١٩٠ میلیارد تومان به مبلغ ۴٢٩٨ میلیارد تومان مورد تصویب قرار گرفته است که ٣ میلیارد و ٩٩٣ میلیون و ٢٩۵ هزار و ۶٠٠ تومان از این رقم مربوط به بودجه شهرداری و مبلغ ٣٠۴ میلیون و ٧٩۶ هزار و ٨٠٠ تومان مربوط به بودجه سازمان‌هاست.

بتول گندمی افزود: با توجه به مواد برنامه عملیاتی که در آن مقرر شده است تا درآمد پایدار از ٢۵ درصد به ۴٠ درصد افزایش یابد، در سال ٩٨ درآمد پایدار در مجموع ٢٣ درصد از کل درآمد را شامل شده و ٧٧ درصد مربوط به درآمدهای ناپایدار (حوزه ساختمانی) است.

او با اشاره به مجموع بودجه مصوب سال ٩٨ گفت که بر این اساس بودجه شهرداری ۴٢٩٨ میلیارد تومان، حوزه اقتصادی ۴۴٨٣ میلیارد تومان و بودجه سازمان‌ها ٣٠٩ میلیارد تومان برآورد شده است.

 

﷯ افزایش بودجه عمرانی

گندمی یکی از نکات مهم و بارز بودجه ٩٨ را افزایش بودجه عمرانی در حوزه شهرداری دانست و افزود: از این مبلغ ١٠٣٩ میلیارد تومان با افزایش شصت‌وپنج‌درصدی به ١٧١٨ میلیارد تومان رسیده که بیشترین سهم آن مربوط به حوزه حمل‌و‌نقل و ترافیک با ۵٨ درصد بوده است و پس از آن هم حوزه خدمات شهری با ١٨ درصد افزایش قرار دارد.

او در خصوص مهم‌ترین کدهای درآمدی شهرداری در حوزه درآمدهای پایدار گفت که در این حوزه می‌توان به کدهای عوارض اسناد رسمی با ٣٧ درصد افزایش، عوارض گذرنامه با ١۵٠ درصد افزایش، عوارض بلیت هواپیمایی با ١٢٧ درصد افزایش، عوارض منابع حاصل از بند (الف) ماده ٣٨ قانون مالیت بر ارزش افزوده با ٢٣ درصد افزایش و عوارض سالیانه خودروهای سواری و سایر وسایل نقلیه با ۴٣ درصد افزایش اشاره کرد.

نحوه تسهیم بودجه ساختمانی و غیرساختمانی هم موضوع دیگری بود که از سوی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مطرح شد، بر این اساس بودجه ساختمانی در نظر گرفته شده مبلغی حدود ٢٨٨١ میلیارد تومان (حدود ٧۴ درصد از کل بودجه)، درآمد پایدار حدود ٨۵٩ میلیارد تومان (حدود ٢٢ درصداز بودجه) و بودجه دولتی هم رقمی حدود ٨١ میلیارد تومان (حدود ٢ درصد از بودجه) و سایر موارد هم حدود ٧٢ میلیارد تومان (حدود ٢ درصد از بودجه) است.

گندمی در ادامه با بیان اینکه طی سال ٩٧، ٨١ درصد اعتبارات عمرانی بوده و در سال ٩٨ هم اعتبارات این حوزه افزایش داشته و ٧٧ درصد بودجه را به خود اختصاص داده است، افزود: در‌حالی‌که افزایش اعتبارات عمرانی داریم، به دلیل افزایش بودجه سهم آن کمتر دیده می‌شود.

طبق اعلام او برای احداث کمربند، احداث خیابان‌های اصلی و فرعی و آسفالت، در سال ٩٨، ٣١۶ میلیارد تومان (٨ درصد از بودجه)، توسعه زیرساخت‌های شهر هوشمند، ۶٩ میلیارد تومان (٢ درصد از کل بودجه)، المان‌های هنری، ١٣ میلیارد تومان (٣ دهم درصد از بودجه) و برای خرید تجهیزات کنترل ترافیک هم ۵٠ میلیارد تومان (١ درصد از بودجه) در سال ٩٨ در نظر گرفته شده است.

 

﷯ اعتبار ٩٠۴ میلیاردی مترو

گندمی در ادامه با بیان اینکه هر کیلومتر احداث خطوط قطارشهری از ٢۵٠ میلیارد تومان در سال گذشته به ٧۵٠ میلیارد تومان رسیده است، گفت که در سال ٩٨ برای احداث خطوط قطار شهری، ٩٠۴ میلیارد تومان (٢١ درصد از کل بودجه) دیده شده که با در نظر گرفتن این اعتبار اتمام تونل ٣ ایستگاه شهدا، باب‌الجواد و پایانه خط سوم و اتمام خط دوم مترو در دستور کار قرار گرفته است.

او همچنین با بیان اینکه عملیات اجرایی پروژه‌های زیرساختی با هدف حل مسائل شهر نیز در سال ٩٨ آغاز می‌شود، افزود: احداث تقاطع غیرهمسطح نمایشگاه، دوربرگردان شرقی آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی، چپ‌گرد کلانتری، دوربرگردان ابوطالب، پل مصلی و آغاز عملیات احداث آمفی‌تئاتر بزرگ شهر در دستور کار قرار گرفته است. 

گندمی با اشاره به بودجه سی‌ونه‌میلیارد‌تومانی احداث فرهنگ‌سرا و سالن ورزشی در سال ٩٨ که حدود یک درصد از کل بودجه را به خود اختصاص داده است، گفت که بر این اساس احداث ٣ فرهنگ‌سرا در مناطق ٢، ۵ و ٧ و احداث ۴ سالن ورزشی در مناطق ٢، ٨، ١٠ و ثامن در نظر گرفته شده است.

 

﷯ اعتبار ١٠٠ میلیاردی برای جداسازی آب شرب از خام

تکمیل احداث شارستان رضوی قطاع٢، احداث ٣ سوله بحران در مناطق ۶ (شهرک شهید شیرین)، ٧ و ١١ و تکمیل سوله بحران منطقه یک، اجرای پروژه محلات مبتنی بر درخواست اهالی آن‌ها، جداسازی آب شرب از خام با اعتبار صدمیلیاردتومانی، بهبود و بهسازی ناوگان اتوبوس‌رانی (تعمیر اساسی ٣٠٠ دستگاه اتوبوس سازمانی)، جذب منابع سرمایه‌گذاری در نگهداشت و بهره‌برداری از زیرساخت‌های شهری، اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری در خدمات و توجه به معیشت سرمایه‌های انسانی شهرداری مشهد از دیگر مواردی بود که از سوی گندمی مطرح شد.

او در خصوص منابع درآمدی غیرساختمانی، گفت: مالیات بر ارزش افزوده در سال ٩٧، ٣۴٢ میلیارد تومان (١١ درصد از بودجه) بوده و امسال ۴٢٠ میلیارد تومان (۵ درصد از بودجه) را به خود اختصاص داده است. همچنین عوارض سالیانه خودرو نیز در سال ٩٧، ٣۵ میلیارد تومان و یک درصد از بودجه بوده و امسال این رقم به ۵٠ میلیارد تومان و ٠.۵ درصد (۵ دهم درصد) از بودجه رسیده است. طبق اعلام گندمی عوارض سالیانه خودرو در سال ٩٧، سرانه هر شهروند ١١ هزار و ٢۶ تومان بوده اما این سرانه در سال ٩٨ به ١۵ هزار و ۴۴٧ تومان رسیده است.

 

﷯ کاهش اعتبارات حمل‌و‌نقلی دولت

او در ادامه با بیان اینکه در زمینه کمک‌های دولت در زمینه مترو و اتوبوس‌رانی کاهش شدیدی داریم، افزود: در سال ٩٧، در این خصوص پیش‌بینی صدوسی‌وپنج‌میلیارد‌تومانی داشتیم اما با توجه به عدم تحقق این مقدار پیش‌بینی کردیم این رقم در سال ٩٨ به ۶۵ میلیارد تومان برسد. گندمی همچنین با اشاره به اینکه در سال ٩٧ پیش‌بینی کرده بودیم که بتوانیم ٣٢ درصد از منابع درآمدی‌مان را از محل تسهیلات و انتشار اوراق کسب کنیم، گفت که بر این اساس ٢۶٩٩ میلیارد تومان در سال ٩٧ پیش‌بینی شده بود اما برای سال ٩٨، ٢٠٠٣ میلیارد تومان (٢٣ درصد از بودجه) پیش‌بینی شده است. بر این اساس در زمینه دریافت تسهیلات و انتشار اوراق کاهش خواهیم داشت.

او در خصوص درآمدهای ساختمانی و مهم‌ترین موارد این حوزه که شهروندان با آن بیشتر سرو‌کار دارند گفت که در حوزه عوارض نوسازی پیرو ابلاغیه هیئت وزیران و نگاه کاهشی دولت میانگین سرانه هر شهروند از ٢۴ هزار و ٨٠ تومان در سال ٩٧، به ٢٣ هزار و ۶٢٨ تومان خواهد رسید. بر‌این‌اساس اعتبار ۶۵ میلیارد تومان سال ٩٧ به ٧۵ میلیارد تومان در سال ٩٨ کاهش می‌یابد.

گندمی در خصوص منابع حاصل از تخلفات هم افزود: در سال ٩٧ برای این حوزه رقمی معادل ٨۵١ میلیارد تومان و در سال ٩٨ هم ١٠٨۴ میلیارد تومان دیده شده است.

طبق اعلام او طی سال ٩٧ برای حوزه پروانه‌ها ١١۵٨ میلیارد تومان، معادل ٣٧ درصد از بودجه و در سال ٩٨ برای عوارض ساختمانی و صدور پروانه رقمی معادل ١٨۵٧ میلیارد تومان دیده شده که دلیل این افزایش هم توسعه در بعضی مناطق شهرداری است. گندمی در زمینه هزینه‌های جاری و نگهداشت گفت که طی سال ٩٧ برای این حوزه ١٣۶٧ میلیارد تومان (١٩ درصد از بودجه) و برای سال ٩٨ اعتباری معادل ١۶۵٣ میلیارد تومان (٢٣ درصد از بودجه) دیده شده است، همچنین سرانه هزینه شهرداری در این زمینه برای هر شهروند در سال ٩٧، ۴٣٠ هزار و ۶۵١ تومان و در سال ٩٨ حدود ۵١٠ هزار و ۶٩٨ تومان محاسبه شده است.

طبق اعلام او اعتبار در نظر گرفته‌شده برای پارک و کمربند سبز مشهد رقمی معادل ٢۵٠ میلیارد تومان (۶ درصد از بودجه)، اعتبار پارکینگ‌های عمومی ١٠۴ میلیارد تومان (٢ درصد از بودجه)، خرید اتوبوس و نوسازی ناوگان ۴۴ میلیارد تومان در سال ٩٨ است.

 

﷯ احداث ٣ ایستگاه آتش‌نشانی

گندمی با بیان اینکه اعتبار احداث ایستگاه و خرید تجهیزات آتش‌نشانی در سال ٩٨ حدود ۶٢ میلیارد تومان برآورد شده است، گفت که براین اساس احداث ٣ ایستگاه آتش‌نشانی در مناطق ۵، ٧ و ١٠ در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.

اعتبار هزینه و نگهداشت شهر هم حوزه دیگری بود که از سوی گندمی مطرح شد و در این خصوص گفت که هزینه رفت‌و‌‌روب در سال ٩٧ با سرانه هفتادهزارتومانی برای هر شهروند، حدود ٢٢١ میلیارد تومان بود که این مقدار با در نظر گرفتن سرانه هشتادوهفت‌هزارتومانی برای هر شهروند در سال ٩٨ به ٢٨١ میلیارد تومان می‌رسد.

گندمی در خصوص اعتبارات حوزه نگهداری فضای سبز و پارک اظهار کرد: در سال ٩٧ سرانه این حوزه برای هر شهروند ۶۶ هزار تومان و بر این اساس اعتبار دویست‌ونه‌میلیارد‌تومانی در نظر گرفته شده بود اما در سال ٩٨ و در نظر گرفتن سرانه هشتادویک‌هزار‌تومانی برای هر شهروند، این رقم به ٢۶٣ میلیارد تومان می‌رسد.

اما طبق اعلام او اعتبار امداد و اطفای حریق در سال ٩٧ با در نظر گرفتن سرانه چهل‌ودوهزارتومانی برای هر شهروند، ١٣۴ میلیارد تومان بوده است که این رقم با افزایش سرانه هر شهروند به ۴٩ هزار تومان در سال ٩٨ به ١۵٩ میلیارد تومان می‌رسد.

گندمی یارانه پرداختی شهرداری برای جابه‌جایی مسافر با اتوبوس و قطار شهری را ٨٧ هزار تومان به ازای هر شهروند و ٢٧٧ میلیارد تومان در سال ٩٧ دانست و این رقم را برای سال ٩٨، با افزایش حدود ٩٨ هزار تومان به ازای هر شهروند و در مجموع ٣١٧ میلیارد تومان اعلام کرد.

او در ادامه با بیان اینکه سهم شهرداری برای مشارکت‌ها در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی در سال ٩٨، حدود ۵۶ میلیارد تومان دیده شده است، گفت که همچنین در حوزه ترویج ورزش همگانی هم در سال ٩٨ رقمی معادل ٢۶ میلیارد تومان، نظارت بر ساخت‌و‌سازها ۶٠ میلیارد تومان و ترویج فرهنگ شهروندی هم ٧٧ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

 

﷯ اعتبار حمایتی شهرداری در زمینه بدهی‌ها

گندمی در زمینه بدهی‌ها گفت که در این زمینه برای شهروندانی که طبق اعلام کمیته اقشار آسیب‌پذیر شهرداری قادر به پرداخت بدهی‌های خود نباشند (زنان سرپرست خانوار، شهروندان دارای فرزند معلول، افراد مبتلا به بیماری‌های سخت و‌...) اعتباری معادل ٨میلیارد و ١٠٠ میلیون تومان در نظر گرفته‌ایم. طبق اعلام او اعتبار پانزده‌میلیارد‌تومانی برای سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌های عمومی از درآمدهای شهرداری در سال ٩٨ دیده شده است.

گندمی در ادامه با اشاره به اعتبار دویست‌وبیست‌میلیارد‌تومانی سال ٩٨ برای آسفالت معابر اصلی و فرعی، گفت که در راستای توجه به مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار تبصره‌ای در بودجه دیده شده که به واسطه آن شهرداری موظف است برای مناطق در اولویت، تأیید ٢ کمیسیون عمران و مناطق پیرامونی را دریافت کند، در غیر این صورت اعتباری اختصاص نمی‌یابد. 

او همچنین در خصوص پیش‌بینی‌های شورای شهر برای تحقق بودجه با توجه به نوسانات اقتصادی گفت که اگر شرایط ۶ ماه دوم سال ٩٧ و تورم ٣۶ تا چهل‌درصدی بر سال ٩٨ حاکم باشد، مشکل چندانی با کسب منابع درآمدی نخواهیم داشت، در غیر این صورت و تغییرات نرخ ارز و تورم، برای تجدید نظر در بودجه تمهیداتی اندیشیده شده است.

 

﷯ در شهرآرا اتفاقی خارج از اساسنامه نیفتاده‌است

گندمی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص بودجه مؤسسه شهرآرا، با تأکید بر اینکه بودجه مؤسسه فرهنگی شهرآرا با اعتبار نشریه آن متفاوت است، اظهار کرد که شهرآرا هیئت مدیره و شورای مشخص دارد، همچنین این مؤسسه بر اساس مصوبات شوراهای دوره قبل و اساس‌نامه خود تکالیفی دارد و از طریق آن می‌تواند کسب درآمد کند.

او در ادامه با بیان اینکه در یک سال گذشته اتفاقی خارج از چارچوب مصوبات و اساس‌نامه مؤسسه شهرآرا نیفتاده است، گفت که این مؤسسه مجوز ویژه‌نامه‌هایی را از هیئت مدیره خود و شهردار گرفته و حالا این مجموعه بزرگ‌تر شده است و در همین راستا باید برای کسب درآمد و پرداخت هزینه‌های خود تلاش کند.

گندمی با تأکید بر اینکه ما در بودجه سال ٩٨ مؤسسه شهرآرا نسبت به سال ٩٧ رشد زیادی نداشتیم، افزود: بودجه سال آینده شهرآرا نسبت به امسال ١۴ درصد افزایش داشته که سهم درآمد آن از محل شهرداری حدود ٢ میلیارد تومان است. طبق اعلام او شهرآرا بر اساس اساس‌نامه خود می‌تواند کسب درآمد و در مناقصه‌ها شرکت کند.

گندمی با بیان اینکه به طور قانونی کنترل و نظارت‌های لازم بر مؤسسه شهرآرا صورت می‌گیرد، گفت که بر اساس مصوبه اصلاح بودجه شهرآرا، قراردادهای این مؤسسه باید در سامانه «حسیب» ثبت شود؛ در این راستا به احتمال قوی تا اردیبهشت سال آینده شهروندان می‌توانند به قراردادهای سازمان‌های شهرداری از جمله شهرآرا دست یابند.

او همچنین با اشاره به وعده محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، مبنی بر به‌کارگیری بانوان در یکی از معاونت‌های خود طی سال آینده، گفت که امیدواریم شهردار در ماه‌های ابتدایی سال آینده به وعده خود عمل کند؛ این در حالی است که با توجه به حضور بانوان توانمند در مشهد آقای کلائی می‌توانند در بخش مدیران عامل سازمان‌ها و شهرداران مناطق هم از ظرفیت خانم‌ها استفاده کنند. 

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی