کد خبر : 96236
/ 08:57

پرداخت به علوم انسانی

صفحه «ادبیات و اندیشه» شهرآرا به ارائه مطالبی اعم از گفت‌‌وگو و گزارش و خبر و یادداشت و ... درباره ادبیات، فلسفه، تاریخ و دیگر علوم انسانی می‌‌پردازد. بدیهی است که عنصر «مشهد» و ارتباط با این شهر در تهیه مطالب مورد تأکید است.

پرداخت به علوم انسانی

شهرآرا آنلاین -

جمعه‌‌های پردیس

پردیس کتاب مشهد یک مجموعه فرهنگی خصوصی است که با وجود عمری کمتر از ٣ سال، مورد اعتماد اهالی فرهنگ و حتی مسئولان قرار گرفته است. این مجموعه برنامه‌‌های فرهنگی ویژه‌‌ای در کنار فروش کتاب ارائه می‌‌دهد که از اتفاقات مهم مشهد به شمار می‌‌آید. شاید شاخص‌‌ترین این برنامه‌‌ها نشست‌‌های ماهانه «جمعه‌های پردیس کتاب» باشد که طی آن، کتاب‌‌های مهم نقد و بررسی می‌‌شود. دکتر بیژن عبدالکریمی، محسن حسام مظاهری و دکتر محسن رنانی برخی از اهالی شاخص قلم هستند که میهمان این برنامه بوده‌اند. شهرآرا چنان‌‌که مدیر پردیس نیز اذعان دارد، تنها نشریه‌‌ای است که این جلسات فرهنگی را به طور مرتب و جامع پوشش می‌‌دهد و صفحه «ادبیات و اندیشه» عهده‌‌دار عمده این امر شده است.

مطالبه‌‌گری یکی از رسالت‌‌های روزنامه‌‌نگاری است که جِد و جهد در این محور در حوزه فرهنگ، از جمله عملکردهای نیروهای این صفحه است. روند فرسایشی صدور مجوز کتاب از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دغدغه‌‌ای است که گاه اعتراض اهالی قلم را به دنبال دارد. صفحه «ادبیات و اندیشه» در ادامه رویکرد مطالبه‌‌محور خود در گزارشی به این مسئله ورود کرد و از معاون فرهنگى مطبوعاتى اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان توضیح خواست. پاسخ‌گویی مسئول یادشده و تأثیرگذاری شهرآرا (در اینجا صفحه ادبیات و اندیشه) تبعاتی ‌برای این مسئول از سوی مقامات بالادستی به همراه داشت.

 

﷯ گفت‌‌وگوهای اثرگذار

گفت‌‌وگو با شاعران و نویسندگان و پژوهشگران و نیز مسئولان فرهنگی به انتشار مطالبی درخور درنگ در این صفحه انجامیده است. برای نمونه، می‌‌توان از گفت‌‌و‌گوی مفصل با محمدحسین محمدی، نویسنده افغانستانی بزرگ‌‌شده مشهد و ساکن اروپا، یاد کرد که بازخوردهای مثبتی داشت. محمد طلوعی، احمد پوری و حسین آتش‌پرور از دیگر شخصیت‌های مهم ادبیات معاصر ایران هستند که در این صفحه مصاحبه‌‌هایی خواندنی و مهم با آنان به چاپ رسیده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی