کد خبر : 96180
/ 08:30
آیین استقبال از بهار در کشورهای مختلف دنیا

از آب پاشی تا روزه سکوت

از آب پاشی تا روزه سکوت

شهرآرا آنلاین 

جشن سال نو چین

هدی جاودانی | سال نو قمری بر اساس تقویم سنتی چینی ها و با پدیدارشدن ماه در آسمان محاسبه می شود. اولین روز از اولین ماه این تقویم، سال نو قمری نام گرفته است. چینی ها در این روز، لباس های نو خود را به تن می کنند، فانوس هایی را به دست می گیرند و دسته دسته به یکدیگر می پیوندند. اژدهایی از جنس ابریشم در برابر این جمعیت قرار دارد؛ اژدهایی که برای مردم چین نماد قدرت است. در افسانه‎ها آمده است که این اژدها در تمامی سال در خوابی فرورفته است و مردم در این روز با آتش بازی سعی در بیدارکردن او دارند. این جشن در روز سال نو آغاز می شود و تا پانزدهمین روز از اولین ماه سال ادامه پیدا می کند. پیش از شروع این جشن، مردم به رسم هر ساله خانه های خود را تمیز می کنند و آن ها را با آویزهای سال نو تزیین می کنند. خویشاوندان در این روز گرد هم می آیند، به تماشای جشن ها می روند و آتش بازی می کنند.

133318.jpg

جشن سونگکران تایلند

بودایی های تایلند، سال نو را با جشنی سه روزه آغاز می کنند. جشن آب پاشی «سونگکران»، همه ساله، از سیزدهم آوریل آغاز می شود و تا پانزدهم آوریل ادامه دارد. در این جشن، کارناوال ها هر کدام با مجسمه ای تزیین شده از بودا از مقابل مردم عبور می کنند و این مجسمه ها بر روی جمعیت آب اسپری می کنند. در مناطق محلی، جوانان برای تفریح و سرگرمی بر روی یکدیگر آب می پاشند و این بازی را تا پاسی از روز ادامه می دهند. مردم تایلند برای نمایش مهر و محبت خود، ماهی هایی را در آب رودخانه رها می کنند. آن ها همچنین ریسمان هایی را به نشان احترام به دور مچ یکدیگر می بندند. یک نفر ممکن است در پایان جشن، بیشتر از ٢۵ تا ٣٠ ریسمان را به دور مچ خود داشته باشد. این ریسمان ها باید تا زمانی که خودبه خود از دور مچ دست باز شوند، باقی بمانند.

133319.jpg

جشن سئولال کره جنوبی

«سئولال» شباهت بسیاری به فستیوال بهار چینی ها دارد و سالیانه در بازه ٢١ژانویه تا ٢٠فوریه برگزار می شود. این فستیوال سه روز به طول می انجامد و در آن مردم کره جنوبی لباس های سنتی خود را می پوشند و به خانواده های خود، در روستاهایشان سر می زنند. در این دید و بازدید کودکان خانواده، در رسمی برای ادای احترام، به والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود تعظیم می کنند و در ازای این کار خود در پاکتی عیدی می گیرند. کره ای ها همچنین براساس سنتی قدیمی در این جشن به یکدیگر چای تعارف می کنند. کودکان به همراه والدین خود به محوطه ای می روند و بادبادک هایی را به هوا می فرستند و سرگرم بازی هایی سنتی می شوند.

133317.jpg

جشن اِن یاپی اندونزی

جشن اِن «یاپی» بر اساس تقویم سنتی ساکال، معمولا در ماه مارس برگزار می شود. اِن یاپی، به روز سکوت، مراقبه و روزه داری معروف است و از ۶صبح آغاز می شود و تا نیمه شب ادامه دارد. در این روز، تمامی شهر، به جز بیمارستان ها و خدمات اورژانس تعطیل می شوند، به ندرت می توان کسی را در خیابان ها یا اماکن عمومی دید و صدای تلویزیون و رادیو از هیچ کجا شنیده نمی شود. علاوه بر این ها، ماشین های پلیس با گشت زنی و نظارت بر گردشگران، اطمینان حاصل می کنند که تمامی کسانی که در شهر حضور دارند به این رسم پایبند هستند.

 133316.jpg

جشن مرزانای لهستان
مردم لهستان در سنتی که قدمت آن به قرن شانزدهم میلادی بازمی گردد، اولین روز از بهار را به شیوه ای نمایشی جشن می گیرند. این سنت «غرق کردن مرزانا» نام دارد. مرزانا عروسکی است از جنس پوشال که نشان دهنده زمستانی سرد و غمگین است. عروسک های مرزانا در خیابان رژه می روند و مردم راه را برای آنان باز می کنند تا به رودخانه برسند. آن ها در نهایت به آب انداخته می شوند تا نمادی از پایان زمستان و آغاز بهار باشند.

133320.jpg

جشن کیمبوریجادا بوسنی
هزاران نفر در زنیکای بوسنی گرد هم می آیند، تا در جشن «تخم مرغ هم زده» شرکت کنند. این جشن هر سال در آغاز بهار و در ماه مارس برگزار می شود. تخم مرغ نقش پررنگی در این رویداد دارد و نماد زندگی جدید در فصل نو است. حجم عظیمی از تخم مرغ در دیگ هایی بزرگ پخته و به رایگان میان مردم پخش می شود. قدمت این سنت به چندصد سال قبل بازمی گردد و سالیانه گردشگران بسیاری را به بوسنی می کشاند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی