کد خبر : 96239
/ 09:14

تنظیم‌گران میوه

مردم از قیمت بالای میوه‌های طرح تنظیم باز ار میوه در سطح شهر گله مندند

تنظیم‌گران میوه

شهرآرا آنلاین - موسوی‌زاده - چند روزی است که توزیع میوه تنظیم بازار در مشهد آغاز شده است، اقدامی که ضرورت آن با توجه به گرانی افسارگسیخته قیمت میوه طی ۶ ماه اخیر بیش از پیش می‌تواند التیامی بر زخم تورم میوه در آستانه سال نو باشد.

برای بررسی میدانی کم‌وکیف توزیع میوه طرح تنظیم بازار، راهی چند بازار توزیع می‌شویم. مروری بر قیمت‌های سیب و پرتقال تنظیم بازار نشان می‌دهد که قیمت میوه‌های توزیع‌شده، تفاوت چندانی با قیمت‌های میدان بار ندارد؛ به عنوان مثال درحالی‌که هر کیلوگرم سیب تنظیم بازار ٧٠٠٠ تومان و هر کیلو پرتقال ۴٠٠٠ تومان تعیین شده است، اگر سری به یکی از میادین بار مشهد بزنیم، هر کیلوگرم سیب درجه ٢، درجه یک و ممتاز به ترتیب ٣۵٠٠، ٧۵٠٠ و ٨۵٠٠ توزیع می‌شود؛ همچنین قیمت هر کیلوگرم پرتقال شمال نیز در میدان بار مشهد به ترتیب برای میوه درجه ٢، یک و ممتاز، ۴۵٠٠، ۵٣٠٠ و ۶٠٠٠ تومان است.

 

﷯ امیدی که ناامید شد

در‌حالی‌که صف خرید میوه تنظیم بازار چندان شلوغ نیست، خانم کریمی‌نیا که برای خرید سیب تنظیم بازار آمده است، می‌گوید: با گرانی شدید قیمت سیب، امید داشتیم میوه تنظیم بازار از راه برسد تا در آستانه عید، شرمنده میهمان‌ها و حضور نوه‌هایم نشوم اما حالا با توجه به قیمت‌های موجود، واقعا ناامید شده‌ام. او ادامه می‌دهد: ترجیح می‌دهم میوه درجه ٢ از بازار میوه بخرم و در پذیرایی نوروز، از نوه‌هایم با آب‌سیب پذیرایی کنم. او تصریح می‌کند: علت گرانی را که سؤال می‌کنم می‌گویند میوه درجه یک است؛ خب درجه یک توزیع نکنند. مردم توان خرید ندارند. قرار بود این میوه‌ها با اقتصاد خانواده‌ها هم‌خوانی داشته باشد.

 

﷯ میوه‌ها ممتاز است

با‌این‌حال مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی اعتقاد دارد که به دلیل درجه یک بودن میوه‌های تنظیم بازار، باید قیمت آن‌ها با میوه‌های ممتازی که در شهر توزیع می‌شود، مقایسه شود.

محسن اسفندیاری تأکید می‌کند: با این مقایسه مشخص می‌شود سیب و پرتقال دولتی ارزان‌تر از بازار است.

در یکی دیگر از مراکز توزیع میوه طرح تنظیم بازار، به سراغ تعدادی از خریداران و فروشندگان می‌رویم.

 

﷯ ریز اما سالم

دستی داخل میوه‌ها می‌کند، تعدادی از میوه‌ها را از زیر به رو می‌کشاند و می‌گوید: «ریز است اما همه‌اش سالم است.» این اظهارات یکی از مشتریانی است که برای خرید میوه تنظیم بازار به یکی از مراکز توزیع مراجع کرده است. این مشتری برای اطمینان بهتر نگاهی هم به سایر میوه‌های بازار می‌کند. سیب از ۶٠٠٠ تا ٩٠٠٠ تومان قیمت دارد. فروشنده که تعلل او در تصمیم‌گیری را متوجه شده است می‌گوید: کیفیت این‌ها به اندازه میوه ممتاز است. اگر بخواهی معمولی خرید کنی، زیر ٩٠٠٠ تومان گیر نمی‌آوری.

مشغول گپ‌و‌گفت هستیم که یک مشتری از راه می‌رسد و ٢ جعبه سیب و پرتقال سفارش می‌دهد. خرید او باعث اشتیاق یکی دیگر از مشتریان می‌شود و او هم یک جعبه سیب و یک جعبه پرتغال سفارش می‌دهد. به فروشنده می‌گویم: میوه تنظیم بازار کیلویی فروخته نمی‌شود؟ و او جواب می‌دهد: فقط سبدی، البته هر مشتری فقط می‌تواند ٢ سبد از هر میوه خریداری کند. او در مورد استقبال مردم نیز می‌گوید: میوه‌ها قبل از ساعت ٣ عصر تمام می‌شود. استقبال خوب است، ادعایی که با مراجعه ما به چند بازار دیگر درستی‌اش اثبات می‌شود و هر‌چند تقریبا همه از گرانی قیمت گلایه دارند، اما به‌هر‌حال خود را مجاب به خرید می‌کنند. در یکی دیگر از مراکز توزیع، ازدحام بیشتری وجود دارد و در این میان حرف‌های مشتریان هم شنیدنی است. خانمی میان‌سال می‌گوید: می‌دانم گران است اما خب چه کنم، می‌ترسم همین میوه گران هم دیگر گیرم نیاید.

مرد جوانی نیز می‌گوید: گرانی‌اش را قبول دارم و اینکه تفاوت چندانی با میوه‌های بازار ندارد اما می‌دانم میوه تازه است و می‌خرم.

 

﷯ پرتغال‌ها خشک و بی‌کیفیت است

در میان مشتری‌ها نارضایتی هم وجود دارد. یکی از خریداران می‌گوید: پرتقال‌های عرضه‌شده خشک هستند و از جعبه پرتقالی که خریده‌ام، چند‌عدد آن خراب است. یکی دیگر از خریداران با بیان اینکه پرتقال‌ها یک اندازه هستند، می‌گوید: پرتقال‌هایی که سال‌های گذشته عرضه می‌شد، خیلی درشت بود، اما امسال پرتقال‌ها تقریبا یک اندازه و مجلسی است. یکی از عرضه‌کنندگان از سیاست توزیع میوه حمایت می‌کند و می‌گوید که هر‌ساله نزدیک عید برخی از دلال‌ها با دست گذاشتن بر روی بازار، سعی می‌کنند تا قیمت‌ها را افزایش دهند، اما وقتی میوه تنظیم بازار توزیع می‌شود، آن‌ها برای اینکه میوه‌ها روی دستشان نماند، مجبور می‌شوند قیمت‌ها را در حد مشخصی ثابت نگه دارند.

 

﷯ دلیل قیمت‌گذاری

«ممکن است سؤال شود که چرا یک خودرو ١٢٠ میلیون تومان است اما پراید مثلا ۵٠ میلیون تومان. این تفاوت مشخص است که مربوط به کیفیت است»؛ این اولین جمله مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی درخصوص تفاوت نداشتن قیمت میوه‌های تنظیم بازار با میوه‌های موجود در بازار است. اسفندیاری می‌گوید: ممکن است در بازار بتوان با ۵٠٠٠ تومان هم سیب خریداری کرد اما کیفیت میوه‌های طرح تنظیم بازار، با میوه‌های معمولی مشابه نیست. امسال تلاش شده است تا میوه با بهترین کیفیت در بین مردم توزیع شود. وی ادامه می‌دهد: اکنون پرتقال با قیمت ۴٠٠٠ تومان در حال توزیع است، این در حالی است که حداقل قیمت پرتقال در بازار ۵۵٠٠ تومان است. او می‌گوید: این مسئله نشان می‌دهد که دولت درحال دادن یارانه برای میوه شب عید است.

وی بیان می‌کند: سیبی که در بازار حداقل قیمتش ٩٠٠٠ تومان است، با قیمت ٧٠٠٠ تومان توزیع می‌شود. این اختلاف با بازار آزاد پذیرفتنی است. اکنون به صورت میانگین دولت برای هرکیلوگرم میوه ٢٠٠٠ تومان یارانه می‌دهد. وی تأکید می‌کند: اگر اختلاف قیمت معنا‌دار باشد، این مسئله باعث ایجاد حاشیه در بازار می‌شود و در عمل میوه‌ها به دست مصرف‌کننده نهایی نخواهد رسید. بر این اساس سعی شده است قیمت‌ها منطقی انتخاب شود تا توزیع دچار مشکل نشود. وی با اشاره به استقبال مردم از میوه‌های تنظیم بازار می‌گوید: تلاش می‌شود تا با مدیریت مناسب تا پایان عید میوه طرح تنظیم بازار در استان توزیع شود. مردم با خیال راحت می‌توانند میوه بخرند. اسفندیاری درخصوص ضرورت ورود دولت به بازار میوه می‌گوید: هرچند وظیفه دولت دخالت مستقیم در بازار نیست اما باید شرایط بازار به‌گونه‌ای باشد که تفاوت قیمت بین تولیدکننده و مصرف‌کننده منطقی باشد. در مقاطعی که دولت احساس می‌کند تفاوت قیمت بین تولیدکننده و مصرف‌کننده زیاد شده است، وارد بازار می‌شود. توزیع میوه طرح تنظیم بازار در ٢١٧ مرکز در شهرستان‌های استان و ١۴٠ مرکز در شهرستان مشهد انجام می‌شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی