کد خبر : 96246
/ 09:23

ماهی‌ها نوروز ندارند

درباره پویش نخریدن ماهی قرمز و بررسی این موضوع که چنین رسمی از کجا به سفره هفت‌سین ایرانیان وارد شده است

ماهی‌ها نوروز ندارند

شهرآرا آنلاین - فرانک باباپور - دوباره به دم عید رسیدیم و دغدغه‌های خرید عید و سفره هفت‌سین و میوه و آجیل و شیرینی . دوباره در توییتر هشتگ # نوروز داغ‌ترین هشتگ شده است. کاربران این هشتگ را در موضوعات مختلف می‌زنند، یکی از آن‌ها که بیشتر از همه مورد توجه کاربران قرار گرفته و پویش آن هر سال همین موقع‌ها راه می‌افتد، پویش نخریدن ماهی قرمز است. درمورد ماهی قرمز نقل‌های مختلفی وجود دارد، یک عده با اهداف محیط‌زیستی و حمایت از ماهی‌های قرمز کوچولو وارد این پویش شده‌اند چون ناراحت‌اند از نگهداری یک موجود زنده در قفس و رنج کشیدن آن. یک عده به دلیل آلوده بودن ماهی‌ها (که احتمالا با خودتان بگویید ماهی قرمز به آن قشنگی چطور می‌تواند آلوده باشد؟) و یک عده هم به دلیل اینکه معتقدند این سنت را چینی‌ها وارد نوروز کرده‌اند و ربطی به رسم چند صد ساله ایرانی‌های باستان ندارد، به این پویش پیوسته‌اند.

 

﷯ جشن زایش با مرگ ماهی

درمورد این پویش توییت‌های زیادی زده شده و اغلب در مخالفت با خرید ماهی قرمز بوده است‌. طوری که روز گذشته حدود ۴٠٠توییت در مورد ماهی قرمز منتشر شده و واکنش‌های متفاوتی را شاهد بوده‌ایم. عده زیادی از پرورش ماهی قرمز برای عید و نگهداری در شرایط بد و بعد هم مردن زود هنگامشان ابراز ناراحتی کرده بودند، مثل کاربری که نوشته بود: «نمی‌دانند ماهی قرمز نماد چیست. اغلب این ماهی‌ها وسیله‌ای برای سرگرمی و بازی بچه‌ها می‌شوند و تنها یکی دو روز دوام می‌آورند. تجارت ماهی قرمز همه ساله میلیون‌ها ماهی بی‌گناه را به کام مرگ می‌کشد. سنتی که با نوروز که جشن زایش طبیعت است، در تضاد است.»

عده‌ای هم این حمایت را الکی دانسته‌اند و آن را سوژه طنزشان کرده‌اند. مثل کاربری که نوشته بود: «شما فکر کن سوار مترو و اتوبوس هستی بعد یکی بیاد و سوار تاکسی دربستت کنه، ناراحت می‌شی؟ اون ماهی قرمز هم خوشحاله که از اون شلوغی نجات پیدا کرده» یا کاربر دیگری که معتقد بود این پویش‌ها نتیجه‌ای ندارد و این‌طور نقدش کرده بود: «پویش ماهی قرمز و سبزه رو سال‌های پیش هم زده بودین، حداقل امسال یه پویش جدید پیدا می‌کردین. مثلا می‌گفتین سماق نذارین تو سفره هفت سین، کبابا ناراحت می‌شن» کاربری هم خواسته بود پویش‌های بیشتری در این ایام لحاظ کنند: «زحمت کشیدید لیست تحریم خرید ماهی قرمز و سنبل و آجیل و سبزه برای عید نوروز تهیه کردید، اما خونه تکونی رو یادتون رفته لحاظ کنید. امسال که زیر فشار خونه تکونی کمرمون شکست، ولی برای سال دیگه لطفا فهرست رو کامل کنید.»

 

ماهی قرمزهای قلابی

حالا لازم است تاریخچه ورود ماهی قرمز به سفره هفت‌سین را بررسی کنیم و ببینیم آیا نخریدن آن کمکی به محیط زیست می‌کند؟ یک نقاشی قدیمی با نام هفت‌سین وجود دارد که حسین شیخ، یکی از شاگردان کمال‌الملک آن را کشیده و تصویری است از چند نفر که پای سفره هفت‌سین منتظر تحویل سال هستند. در این نقاشی که حدود ١٠٠سال پیش کشیده شده است، اثری از تنگ ماهی قرمز نیست و نشان می‌دهد که آن موقع چنین رسمی وجود نداشته است. ماهی قرمز حدود ٨۵سال قبل و با ورود صنعت چای از کشور چین وارد کشورمان شده و به دلیل رنگ قرمز و علاقه ایرانیان به نگهداری از آن‌ها وارد سفره هفت‌سین شده است.

﷯از طرف دیگر یکی از مسئولان محیط‌زیست کشور از پرورش غیر‌اصولی و غیر‌‌بهداشتی این ماهی‌ها گفته و از مردم خواسته است ماهی قرمز نخرند، چرا که باعث انتقال بیماری هستند و از طرفی در شرایط نامطلوب نگهداری می‌شوند. اگر یک سال دلمان برای ماهی‌هایی که نخریده توی آکواریوم‌ها و تشت‌ها می‌مانند و غذای گربه می‌شوند نسوزد و ماهی نخریم، سال‌های بعد پرورش این ماهی کم می‌شود و شاید آرام آرام این رسم من‌درآوردی از سفره هفت‌سین به زادگاه اصلی‌اش برگردد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی