کد خبر : 96250
/ 09:32
اعلام برنامه‌های نوروزی صدا‌و‌سیمای خراسان رضوی

تولید سریال به شرط حمایت

نشست خبری سازمان کل صدا‌و‌سیمای خراسان رضوی درحالی روز گذشته با موضوع اعلام ویژه‌برنامه‌های نوروزی برگزار شد که شبکه‌های سراسری از یک هفته قبل برنامه‌های خود را اعلام کرده بودند.

تولید سریال به شرط حمایت

شهرآرا آنلاین - امیری| مدیرکل صدا‌و‌سیمای خراسان رضوی با بیان اینکه مشهد همه‌ساله میزبان ٨ میلیون مهمان نوروزی است، مهم‌ترین اقدام این مرکز را پوشش زنده و مستقیم لحظه تحویل سال در حرم مطهر و بازتاب آن اعلام کرد. پوشش سخنرانی رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر، انعکاس انبوه جمعیت حاضر در مراسم و همچنین تهیه گزارش‌های مختلف از سطح شهر، از دیگر ویژه‌برنامه‌های مهم نوروز است که محسن نصرپور اعلام کرد.

او با بیان اینکه این مرکز در ۶ ماه اول سال ٩٧ با ٨٢ امتیاز موفق شده رتبه اول را در میان مراکز استان‌ها کسب کند، به تولید آثار نمایشی فاخر در سال ٩٧ اشاره کرد. به گفته او اکنون مجموعه تلویزیونی «خط وصل» در مرحله نهایی تولید قرار دارد اما مجموعه‌هایی همچون «من انقلابم» و «جزیره ماهی» هنوز در مرحله نگارش فیلم‌نامه هستند و درصورت تأمین اعتبار و یا پشتیبانی نهادهای دیگر در سال ٩٨ به مرحله تولید خواهند رسید. همچنین «لیست شنبه» با موضوع مبارزات رهبر معظم انقلاب و نقش ایشان در پیروزی انقلاب، تله فیلمی است که قرار است در سال ٩٨ تولید شود.

به گفته نصرپور تولید ١۵ مستند ویژه شهدای مدافع حرم که بالاترین امتیاز تولید مستند را برای استان به ارمغان آورده است، مستند سیزده‌قسمتی آزادگان با موضوع آسیب‌های اجتماعی و حاشیه‌نشینی، و مجموعه تلویزیونی «شهید مطهری» از دیگر تولیدات مهم سیمای استان در سال ٩٨ خواهد بود.

طبق آمار منتشرشده در سال ٩٧ صداوسیمای خراسان رضوی با راه‌اندازی ١٠٠ ایستگاه در مناطق مرزی، کم‌برخوردار و روستایی توانسته بود ٩٧ درصد استان را پوشش دیجیتالی بدهد و حالا نصرپور مدعی است در سال ٩٨ این رقم را به ٩٩ درصد خواهد رساند.

بودجه و تأمین مالی موضوع دیگری است که در این نشست مطرح شد که مدیرکل صدا‌و‌سیمای خراسان رضوی با اظهار بی‌اطلاعی از مبلغ بودجه ٩٧ به توضیح مراحل واریز درآمدهای استان به خزانه دولت و تقسیم بودجه‌ها از خزانه به مراکز استان‌ها پرداخت و کمبود اعتبار را دلیل انجام نشدن نظرسنجی در سطح استان بیان کرد. 

به گفته او بیشتر نظرسنجی‌ها در مشهد انجام می‌شود، مگر آنکه مناسبت خاصی همچون انتخابات وجود داشته باشد. طبق اظهارات نصرپور آخرین نظرسنجی‌هایی که صدا‌و‌سیمای خراسان رضوی در ١٣ نقطه مشهد انجام داده است، سیمای استان ۶۵ درصد بیننده با رضایت شصت‌وهشت‌درصدی دارد و رادیوی استانی با ٢۵ درصد شنونده رضایت هفتادویک‌درصدی دارد.

 

﷯ رتبه برتر در تولید موسیقی

تولید ٧٠ اثر موسیقی با موضوع امام رضا(ع) و موسیقی‌های محلی در واحد شعر و موسیقی صدا و سیمای خراسان رضوی در سال ٩٧ و پخش آن‌ها در شبکه‌های سراسری و شبکه استانی، موضوع دیگری است که نصرپور به آن اشاره و اعلام کرد مرکز استان خراسان رضوی موفق شده است در این حوزه نیز رتبه برتر در میان دیگر مراکز استان‌ها را از آن خود کند.

 

﷯ مسئولان پای کار نیستند 

مدیر کل صدا‌و‌سیمای خراسان رضوی در بخشی دیگر از نشست و در پاسخ به این سؤال که چرا تعداد برنامه‌های چالش‌برانگیز و مردمی کم است، به برنامه‌هایی همچون گزارش ۵ و گفت‌وگو در واحد خبری اشاره کرد و مدعی شد صدا‌و‌سیمای خراسان رضوی آمادگی تولید برنامه‌های انتقادی را دارد اما گاه مسئولان نهادهای مختلف پاسخ‌گوی مسائل مطرح‌شده نیستند.

کیفیت پایین اجرای برخی مجریان سیما از دیگر مسائل مطرح شده در دقایق پایانی نشست بود که نصرپور با اعلام آمادگی برای جذب نیروهای جدید ابراز کرد بر اساس فراخوان منتشر‌شده سیمای خراسان رضوی ٣٠٠ نفر تست گویندگی داده‌اند ‌و ۵ نفر به مرحله نهایی راه پیدا کرده‌اند. به گفته او سیمای خراسان رضوی همچنان آمادگی جذب نیروهای جوان، خلاق، خوش‌سیما و باسواد را دارد.

طبق صحبت‌های مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی، در ایام نوروز در سیمای استانی۱۴۱ برنامه به مدت ۴۸۰۰ دقیقه پخش می‌شود و در صدای خراسان رضوی ۱۴۷ برنامه ۱۲ هزار و۴۰۰ دقیقه‌ای، در رادیو زیارت ۱۶۱ برنامه به مدت ۹٠٠٠ دقیقه، در رادیوهای برون‌مرزی دری، ازبکی و تاجیکی ۱۲۱ برنامه در قالب ۳۴۰۰ دقیقه‌ ارائه خواهد شد.

نصرپور زمان آغاز ویژه‌برنامه‌های نوروز را از ۲۵ اسفندماه اعلام کرد که تا ۱۶ فروردین ادامه دارد. برنامه «سفر بخیر» در ۲۰ قسمت شصت‌دقیقه‌ای با موضوع سفر ایمن و بی‌خطر، ویژه‌برنامه «بهار فیروزه‌ای» برای تحویل سال به مدت ۴ ساعت با هدف حفظ و ترویج فرهنگ بومی و محلی مردم خراسان، ویژه‌برنامه «راهیان نور» و «گزارش ۵» از جمله برنامه‌های سیمای خراسان رضوی در ایام نوروز است.

در بخش خبری نیز ۶۰ ویژه خبری و ۵۸ گزارش خبری و در فضای مجازی ۲۱۶ اثر در ۱۲ قالب و ساختار متنوع اختصاص داده شده است که جمع کل برنامه‌های ویژه نوروزی ۸۴۶ برنامه به مدت ٣٠ هزار و ۴۰۰ دقیقه است. معرفی مناطق دیدنی استان و همچنین ویژه‌برنامه رهبری، بوی گل، وحدت اقوام خراسان، گردشگری سلامت، پایتخت معنوی ایران و خراسان رضوی قلب کوچک از جمله برنامه‌های حوزه خبر است. در حوزه فضای مجازی نیز ۵۰ عکس‌نوشته، ۳۰ متن، ۲۰ گیف، ۲۰ ویدئو، ۴ مستند و ‌۲ فیلم کوتاه ارائه خواهد شد.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی به تصویر کشیدن سرزندگی و بیان شادی و نشاط مردم در ایام نوروز را رسالت این سازمان دانست و یادآور شد: تهیه خبرهای جذاب و پرداختن به مراسم نوروز، دیدوبازدیدها، جشنواره‌های مردمی نظیر کشتی با‌چوخه و بازی‌های بومی و محلی همراه با ارائه گزارش‌هایی از حضور زائران از سراسر کشور در مشهد از ویژه‌برنامه‌های دیگر سازمان صدا و سیمای خراسان رضوی در نوروز ٩٨ است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی