کد خبر : 96179
/ 08:23

چهارشنبه ایمن

نگاهی به آئین جشن های استقبال از بهار و هر آنچه باید در باره چهارشنبه سوری بدانید

چهارشنبه ایمن

شهرآرا آنلاین - گاهی داغی خبرهای آخرین هفته سال آتشی است که بر دامن یک خانواده می افتد. مثل آمار انفجارهایی که این روزها حکایت از پشت پرده های مواد محترقه دارد. درست مثل همین انفجار چند روز پیش در یک واحد آپارتمان در خیابان کلاهدوز مشهد که به فوت یکی از همشهریانمان منجر شد.اگرچه بازار خیلی از فروشندگان این مواد خطرناک در این چهارشنبه آخر سالی بسیار داغ است اما داغ تر از آن داغی است که ممکن است سر سال و ماه نو بر دل خانواده ای نقش ببندد.بی تردید ماحصل آیین ها و رسم و رسومی که به دور از تحریف و اغماض باشد، تصویری نیست که امروز در مناسبت های مختلف می بینیم. اما غیرممکن نیست که جشن های ایرانی را که از دیرباز سعی بر آن داشته فرهنگ سنتی مردم این مرز و بوم را زنده نگه دارد به گونه ای برگزار کنیم که نشان دهنده کهن بودن این جشن باشد.

 

ترافیک کمتر، چهارشنبه سوری بهتر

بیایید قبول کنیم که خیلی وقت ها درست شادی کردن را بلد نیستیم. حالا می خواهد خوشحالی ناشی از برد یا صعود تیم محبوبمان باشد یا جشن و سرور چهارشنبه آخر سال. بدون فوت وقت راهی خیابان می شویم و بدون توجه به اینکه مردم کار و زندگی دارند و مشکل یا مسئله ای، در پیاده رو و سواره رو 

و لابه لای ماشین ها و آدم ها می چرخیم و ولوله به راه می اندازیم. لطفا بیایید این چهارشنبه سوری در پیش را با درایت بیشتری شادی کنیم و مسبب ترافیک های طولانی و اعصاب خردکن در کوچه و خیایان نشویم. یک لحظه هم حال بد آن بنده خدایی را تصور کنید که از قضا همین امشب داخل آمبولانس است و باید در سریع ترین زمان به بیمارستان برسد.

تلنگر: لطفا اگر با دوست و آشنا و خانواده قرار گذاشته اید تا یک شب چهارشنبه سوری پر از جنب و جوش داشته باشید، به جای اینکه در کوچه و خیابان سروصدا کنید و مزاحم دیگران بشوید، ترجیحا به فضاهای باز رجوع کنید، مکان های عمومی و دور از شلوغی های شهر. 

 

مردم چه گناهی دارند؟

ترقه ها را مثل نخودچی کشمش ریخته داخل جیبش و همین طور که در کوچه و خیابان راه می رود، دست به جیب می شود و یکی می اندازد جلو پای مردم. یک مرتبه یک پیرزن و پیرمرد را از ترس زهرترک می کند و مرتبه ای دیگر خانم بارداری را از ترس تا مرز سکته می رساند. در و همسایه هم که بعید است برایش اهمیتی داشته باشد. خودتان کلاهتان را قاضی کنید. آخر خدا را خوش می آید؟ اصلا با خودتان فکر کرده اید که اگر یکی از همسایه ها مریضی در خانه داشته باشد تکلیفش چیست؟ باور کنید در چنین شرایطی خودتان هم نمی توانید آنچنان که باید و شاید خوش بگذرانید. فقط آسایش و آرامش دیگران را سلب کرده اید و در بهترین حالت باید کلی اعتراض را به جان بخرید. 

 

اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب مشهد

دادسرای عمومی و انقلاب مشهد طی اطلاعیه ای خطاب به افرادی که آسایش و آرامش مردم را در روزهای پایانی سال به ویژه چهارشنبه آخر سال به خطر می اندازند، گفته است: بر اساس قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، کسانی که به طور غیرمجاز مواد ناریه و منفجره را خریداری، نگهداری و حمل و یا اقدام به توزیع یا فروش این اقلام کنند به حبس از ۶ماه تا ٢سال محکوم خواهند شد. 

 

هوای شهرتان را داشته باشید

خیلی ها بر این تصورند که جشن گرفتن و خوشحالی کردن، یعنی یک شب را بیخیال همه چیز بشوند و قید تمام قاعده و قانون ها را بزنند. توجیه شان هم این است که یک شب هزار شب نمی شود و همین چیزهاست که خاطره می شود. این تفکر، نه تنها توجیه خوبی نیست، بلکه عذر بدتر از گناه است و از نادرست بودن کار شما چیزی کم نمی کند. احتمالا خود شما هم در و دیوار سیاه و دود و دم به جا مانده از آتش بازی ها و تابلوهای کج ومعوج توی خیابان را، در روز بعد از چهارشنبه سوری دیده اید. لطفا در این روز و شب ها حواستان به اموال عمومی باشد که سهوا و عمدا آسیب نبیند. علاوه بر این، تا به حال به این دقت کرده اید حیواناتی که توی کوچه و خیابان وجود دارند هم ممکن است از این بساط نارنجک انداختن و ترقه بازی هایی که به راه انداخته اید آسیب ببینند؟

 

چقدر بگم خطر داره ترقه؟

یک عده هم هستند که هیچ جوره تمایل و علاقه ای ندارند به اینکه این شب را در جوار خانواده بگذرانند. سفت و سخت معتقدند که چهارشنبه سوری فرصتی است برای اینکه دوستان و رفیقان پایه رادور هم جمع کنند و فارغ از ریتم و روال هر شب، یک کار متفاوت و یک فضای متفاوت را رقم بزنند. صد البته که بودن در جمع دوستان و رفقا هیچ عیبی هم ندارد اما همان طور که خودتان هم می دانید با رعایت اصول اولیه ایمنی. خیلی وقت ها شوخی ها 

و شادی کردن هایی که به اقتضای جمع های جوان و کارهای جوان پسندانه آن ها انجام می شود، می تواند خسارت های جبران ناپذیری را، از لحاظ مالی و جانی، به بار بیاورد.

تلنگر: حالا خودمانیم دیگر، پدر و مادرهای عزیز شما هم انصافا کمی با دل بچه هایتان راه بیایید. اصلا به نظر شما بهتر نیست اگر قرار به برپایی و آتش و پریدن از روی آن است، این اتفاق با نظارت و همکاری و مشارکت خودتان صورت بگیرد تا همه جوره ایمنی کار تأمین شود؟ در این صورت هم حواستان به بچه ها بوده، هم نگران این نیستید که تک و تنها بلایی سر خودشان بیاورند و هم دسته جمعی یک دورهمی ساده و جذاب را برگزار کرده اید.

 

یک دور همی ساده و دلچسب

دوستی می گفت ما در یک کوچه بن بست زندگی می کنیم و هر سال برای برپایی مراسم چهارشنبه سوری با بقیه همسایه ها در کوچه جمع می شویم، یک آتش کوچک و مختصر برپا می کنیم و به همین بهانه دور هم می نشینیم و گل می گوییم و گل می شنویم. بچه ها هم همین جا پیش خودمان بازی می کنند و خیالمان راحت است که خطری تهدیدشان نمی کند. علاوه براین، معمولا یکی دو تا از همسایه ها تقبل می کنند و غذایی مثل آش تهیه می کنند و شبمان را با خوردن یک کاسه آش داغ، آن هم به صورت دسته جمعی می گذرانیم. می بینید؟ به همین سادگی و شیرینی هم می توان چهارشنبه سوری را برگزار کرد. بدون اینکه مردم و اموال عمومی آسیب ببیند، ترافیکی ایجاد شود یا سروصدا و مزاحمتی برای در و همسایه ها به وجود بیاید.

 133314.jpg

امدادرسانی در ثانیه های طلایی

متین نژاد| چندسالی است که در شب چهارشنبه آخرسال، شاهد گزارش های تکان دهنده ای از نقص عضو افراد هستیم که فقط بر اثر یک لحظه غفلت رخ داده است. 

معمولا هم شایع ترین حادثه ای که در این شب اتفاق می افتد، سوختگی است و آن هم از نوع درجه یک آن، که خوشبختانه سطحی است.

باتوجه به اینکه امدادرسانی در لحظات اولیه نقش مهمی در روند درمان افراد آسیب دیده دارد، درصورت روبه رو شدن با چنین صحنه هایی و تا رسیدن نیروهای امدادگر دست به کار شوید.

برای شروع از باز بودن راه های هوایی و تنفس طبیعی فرد مطمئن شوید. صدایش بزنید یا تکانش دهید تا از هوشیار بودنش اطمینان حاصل کنید. اگر بیهوش است، سر او را عقب بکشید تا زبانش باعث انسداد راه های هوایی نشود. سپس محل سوختگی را با آب سرد و تمیز دست کم به مدت ١٠دقیقه بشویید. انگشتر، النگو، کمربند، ساعت و زیورآلات را خارج کنید.

اگر لباس مصدوم روی عضو سوخته را پوشانده، آن را از بدنش خارج کنید و اگر لباسش به پوست ناحیه سوخته چسبیده، دورتا دور آن را تا محل چسبیده به بدن قیچی کنید. به هیچ وجه تاول ها را نترکانید چون آن ها مانند پانسمانی مناسب در محل سوختگی عمل می کنند و آن ناحیه را از آلودگی های محیطی در امان نگه می دارند. با گاز استریل یا یک پارچه تمیز بدون کرک، محل سوختگی را آرام بپوشانید.

هرگز از خمیردندان، سیب زمینی رنده شده و روغن برای تسکین درد و بهبود سوختگی استفاده نکنید. در سوختگی های سطحی می توانید با استفاده از پمادهای سوختگی و پوشاندن محل سوختگی با یک پارچه تمیز یا گاز استریل، اقدام کمکی اولیه را انجام دهید تا در زمان مناسب، مصدوم را به مرکز درمانی برسانید اما در سوختگی های شدید باید بلافاصله با اورژانس ١١۵ تماس بگیرید.

اگر با مصدومی روبه رو شدید که دچار آسیب های چشمی ناشی از حوادث چهارشنبه سوری شده بود، چشم ها و پلک هایش را نمالید و به سرعت او را به اورژانس چشم پزشکی برسانید، زیرا گاهی آسیب های چشمی در مراحل اولیه علایم زیادی ندارند و ظاهر بدی ایجاد نمی کنند ولی می توانند عواقب ناگواری داشته باشند. فقط چشم آسیب دیده را با یک وسیله دسترس مانند لیوان یک بار مصرف یا مقوایی که به شکل مخروط درآمده بپوشانید اما دستمال، پنبه یا گاز روی چشم قرار ندهید.

 

صرفا جهت اطلاع

هرگز مواد سوختنی و ترقه را حتی در مقادیر کم در منزل نگهداری نکنید. برای تأمین این گونه مواد هم، حتما به سراغ فروشگاه های مجاز و مواد آتش بازی استاندارد بروید.

از آتش زدن لاستیک و مواد این چنینی خودداری کنید. درصورت روشن کردن آتش هم از ریختن مواد اشتعال زا روی آتش به شدت خودداری کنید.

از پرتاب فشفشه و موشک هم روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید. هنگام استفاده از فشفشه هم دستانتان را باز و از جلوی صورتتان دور نگه دارید تا دچار سوختگی نشوید.

از انداختن ظروف تحت فشار مانند کپسول ها، اسپری های حشره کش و... به داخل آتش خودداری کنید، زیرا به علت داشتن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب و به بدن آسیب می رساند.

وجود یک کپسول خاموش کننده آتش نشانی پودری در نزدیکی محوطه آتش ضروری است. قبل از ترک محل هم حتما از خاموش بودن آتش مطمئن شوید و آن را کاملا سرد کنید..

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی