کد خبر : 96261
/ 01:29
برای کسانی که می‌خواهند یک عید متفاوت را پشت سر بگذارند

کوه، ایوان و زیارت

عید فصل میهمانی‌ها و فراغ خاطرهاست. چند صباحی فرصت داریم که به ورای کار و روزمرگی برویم. می‌توانیم به جای اینکه هر روز همان مسیر همیشگی را ناخودآگاه طی کنیم و خود را به محل کار برسانیم از مسیرهای تازه‌ای عبور کنیم

کوه، ایوان و زیارت

شهرآرا آنلاین - سیده نعیمه زینبی / عید فصل میهمانی‌ها و فراغ خاطرهاست. چند صباحی فرصت داریم که به ورای کار و روزمرگی برویم. می‌توانیم به جای اینکه هر روز همان مسیر همیشگی را ناخودآگاه طی کنیم و خود را به محل کار برسانیم از مسیرهای تازه‌ای عبور کنیم و مکان‌های دیگری را ببینیم. اگر 2سال پیش بود شاید یک بسته پیشنهادی مسافرتی مفید بود، اما امسال با چند برابر شدن قیمت‌ها شاید خیلی از افراد نتوانند به سفر فکر کنند. اما همان آدم‌ها هم دلشان می‌خواهد روحی تازه کنند و کمی مسیر زندگی‌شان را از روزمرگی خارج کنند. این بسته پیشنهادی گامی است رو به جلو برای کسانی که می‌خواهند امکانات منطقه را بشناسند و خودشان را از فرسودگی روزهای تکراری رها کنند.

 

شهر کوچک غدیر

بوستان زائرپذیر غدیر را هم زائر می‌شناسد و هم مجاور. بسیاری از مسافرانی که به مشهد عزیمت می‌کنند و نمی‌خواهند در هتل اقامت کنند سر از بوستان غدیر در می‌آورند. بوستانی که در ایام تعطیلات نوروز شبیه به یک شهر کوچک می‌شود که همه امکانات اقامتی و تفریحی در آن لحاظ شده است. جایی که با وجود نانوایی و حمام و دریاچه کوچکش سعی کرده است خدمت‌رسانی مطلوب و ارزانی برای زائران فراهم کند. امسال با گذاشتن خط ویژه اتوبوس از بوستان تا ایستگاه مترو دسترسی‌ها نیز برای زائران راحت می‌شود تا با ورود به کمپ زائرپذیر غدیر و برپا کردن چادر اقامت روزهای خوشی را در مشهد داشته باشند. دریاچۀ مصنوعی با ۱۵ هزار مترمربع، فضای بازی کودکان ، وسایل بدنسازی، جایگاه پُخت کباب، دَکۀ راهنمای زائر، سکوی نشیمن، دوش حمام از جمله امکاناتی است که در اختیار زائران قرار می‌گیرد. علاوه بر این قسمتی از این بوستان جنگلی در اختیار مجاوران قرار می‌گیرد تا مردم مشهد هم از این بوستان جنگلی بی نصیب نمانند. این بوستان در ورودی جاده نیشابور است. کمپ غدیر مشهد ظرفیت پذیرش ۴۰۰۰ خودرو را دارد که در صورت وقوع سرما سوله‌های بحران منطقه آمادگی پذیرایی از مسافران را دارد.

133462.jpg

هفت حوض

فصل بهار آن‌قدر هوا دلپذیر است که می‌شود هر روزش را به طبیعت دل سپرد و از فضای طربناک و فرح‌انگیزش سود جست.  برای کسانی که علاقه به مکان‌های بکر و دست نخورده دارند هفت حوض مشهد یک محل خاص است که می‌شود از انتهای خیابان خلج به آن رسید. هفت حوضچه طبیعی صیقلی سنگی دست نخورده که در میانه کوه چشم‌نواز گردشگران و طبیعت دوستان است. آبی که در بستر یکی از سرشاخه‌های رودخانه‌ طرق در بلندی‌های رو به جنوب بینالود به راه افتاده و رفاقتش با سنگ، صحنه‌ای بی‌بدیل شکل داده است. حوض‌ها در امتداد هم جریان آب را از یکی به دیگری هدایت می‌کنند تا میان صخره‌ها و سنگ‌های صاف و صیقلی طنین صدای آب خیال‌انگیز و آرامش بخش هر جانی باشد. برای دیدن این جاذبه‌ طبیعی زیبا در مشهد، باید به سمت کوه‌های خلج در اطراف مشهد رفت. این منطقه در جنوب شرقی مشهد و حدود 7کیلومتر از آن فاصله دارد.

برای آن‌ها که پیاده‌روی را دوست دارند 2 کیلومتر مسیر انتظارشان را می‌کشد تا هم از طبیعت بهره ببرند و هم از گام نهادن در یک مسیر زیبا. در کنار این دریاچه‌های طبیعی دیدن سد و ایوان طرق هم در کنار این زیبایی طبیعی می‌تواند یک مسیر گردشگردی بی‌نظیر باشد.

133463.jpg

کوه در جاده دکل‌ها

برای کوه‌نوردان که کوه‌های اطراف مشهد را مثل کف دست می‌شناسند سنگ سیاه، چین کلاغ و ارتفاعات خلج یک مسیر آشناست که با داشتن یک کوله سبک قدم در آن می‌گذارند. کسانی که در سیدی ساکن هستند گاهی رفتن به قله‌های دور و نزدیک کوه‌های خلج جزو برنامه هفتگی‌شان است. چند دوست با هم قرار می‌گذارند و به دل کوه می‌زنند.

با فرا رسیدن فصل بهار و سبز شدن دامان کوه جلوه‌های بصری آن دل هر بیننده‌ای را می‌فریبد تا ساعتی را فارغ از اندوه روزگار خوش بگذرانند. این جاذبه طبیعی در جنوب شرقی مشهد می‌تواند فضایی دل‌آرا برای خانواده‌ها باشد که ساعاتی را به دور از دغدغه‌های یک محیط شهری در آن بیارامند و از طبیعت حظ ببرند. گرچه در سال‌های اخیر حضور سودجویان و معدن‌های فراوان، بخشی از این جاذبه‌ طبیعی را به فنا برده است ولی آنچه باقی‌است هنوز زیبایی نهفته‌ای در دل خود دارد که می‌تواند روح هر انسانی را صیقل بخشد. انتهای خیابان قائم منطقه سیدی پارک جدید تأسیس قائم نقطه شروع خوبی برای صعود قله‌های معجونی و شیخ بهاست. انتهای خیابان خلج سیدی در جاده دکل‌ها قهوه خانه حاجی غلامی خلج در ابتدای گردنه و دامنه‌های خلج از قدیم میعادگاه کوه‌نوردان بوده است. 

133464.jpg

بهار در راه ابریشم

باغ گیاه‌شناسی که پیش از این از اماکنی بود که تحت نظارت شهرداری اداره می‌شد، حالا به دست یک سرمایه‌گذار سپرده شده است تا با ایده‌ها و طرح‌هایی که دارند طرحی نو بیندازند. مدت‌هاست که در این باغ 29 هکتاری به روی مردم بسته است تا عید امسال همراه با برگزاری جشن نوروزگاه در آن این باغ افتتاح شود و مردم بتوانند از امکانات خاص آن بهره‌مند شوند. خیال کنید که یک روز تعطیل دلتان می‌خواهد که به یکی از بوستان‌های شهر سری بزنید اما حال و هوای تازه‌ای می‌خواهید. مسیرهای نزدیک را بارها رفته‌اید و مسیرهای دور هم فرصتش را ندارید. باغ گیاه‌شناسی راه ابریشم جای مناسبی است که بتوانید ساعتی در آن قدم بزنید و از تفرج‌گاه‌های خاص آن دیدن کنید. کپرهای صنایع دستی، تروپیکال‌های گیاهان استوایی، بخش ویژه کودکان، رستوران‌ها و کافی شاپ و فضای طبیعی و جنگلی آن که نمونه‌های گیاهی متنوع در آن کشت شده است و رودی که در سرتاسر آن جریان دارد فضای مناسبی را فراهم کرده است تا هم کودکان از آن استفاده کنند و هم بزرگ‌ترها. کافی است به حاشیه بولوار جمهوری بروید یا با مترو خودتان را به انتهای پروین اعتصامی برسانید تا به این باغ بزرگ ویژه دسترسی داشته باشید.

 

عید در سینما

سال‌ها پیش که این ساختمان بلند بالا ساخته شد کسی فکرش را نمی‌کرد که این بازار بزرگ یک طبقه اختصاصی برای سینماهایش کنار گذاشته باشد. سال 96 درست وقتی که صحبت بایدها و نبایدهای جشنواره فجر در مشهد شد خبرهای تازه‌ای از راه رسید تا پردیس سینمایی اطلس در متن جشنواره قرار بگیرد. این پردیس با سالن‌های کوچک و بزرگ که ظرفیت حدود 1000 نفر را دارد در این یک سال و اندی فعالیتش تمام سعی خود را کرده است تا مرکز  اتفاقات خاصِ سینما در مشهد باشد. از آمدن بازیگرهای مختلف تا برگزاری برنامه‌ها و اکران‌های متفاوت همه دست به دست هم داده‌اند تا امسال پرمخاطب‌ترین سینمای شهرمان لقب بگیرد. از طرفی کسانی که علاقه به فیلم و سینما دارند هیچ‌گاه دیدن تصاویر با کیفیت روی پرده سینما را  با دیدن همان فیلم بر روی قاب کوچک تلویزیون عوض نمی‌کنند. اطلس با اختصاص دادن یک طبقه مجزا به سینما و فودکورتش فضای کافی را برای یک نیم‌روز فراهم کرده است تا در آن حال خوبی را کنار عزیزانمان تجربه کنیم. کافی است فهرست اکران‌های نوروزی را که 2 فیلم جشنواره فجر هم در آن حضور دارند، بررسی و برای یک نیم روز بهاری برنامه‌ریزی کنیم. آن‌وقت پردیس اطلس در انتهای کوشش انتظارمان را می‌کشد.

 

بازار رضا و سراها

بازار رضا اگر نگوییم معروف‌ترین بازار مشهدی‌هاست قطعا یکی از تاریخی‌ترین بازارهای مشهد است که زمانی جای بازارهای خاص مشهد مثل بازار زنجیر و بازار بزرگ را گرفته است. بازاری که در تمام ایام سال حال و هوای زواری دارد. حجره‌های کوچک و بزرگش مملو است از طلای سرخ خراسان و فیروزه آسمانی نیشابور. بعید است زائری پایش به مشهد رسیده باشد ولی گذرش به این بازار میان‌سال مشهد که میدان بیت‌المقدس را به 17شهریور وصل می‌کند، نیفتاده باشد. این بازار استوار و آجری در کنار 11 سرا که هرکدام در قدیم به شغل خاصی اختصاص داشت و حالا بازاریان در آن‌ها بیشتر به فروش البسه و پوشاک مشغول هستند از آدرس‌های ثابت مشهدی‌ها به زائران برای خرید است. علاوه بر این کافی است به خیابان 17شهریور نزدیک شوی تا چشمت به پاساژها و مراکز خرید بیفتد. برج‌هایی که وقتی واردش می‌شوی تازه می‌فهمی دنیایی از پوشاک است و می‌تواند هر سلیقه‌ای را راضی نگه دارد. برای آن‌هایی که قبل عید وقت خرید به اندازه کافی نداشته‌اند و برای مسافرانی که می‌خواهند سوغات بخرند شاید یک گشت و گذار نیم روزه در حال و هوای بازار رضا و سراهایش بد نباشد تا در کنار آن بتواند سری هم به پاساژها و برج‌های متعدد 17شهریور بزند. در کنار این‌ها دیدن حوض برجی در امام رضای2 و بابا قدرت در 17شهریور می‌تواند این گردش را کامل کند.

133465.jpg

درمانگاه‌ها و خدمات درمانی

درمانگاه‌ها و مراکز خدمات درمانی از آن فضاهایی است که اگر چه دعای همه این است که گذرتان به آن نیفتد اما گاهی ناگزیر از مراجعه می‌شویم. دانستن اماکن و درمانگاه‌هایی که به زائران و مجاوران در طول نوروز خدمات درمانی ارائه می‌کند کمک شایانی به کسانی است که مستأصل شده‌اند و می‌خواهند خود یا عزیزشان را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی برسانند. بیمارستان سوانح شهید کامیاب در میانه خیابان فدائیان اسلام و درمانگاه آل نبی در خیابان 17شهریور و درمانگاه امام حسین در خیابان امام رضا و درمانگاه فوق تخصصی در صبای غربی و درمانگاه امام هادی در سیدی از جمله فضاهایی است که در این منطقه قرار دارد تا با توجه به تعطیلی مطب اغلب پزشکان و در صورت وجود فوریت بتوان به آن‌ها مراجعه کرد. بیمارستان بیشتر مورد مراجعه افراد حادثه دیده و بیماران تصادفی است اما درمانگاه 

آل نبی که یک بیمارستان کوچک است با داشتن تمام امکانات می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز زائران و مجاوران باشد. منطقه سیدی با داشتن چندین درمانگاه و با توجه به نزدیکی آن به بوستان زائرپذیر غدیر می‌تواند پذیرای مسافرانی باشد که نیاز به درمان دارند.  علاوه بر این در تمام منطقه آزمایشگاه‌ها و مراکز بهداشتی هستند که می‌توانند نیاز زائران و مجاوران را مرتفع کنند.

133466.jpg

آرامستانی برای زندگان

آرامستان‌ها هم محلی برای آرامش مردگان است و هم جایی برای یافتن صفای خاطر زندگان. در شب‌ها و روزهای نزدیک عید میان تمام سر شلوغی‌های دم عید، بازار رفتن‌ها و سفره چیدن‌ها، در همهمه‌ رفت و آمدها جایی خالی می‌کنیم تا در پنجشنبه‌ای یا حتی خود شب عید به سراغ عزیزان رفته از دست برویم تا هم دل آن‌ها را شاد کنیم و هم خودمان را. گاهی بعضی دلشان را به شهدا می‌سپارند و سفره هفت سین‌شان را کنار مزار آن‌ها پهن می‌کنند و بعضی دلشان نمی‌آید عیدشان را بدون پدر و مادری عید کنند که هر سال میزبانشان بودند. چند سالی است که بساط یک برنامه نیم‌روزه هم همراه خانواده و در آرامستان پهن می‌شود تا هم دلشان سیر کنار عزیزشان خوش شود و هم از هوای مطبوع بهار بی‌بهره نمانند. آرامستان بهشت رضا یکی از جاهایی است که منتظران زیادی در خاک چشم انتظارحضور عزیزانشان هستند. خواجه اباصلت و خواجه مراد هم در نزدیکی بهشت رضا با توجه به فضای زیارتی و سیاحتی که دارد هر ساله پذیرای زائران و مجاوران است تا دمی در آن بیاسایند. از این لحاظ خواجه مراد با توجه به فضای کوهستانی و  دسترسی آسان حالا دیگر می‌تواند جزو جاهایی باشد که به زائران پیشنهاد می‌شود سری به آن بزنند.

 

بوستان‌های خاص

منطقه 7 از بوستان‌های متنوع  و بزرگی بهره می‌برد اما بوستان ریحانه یک ویژگی خاص دارد. فضای سبز ریحانه پاسخ‌گوی نیاز بانوانی است که می‌خواهند ساعتی را در آرامش و به دور از دغدغه‌ باشند. فضای 22 هکتاری این بوستان با داشتن امکانات خوب مکان مفرحی برای بانوان است که با در اختیار گذاشتن دوچرخه و داشتن پیست دوچرخه سواری می‌تواند به کسانی که علاقه به این ورزش مفرح و پر نشاط دارند، کمک کند. بانوان ورزشکار یا آن‌هایی که علاقه به هیجان حرکات ورزشی دارند می‌توانند از امکانات این مجموعه از جمله زمین ورزشی روباز والیبال و هندبال، سایت بدنسازی، زمین پینگ پنگ و3 زمین فوتبال دستی و 8 میز شطرنج و محوطه بازی کودکان بهره ببرند. این بوستان ویژه در بولوار فرودگاه در انتظار جمع‌های دوستانه و گروه‌های بانوانی است که دلشان یک روز خوش و بی‌دردسر می‌خواهد. در کنار بوستان ریحانه دیگر بوستان‌ها پذیرای خانواده‌هایی است که می‌خواهند ساعتی را در دل طبیعت بگذرانند ولی امکانات و فرصت خارج از شهر را ندارند. بوستان سلام در حاشیه بولوار جمهوری، بوستان پرواز با تاب‌های درختی‌اش در نقطه انتهایی بولوار فرودگاه، بوستان میرزا کوچک خان برای زائران و خسته‌های بازارگردی‌های اطراف حرم بوستان سحر و سرور در سیدی از دیگر فضاهای سبز شهری این منطقه است.

133467.jpg

اسب و سوار

سابقه کهنه‌ای دارد اما به تازگی رونق گرفته است. آن‌قدر قدیمی که آثارش را می‌توان در سنگ‌نگاره‌ها یافت. سوارکاری را می‌گویم. علاقه به حیوانات و اسب که نجابتش زبانزد است در میان فرهنگ ما آن‌قدر جا خوش کرده است که به همین راحتی نمی‌توان از آن دل کند. این روزها سوارکاری فقط به عنوان یک ورزش مطرح نیست و بیشتر مردم به عنوان تفرج و سرگرمی به آن نگاه می‌کنند. بدشان نمی‌آید که در این زندگی ماشینی که طبیعت و اجزایش زورشان به آن نمی‌رسد گاهی زمانی را در جایی بگذرانند که بوی طبیعت  خودش را بیش از پیش نشان می‌دهد یا دستی بر سر و یال حیوان بکشند. دو باشگاه سوارکاری رخش و  سالار که در جاده قدیم نیشابور و پلیس راه مشهد واقع شده جایی است که در آن می‌توان ساعتی را خوش بود. این تجربه بی‌نظیر می‌تواند برای هر بزرگی هم فرح بخش باشد چه رسد به کودکان. لمس اسب‌ها از نزدیک و دیدن یورتمه رفتن اسب‌ها در فضایی آزاد و سرسبز می‌تواند از جمله تجربه‌های شیرینی باشد که هر کودکی در ذهنش ماندگار شود. اگر به روش تربیت تجربه‌گرا علاقه‌مندید و دلتان می‌خواهد فرزندانتان از اسب فقط نقاشی‌اش را ندیده باشند و با محیط طبیعی زیست حیوان آشنا شوند این یک پیشنهاد ویژه است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی