کد خبر : 96232
/ 08:53

همه جاذبه‌های شهر

صفحه گردشگری به‌طور خاص هم‌زمان با آغاز سال٩٧ در روزنامه شهرآرا آغازبه‌کار کرد.

همه جاذبه‌های شهر

شهرآرا آنلاین - این صفحه ضمن تلاش برای معرفی جاذبه‌های گردشگری، از مشکلات و کمبودهای این حوزه نوشت که در خیلی از موارد گزارش‌های درج‌شده به گره‌گشایی از یک معضل در حوزه گردشگری منجر شد.

 

﷯ رفع مشکلات معلولان در آرامگاه فردوسی

در گزارشی که با عنوان «پاراگردشگری» در صفحه گردشگری روزنامه شهرآرا منتشر کردیم، به‌صورت ویژه مشکلات معلولان در آرامگاه فردوسی را بررسی کردیم. پس از چاپ این گزارش، مدیر پایگاه توس از اصلاح مسیر تردد گردشگران معلول در آرامگاه فردوسی خبر داد.

 

﷯ خانه منسوب به فردوسی

ابتدا یادداشت و درپی آن گزارشی ویژه از نظرات کارشناسان درباره تصمیم میراث فرهنگی برای احیای خانه‌ای منسوب به فردوسی در صفحه گردشگری منتشر شد که واکنش‌های زیادی را ازسوی مدیران میراث درپی داشت، تاجایی‌که حتی تاریخی برای برگزاری یک نشست در این زمینه در میراث فرهنگی معین شد.

 

﷯ موقوفات و دهش‌های ملک

پس از چاپ گزارشی از موقوفات «حاج‌حسین‌آقا ملک» و ارائه مطالبی جدید درباره شخصیت ایشان، جلسه‌ای در منزل آقای رجبعلی لباف‌خانیکی با حضور علاقه‌مندان حوزه تاریخ و مشهدشناسی تشکیل شد و آقایان دکتر متولی‌حقیقی، مهدی سیدی و مدیر انتشارات ملک درباره شخصیت ایشان صحبت کردند. موضوع سرقت شبانه کاشی‌های میل اخنگان را در گزارشی با عنوان «زخم اخنگان» بررسی کردیم و از احتمال زیاد کم شدن تعداد کاشی‌ها در چند سال اخیر خبر دادیم. این گزارش درپی تماس چند تن از شهروندان با روزنامه شهرآرا و مشاهدات عینی آن‌ها از نردبان گذاشتن سارقان، پای میل تهیه شد. 

پس از تهیه گزارش، طرح محوطه‌سازی میل اخنگان در دستورکار پایگاه میراث فرهنگی قرار گرفت. خبر قصد تخریب خانه کوزه‌کنانی توسط مالک خانه، در بسیاری از رسانه‌های خراسان منتشر شد. در همه این گزارش‌ها نویسندگان، مالک خانه را هدف قرار داده بودند و او را مقصر جلوه می‌دادند، بنابراین مالک با هیچ رسانه‌ای حاضر به گفت‌وگو نشد اما ما در صفحه گردشگری تلاش کردیم با رویکردی منطقی به موضوع نگاه کنیم. 

سخت‌گیری‌های میراث فرهنگی درباره خانه‌های تاریخی و رعایت نکردن مفادی که قانون برای میراث تعیین کرده، موجب شده است این روزها حال بیشتر خانه‌های تاریخی مشهد خوب نباشد. ما در صفحه گردشگری از نگاه مالکان و حق آنان درباره اموالشان به موضوع نگریستیم و تلاش کردیم در گفت‌وگو با مالک خانه کوزه‌کنانی، او را برای نگهداری از میراث مشهد راضی کنیم. درج اطلاعات اشتباه و کپی‌پیست‌های فراوان، یکی از مشکلات سایت‌های گردشگری حتی معروفی چون الی‌گشت، کجارو و... در معرفی مکان‌های گردشگری مشهد بود. 

در گزارشی به‌صورت دقیق، اشکالات هر وب‌سایت را برشمردیم. پس از انتشار این گزارش، برخی وب‌سایت‌های گردشگری ضمن تشکر به رفع اشکالات سایت خود پرداختند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی