کد خبر : 96237
/ 08:58

شهروندی و دنیای مجازی

صفحه فرهنگ شهروندی از مهر سال١٣٩۶ کار خودش را آغاز کرد

شهروندی و دنیای مجازی

شهرآرا آنلاین - صفحه فرهنگ شهروندی از مهر سال١٣٩۶ کار خودش را آغاز کرد و همان‌طور که از نام صفحه نیز برمی‌آید، آموزش فرهنگ شهروندی با محورهای گوناگون ترافیکی، زیست‌محیطی، گردشگری، حمل‌ونقل، زیست معلولان، مسئولیت‌های شهروندی و به‌طور کلی پرداختن به مسائل مرتبط با زندگی شهری و زیست ‌شهری در اجتماع، رسالتی بود که از همان ابتدا برای خودش معین کرد؛ البته نه‌فقط با بیان تئوری مباحث بلکه با اتکا به آمار و ارقام. مسائلی با گستره موضوعی متفاوت و با جزئیات فراوان مثل فرهنگ درست استفاده کردن از وسایل حمل‌ونقل عمومی، فضای مجازی، منابع انرژی، راه و رسم آپارتمان‌نشینی و برخورد با همسایه‌ها، صله‌رحم و ویژگی‌ها و خصلت‌هایی مثل کنترل خشم، کنجکاوی کردن، جاه‌طلبی، انتقاد کردن، بی‌اعتمادی، عذرخواهی کردن و... که با شدت و حدت متفاوتی می‌تواند درون آدم‌ها وجود داشته باشد. پرداختن به این مسائل شاید در وهله اول خیلی ساده به نظر برسد اما در مرحله عمل باوجود سادگی، خیلی از این مسائل را عده زیادی از افراد جامعه رعایت نمی‌کنند.

شاید خود شما جزو آن دسته از افرادی باشید که در رفت‌وآمدها و عبورومرورهایی که در سطح شهر انجام می‌دهید، با مسائل پیش‌پاافتاده‌ای مثل رعایت نکردن نوبت و بی‌توجهی به صف بستن، رانندگی‌های عجیب‌وغریب و توجه نکردن به تابلوها و قوانین و کلی از مسائل دیگر برخورد کرده باشید. صفحه فرهنگ شهروندی در سال١٣٩٧ به بیشتر از ٢٠سوژه ترافیکی، حدود ٢٠سوژه زیست‌محیطی و حدود ٨۵سوژه دیگر با رویکردهای متفاوت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پرداخته است.

بازخوردهای مثبت و منفی متعددی که در این مدت به دست ما رسیده و غالب آن‌ها ازطریق پیام‌هایی‌ در شبکه‌های مجازی و در مواردی حتی رودررو و حضوری بوده است، بیشتر از هر چیزی نشان‌دهنده این مفهوم است که این صفحه ظرفیت گسترده‌ای برای پرداختن به این قبیل مسائل دارد، کمااینکه با هر عینکی هم نگاه کنیم، نمی‌توانیم از اهمیت فوق‌العاده بحث فرهنگ‌سازی و خلأ ناشی از آن که بارها و بارها در جامعه رخ نشان داده است، غافل باشیم.

 

﷯ روز نو

صفحه روز نو نیز ازجمله صفحات جدید در روزنامه شهرآرا بود که نحوه پرداختن به برخی اخبار روز در آن، بازتاب‌های زیادی به‌همراه داشت؛ ازجمله موضوعاتی که واکنش‌های زیادی را به‌دنبال داشت، مطلب ملکه اختلاس بود. هجدهم اسفند خبر تخلف مالی شرکت پتروشیمی در رسانه‌های کشور سروصدای زیادی به‌پا کرد. نقطه پررنگ اخبار، نقش داشتن یک خانم در این تخلف مالی بود. مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا که گفته شد رکورد اختلاس بابک زنجانی را نیز شکسته است، سوژه پیام‌ها و واکنش‌های زیادی در فضای مجازی شد. ما هم در گزارشی در تاریخ ١٩اسفند به بیان ابعاد این اختلاس و پیشینه این شخصیت و پیام‌ها و واکنش‌های مردم در فضای مجازی پرداختیم.

با پخش نشدن بازی بایرن‌مونیخ به‌دلیل زن بودن داور، در تاریخ ٢٩بهمن پرونده‌ای منتشر کردیم درباره تمام سانسورهای اشتباه تلویزیون که نشان از کج‌سلیقگی مسئولان سیما داشت، از سانسور لوگوی تیم رم و منچستر گرفته تا سانسور میهمانان برنامه‌های دورهمی یا گویندگان اخبار و... .

انتشار یک ویدئو از الکس، خواننده محبوب دهه‌شصتی‌ها، باعث شد پی ببریم که سال‌ها به اشتباه فکر می‌کردیم این خواننده مرده است. به بهانه برملا شدن این شایعه در تاریخ ٢٨بهمن خاطره‌بازی داشتیم با این خواننده که خاطره مشترک نوجوانی دهه‌شصتی‌ها بود.

با راه افتادن پویش بامزه ١٠سال قبل مروری داشتیم بر واکنش‌های بامزه کاربران و سلبریتی‌ها به این پویش. از طرف دیگر بد ندیدیم که شهرآرا را هم در این پویش شرکت بدهیم و عکسی از ١٠سال قبل آن و حال‌وهوای امروزش منتشر کنیم. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی