کد خبر : 96216
/ 07:44

ابوذر قهرمان

در پایان مسابقات فوتبال زمین‌های خاکی حاشیه شهر مشهد تیمی که شایسته قهرمانی بود جام را بالای سر برد

ابوذر قهرمان

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - هر توپ که بلند می‌شود، کلی خاک هم به جانشان می‌نشیند. این‌طوری دیگر تک‌تکشان خاک صحنه خورده‌اند، صحنه مبارزه و جنگ در میدان فوتبال. جنگجویان زمین‌های خاکی شاید در چمن این‌طور نجنگند. جنگ در زمین‌های خاکی برای فتح دروازه رقبا جنگ خاک و خون است. پایشان زخمی می‌شود، کمرشان روی خاک زمین می‌خورد، چشم و چارشان پر از گرد وغبار زمین می‌شود اما دست آخر باز بلند می‌شوند و برای غرورشان، برای موفقیت، برای فتح بهشت کوچکشان پیش چشمان دوست و رفقایی که کنار زمین ایستاده‌اند و تشویقشان می‌کنند می‌جنگند. مسابقات فوتبال زمین‌های خاکی حاشیه شهر مشهد از دیرباز جذاب، پرتنش و تماشایی بوده است، از همان روزها که خدادادها از دل آن به فوتبال کشورمان معرفی شده‌اند تا امروز که بازی‌ها سر و سامان بهتری گرفته و 4 تیم اول تورنمنت به لیگ دسته 2 فوتبال مشهد می‌روند. ابوذر، فجر امید، خلق‌آباد و جزیره به‌ترتیب اول تا چهارم شدند تا جواز حضور در لیگ دسته دوم فوتبال مشهد را به دست بیاورند، جوازی که مجوز ورود به دنیای آرزوهای پسرانی است که از کله سحر تا بوق سگ توی زمین‌های خاکی بازیکن‌ساز فوتبال در جست‌و‌جوی خوشبختی هستند. ابوذر قهرمان نام تیمی است که در فینال این مسابقات با برتری 2 بر 1 مقابل فجر امید، جام را بالای سر برد و خلق‌آباد و جزیره هم به‌ترتیب سوم و چهارم شدند اما فینال این مسابقات پر از قاب‌های ماندگاری از عشق و جنون فوتبال در ساق پاهای بازیکنانی بود که به دنبال موفقیت‌اند. برش‌هایی از این فینال بیانگر حقایق لذت فوتبال در دل زمین‌های خاکی شهر است که پر از استعدادهای نابی است که می‌توانند آینده فوتبال این شهر و کشور را بسازند.

 

1 مستطیل خاکی، آماده نبرد بی‌بازگشت!

دیدار رده‌بندی لغو شده است. زمین خاکی بهمن خواجه‌ربیع میزبان رده‌بندی و فینالی است که بی‌تردید نمی‌توانست خالی از حاشیه باشد. دیدار رده‌بندی‌ که به اعلام مسئولان برگزاری، قرار بود ساعت 7:30 صبح آغاز شود، به دلیل تأخیر چهل‌دقیقه‌ای تیم جزیره در رسیدن به محل برگزاری مسابقات، 3 بر صفر به سود خلق‌آبادی‌ها اعلام شد، حکمی جنجالی که بوی حاشیه با خود به همراه داشت. چند موتورسوار که از بروبچه‌های تیم جزیره و دوستانشان بودند پشت دروازه منتظر بودند تا صدای اعتراض خود را به مسئولان رده‌بالای برگزاری مسابقات برسانند. 11 ستاره ابوذر و 11 مرد فجر امید هم آرام‌آرام لباس عوض می‌کردند و آماده نبرد بزرگ می‌شدند، نبردی که بازنده از آن برگشتی نداشت. درست است که اعلام شده بود 4 تیم نهایی به لیگ دسته 2 باشگاه‌های مشهد صعود می‌کنند اما همه می‌دانستند که گرفتن جام چقدر لذت‌بخش است و کوتاه ماندن دستشان از آن تا چه اندازه می‌تواند نمک روی زخم‌هایشان باشد. 4 گوشه زمین خاکی، نزدیکی خطوط کرنر علف‌‎های خودرو رشد کرده بود، به شکلی که وقتی توپ توی آن‌ها می‌رفت، بازی کردن سخت می‌شد.

 

2 عکس یادگاری با 2 نفر کمتر

بازی با 30 دقیقه تأخیر آغاز شد، تأخیری که صدای جزیره‌نشینان را در آورده بود. آن‌ها می‌گفتند اگر قرار بود بازی فینال با این تأخیر برگزار شود، چرا به خاطر تأخیر در ورود تیم آن‌ها بازی رده‌بندی 3 بر صفر به سود حریف شد، علامت سؤالی بزرگ که فشار را بر مسئولان برگزاری بازی‌ها برای شروع هرچه‌سریع‌تر بازی بیشتر می‌کرد. نکته جالب عکس یادگاری ابتدای بازی برای 2 تیم بود که بازیکنان فجر امید عکسی نُه‌نفره گرفتند زیرا 2 بازیکنشان تا لحظه شروع بازی نرسیده بودند و هنوز مشغول تعویض لباس‌ بودند.

 

3 تماشاگران امید با پرچم فاطمیون

چند موسپیدکرده گوشه‌ای نشسته بودند و بیش از مربی برای بازیکنان تیم محبوبشان جوش می‌زدند. صدایشان مدام در زمین می‌پیچید: «ممد بروووو... جواد محکم... حسن پشت سرت رو بگیر...» آن‌ها خانواده بازیکنان فجر امید بودند، تیمی که متشکل از بازیکنان اتباع بیگانه بود. یکی از تماشاگران از عکاس می‌خواهد عکسی به یادگار از آن‌ها بگیرد، عکسی با پرچم لشکر فاتح فاطمیون که سال‌هاست در مقام مدافعان حرم شهید می‌دهند. حالا پسران مردانی که برای دفاع از حرم بانوی کربلا به مقام شهادت نائل شده‌اند، در مستطیل خاکی، در جست‌وجوی زنده نگهداشتن نام پدرانشان با اکسیر موفقیت هستند .

133388.jpg

4 عطر گل در زمین‌های خاکی

بوی گل به مشام می‌رسد. شماره 11 از سمت راست ارسال تند و تیز زمینی به روی دروازه زردپوشان دارد و غفار صالحی ریزنقش با قطع کردن توپ توی محوطه جریمه اولین گل بازی را به ثمر می‌رساند، گلی که آبی‌پوشان فجر امید را به هوا می‌فرستد. تماشاگران هم با همان تعداد اندکشان کنار زمین را به هیاهو می‌کشانند. طلایی‌پوشان طلایی غافل‌گیر می‌شوند. تیمی که بهتر بازی می‌کرد حالا سر یک غافل‌گیری دروازه‌اش باز شده است؛ اما این پایان کار نیست. همه‌چیز به نیمه مربیان برمی‌گردد، جایی که مربی ابوذر تیمش را به آرامش دعوت می‌کند. طاهر محمدی نیمه دوم تیمی را به زمین می‌فرستد که فوتبال سراسر تهاجمی را به روی دروازه آبی‌ها ارائه می‌دهند و دستاورد آن هم 2 گل زیبا از عبدا... شفاهی است، ضرباتی مهارنشدنی که گلر فجر امید را با چهره‌ای فوتوژنیک، شبیه تاکشی کارتون فوتبالیست‌ها مات و مبهوت می‌گذارد. شعار «ابوذر قهرمان»، بچه‌محل‌های گلشهری روی تیم می‌نشیند و ابوذر با همین 2 گل، بازی باخته را به برد بدل می‌کند و قهرمان می‌شود.

 

5 وقتی جام آمد

مسئولان هیئت فوتبال بسیج سپاه امام‌رضا و مسئولان هیئت فوتبال استان و تنی چند تن از مسئولان دیگر که در برگزاری این مسابقات نقش داشتند می‌آیند. حضور آن‌ها در کنار زمین یعنی آرام‌آرام همه‌چیز برای برگزاری مراسم اختتامیه و اهدای جام آماده می‌شود. یکی از سربازهای ‌وظیفه‌ای که برای تأمین امنیت برگزاری مسابقات کنار زمین ایستاده است، 2 جام در دست دارد و دوان‌دوان به سمت میز برگزاری می‌رود. جام تیم قهرمان و جامی کوچک‌تر برای تیم دوم.

 

6 همیشه پای داور در میان است؟

وقتی جام‌ها روی میز ناظر بازی و جلوی مسئولان قرار می‌گیرد، بازیکنان 2 تیم در زمین بیشتر می‌جنگند، ابوذری‌ها برای حفاظت از پیروزی 2 بر یکشان و فجرامیدی‌ها برای بازگشت، جنگی که برخوردهایش زیاد می‌شود و کار داور سخت. اعتراض شدید مربیان و بازیکنان هر 2 تیم کار را برای داور سخت کرده است. با وجود این، اعتراض به داوری همیشه از جذابیت‌های فوتبال بوده است، جذابیتی که بالاخره ختم به خیر شد و داور با دمیدن در سوت خود، پایان این جنگ عاشقانه را اعلام می‌کند.

 

7 ضیافت تکراری اشک‌ها و لبخندها

کمی کلیشه‌ای،‌ مثل همیشه، اما باز هم جذاب. آبی‌های فجر امید اشک به چشم دارند و فریاد شادی ابوذری‌های قهرمان به آسمان رفته است. جام که توی دستان بازیکنان ابوذر قرار می‌گیرد تمام شادی بردهای دنیا را اجرا می‌کنند. از خوابیدن با جام قهرمانی چمپیونزلیگی تا بوسه‌های مستانه به جام زرین، و تنها چند قدم آن‌طرف‌تر، فجر‌امیدی‌ها امیدشان ناامید شده است. اشک‌هایشان روی گونه‌هایشان می‌غلتد و کسی چه می‌دانست شاید اگر یک توپ به جای دروازه این سمت زمین به تور دروازه طرف مقابل بوسه می‌زد، حالا جای اشک‌ها و لبخندها عوض می‌شد. با این همه، دومین دوره مسابقات فوتبال زمین‌های خاکی حاشیه شهر مشهد با همت تربیت بدنی سپاه امام‌رضا و همکاری و مشارکت نهادهایی چون هیئت فوتبال و تربیت بدنی شهرداری مشهد برگزار شد و از میان 64 تیم حاضر در این مسابقات، ابوذر بود که شایستگی فتح جام و بالا بردن آن را داشت. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی