کد خبر : 96233
/ 08:54

از تلخی تا عبرت‌آموزی

بررسی عملکرد یک‌ساله صفحه حوادث را باید از چهارشنبه‌سوری سال قبل تا چهارشنبه‌سوری امسال پیگیری کرد.

از تلخی تا عبرت‌آموزی

شهرآرا آنلاین - گزارش‌های پیگیرانه حوادث چهارشنبه‌سوری که از چند هفته پیش از چهارشنبه آخر سال گذشته در صفحه حوادث، نتیجه‌اش کاهش جدی و چشمگیر حوادث چهارشنبه سال قبل بود، به‌طوری‌که هیچ شهروندی در چهارشنبه سال گذشته جانش را از دست نداد. امسال نیز این رویه ادامه دارد و از روزها قبل در صفحه حوادث به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم هشدارهای لازم به‌منظور حساس‌سازی شهروندان در دستورکار قرار گرفته است که نتیجه آن بعد از چهارشنبه‌سوری باید بررسی شود.

بغرنج‌ترین حوادث جنایی امسال مربوط به تجاوز به کودکان و قتل آن‌ها بود. دو نمونه اصلی آن قتل ندا دختربچه افغانستانی و محمد‌حسین ده‌ساله بود. اولین جنایت در تعطیلات نوروز رقم خورد و دختربچه افغانستانی به قتل رسید. پیگیری این پرونده در روزهای مختلف و با گزارش‌هایی از صحنه جنایت، بازسازی صحنه و... درحالی دنبال شد که هجمه زیادی علیه سرویس حوادث شهرآرا صورت گرفت. عده‌ای معتقد بودند سرویس حوادث با قاتل، مماشات می‌کند و خانواده مقتول به‌علت ضعف مالی با دریافت دیه از خون یکی از هفت فرزندشان می‌گذرند اما گزارش‌های پیگیرانه صفحه حوادث و گفت‌وگو با پدر مقتول، این فرضیه را باطل کرد و درنهایت قاتل به دار مجازات آویخته شد که این گزارش‌ها بازخوردهای متفاوتی برای ما داشت.

پرونده شاخص بعدی قتل محمدحسین ده‌ساله بود که از تجربه پرونده ندا استفاده شد و با گزارش‌های مکرر خبری و تحلیلی، این پرونده نیز به ثمر نشست و درنهایت این فرد نیز در ملأعام به دار مجازات آویخته شد.

رویکرد پیشگیرانه صفحه حوادث به‌صورت غیرمستقیم در تمام پرونده‌های جنایی پیگیری می‌شود و پیام‌های مختلف رسیده ازسوی شهروندان که اعلام انزجار خود را از پرونده‌های قتل اعلام می‌کنند، نشان‌دهنده تاثیرگذاری گزارش‌های روزنامه بوده است؛ البته بارها در گزارش‌های مختلف، درباره افزایش خشونت‌های نهفته و مشکلات خانوادگی هشدارهای لازم را داده‌ایم، تاجایی‌که در برخی تماس‌ها برای حل همین مشکلات، شهروندان از ما راهکار خواسته بودند که آن‌ها را به دایره مشاوره کلانتری‌ها راهنمایی کرده‌ایم.

یکی از اقدامات مهمی که امسال رخ داد، بازتاب چندین پرونده قصور پزشکی بود، تاجایی‌که در جلسات خصوصی‌تر مسئولان دانشگاه علوم‌پزشکی انتقاد خود را از آن به ما گوشزد کردند. درمقابل افراد زیادی که زخم‌خورده این قصور بودند، به‌صورت تلفنی و پیامکی خواستار راهنمایی برای شکایت‌های مشابهشان شدند.

نباید کسی در تصادف کشته شود. این رویکردِ صدها خبر و گزارش درباره حوادث رانندگی است که در برهه‌ای نیز به‌خاطر همین گزارش‌های شهرآرا، در آمارهای کشوری رتبه خراسان در تصادفات مرگ‌بار به پنجم رسید؛ هرچند موقتی بود.

جرایم رخ‌داده در فضای مجازی آن‌قدر پررنگ شده است که هر روز یک مدل جدید از آن رونمایی می‌شود و در گزارش‌های مختلف سعی کرده‌ایم آگاهی مخاطبان را درباره این قبیل جرایم افزایش دهیم. در رسیدگی به پرونده‌های کلاهبرداری نیز تلاش کردیم از جدیدترین کلاهبرداری‌ها برای مخاطبانمان بگوییم تا با خودمراقبتی به‌سمت امنیت پایدار در خانواده‌ها حرکت کنیم. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی