کد خبر : 96254
/ 09:36
گذر و نظری به نمایشگاه عیدانه در مدرسه‌ای در خیابان حر2/2

ایران از نگاه کودکان «هدف»

ایران از نگاه کودکان «هدف»

شهرآرا آنلاین - نیکو عقیده/ بچه‌های غرفه تبریز ( خوش گلدیم گویان) به مهمان‌ها خوش‌آمد می‌گویند، بچه‌های غرفه خراسان جنوبی دوتار می‌نوازند، عده‌ای لهجه‌های مختلف را تمرین کرده‌اند و به‌خوبی صحبت می‌کنند و... خلاصه با یک دور چرخیدن در سالن اصلی دبستان هدف می‌توانی کل ایران را ببینی و بشنوی.

به گفته زهرا خسروی، مدیر مدرسه، همه این‌ها حاصل مشارکت مشتاقانه بچه‌ها، خانواده‌ها و دبیرها برای برپایی نمایشگاه عیدانه است و هدف اصلی هم آشنایی دانش‌آموزها با جای جای ایران است. مثلا اگر کسی به هر دلیل نمی‌تواند به اصفهان سفر کند، بتواند یک نمای کلی از اصفهان را در اینجا ببیند. یا اگر کسی در تعطیلات نوروزی به شهری می‌رود، پیش از سفر بناهای تاریخی آن را دیده باشد و با آشنایی قبلی به آن شهر پابگذارد.رها رخشی، معاون مدرسه، هم توضیح می‌دهد: سال قبل برای اولین‌بار نمایشگاهی را به مناسبت نوروز برپا کرده‌اند اما نتیجه دلخواه را کسب نکرده‌اند. امسال هدف نمایشگاه را مشخص کرده‌اند. قبل از برپایی آن نقشه ایران را چسبانده‌اند به دیوار و با جلساتی که با مربیان دوشیفت دخترانه و پسرانه و خانواده‌ها داشتند، ایران را تقسیم کرده‌اند تا بتوانند با جزئیات آن را معرفی کنند.

در روند کار بچه‌ها در متن ماجرا حاضر بوده و مشارکت خوبی داشته‌اند. خیلی وقت‌ها خودشان شیرینی سنتی یک شهر را پخته‌اند یا برای یادگیری لهجه خراسانی از پدربزرگ و مادربزرگشان کمک گرفته‌اند.

معاون مدرسه در ادامه از لزوم برنامه‌های عیدانه و اهمیت دادن به فعالیت بچه‌ها در مدرسه می‌گوید. اینکه بالابردن مهارت‌های گروهی و اجتماعی بچه‌ها به اندازه ارتقای علمی اهمیت دارد.

در پایان روز هم بچه‌ها مراسم چهارشنبه سوری را اجرا کردند. مدیر مدرسه درباره هدف برگزاری این جشن سنتی در حیاط مدرسه می‌گوید: « بچه‌ها باید بدانند چهارشنبه سوری اصولی چیست. ترقه ممنوع و جمله‌های کلیشه‌ای و شعاری از این دست بچه‌ها را قانع نمی‌کند. آن‌ها وقتی یک چهارشنبه سوری شاد را در فضایی سالم و بی‌خطر تجربه کنند، دیگر به سراغ تفریحات مخاطره آمیز نمی‌روند. تمام این فرهنگ‌سازی‌ها به عهده مدارس است.» بچه‌ها را با ایران کوچکشان تنها می‌گذاریم؛ در حالی که بعضی از آن‌ها هنوز صدای دوتارشان به گوش می‌رسد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی