کد خبر : 96263
/ 01:33
مشارکت شهروندان در رنگ‌آمیزی دیوارهای سیمانی

سبز، زرد، نارنجی برای لبخند شهر

اسفند 97 کار رنگ آمیزی بخشی از دیوارهای شهر برای اولین‌بار به عهده خود شهروندان سپرده شد.

سبز، زرد، نارنجی برای لبخند شهر

شهرآرا آنلاین - سعید جلائیان- امسال به ابتکار سازمان اجتماعی و مشارکت معاونت فرهنگی شهرداری این کار به صورت جدیدی انجام شد. اسفند 97 کار رنگ آمیزی بخشی از دیوارهای شهر برای اولین‌بار به عهده خود شهروندان سپرده شد. شهروندان مشهدی برای اینکه لباس جدید و شاد بر تن شهرشان کنند، چرتکه‌ نقاشی را به دست گرفتند و رنگ‌های پرنشاط را جایگزین رنگ‌ کهنه و سیمانی دیوارهای شهر کردند. نه سن معیار بود و نه انجام آن به مهارت نیازی داشت. کودکان تا سالمندان در این پویش مشارکت داشتند و با دستان خود محله‌ای که در آن زندگی می‌کنند را به رنگی که دوست داشتند در می‌آوردند. منطقه 7 با 3500متر نقاشی دیواری، بالاترین رنگ‌آمیزی را در شهر داشت.

 

پیرمردان همراه کودکان شدند

برای تهیه گزارش ما در چند روز متوالی به محل رنگ آمیزی دیوارهای منطقه  سر می‌زنیم تا با حال و هوای این نقاشان شهری از نزدیک آشنا شویم. اولین مقصد ما در خیابان شهید ریاضی، بوستان سرور بود جایی که کودکان یکی از مهدکودک‌های محله سیدی به همراه والدین خود برای رنگ آمیزی دیوارهای حاشیه بوستان آمده‌اند. کودکان با ذوق کودکانه‌ا‌ی که دارند شروع به رنگ‌آمیزی مکان‌هایی که برایشان مشخص شده بود می‌کنند. این شور کودکانه سالمندانی که این صحنه را تماشا می‌کنند هم به هیجان آورده تا یخ زمستانی‌شان با گرمای وجود کودکان ذوب شود و آن‌ها نیز همراه این پویش می‌شوند. با تعدادی از کودکان و سالمندانی که دیوارهای بوستان سرور را رنگ‌آمیزی می‌کنند گفت‌وگو می‌کنیم تا از زبان آن‌ها حس و حال انجام این کار را بشنویم. زهرا پهلوان هاشمی کودک 6 ساله ای‌ است که به رنگ‌آمیزی برگ‌های یک درخت به رنگ زرد  اقدام می‌کند. برای صحبت و هم قد شدن با او روی دو پای خود می‌نشینیم و هم قد با زهرا به دیواری که او رنگ‌آمیزی‌اش می‌کند، می‌نگریم. به راستی دنیا از زاویه دید یک کودک بسیار زیبا و ساده‌تر است. این کودک 6ساله ابتدا از حس و حالی که هنگام اولین تجربه‌ رنگ‌آمیزی به او دست داده است، می‌گوید: «رنگ زدن خیلی لذت دارد. من رنگ زرد را انتخاب کردم تا بر روی برگ‌های این درخت بکشم چون بیشتر از بقیه رنگ‌ها آن را دوست دارم و دیدنش من را خوش‌حال می‌کند.» پهلوان هاشمی از کمک و راهنمایی‌هایی که به او و دیگر دوستانش هنگام رنگ زدن دیوار می‌شود تشکر می‌کند و ادامه می‌دهد: «آقایی که مسئول این کار بود من و دیگران را مدام راهنمایی می‌کرد که برای رنگ آمیزی باید چه کار کنیم و مادرم هم کمی کمکم کرد تا بتوانم برگ‌های 2 درخت را به تنهایی رنگ بزنم.»

 

دلم می‌خواهد تمام دیوارهای شهر را رنگ بزنم

هدیه فاطمه رضایی، نقاش خردسال دیگری است که همراه مادرش به رنگ آمیزی دیواری سیمانی مشغول شده است. حتی لباس کارش هم نتوانسته مانع این شود تا دستان و صورتش را از همان رنگ‌هایی که روی دیوار کشیده، پر نکند. هدیه با ذوقی که تمام وجودش را فرا گرفته از کاری که انجام داده است می‌گوید: «با مادر آمدیم تا دیوارهای شهر را رنگ کنیم. تا حالا جایی را رنگ نکرده بودم و نمی‌دانستم چقدر لذت بخش است. من و دیگر بچه‌ها این کار را خیلی دوست داشتیم. الان دلم می‌خواهد تمام دیوارهای شهر را رنگ آبی، قرمز و سبز بزنم. من امروز نقاشی کردن را یاد گرفتم و می‌توانم در رنگ کردن دیوارهای منزلمان به پدرم کمک کنم وحتی اتاقم را  خودم رنگ بزنم.» 

پروین فرجی، مادر هدیه فاطمه، نیز پس از تأیید سخنان دخترش می‌گوید:« ما می‌خواهیم خیابان‌های شهر را رنگ بزنیم تا از یکنواختی خارج شوند. من با اینکه مشغله کاری‌ام زیاد است اما برای دخترم آمدم و اصلا هم پشیمان نیستم چرا که واقعا به من و دخترم خیلی خوش گذشت و هدیه فاطمه خیلی خوش‌حال است.» فرجی به تأثیرات این برنامه اشاره و بیان می‌کند: «بچه‌ها با حضور در این برنامه‌ها اجتماعی می‌شوند. این برنامه کار خیلی قشنگی بود. اگر هر روز هم این برنامه‌ باشد مرخصی می‌گیرم و همراه دخترم می‌آیم. برای من اهمیتی ندارد که صورت و لباس‌های دخترم رنگی شد مهم این است که او از انجام این کار لذت برد.» این مادر در انتها افزود: «از مسئولان برای راه انداختن این پویش تشکر می‌کنم خیابان‌های شهر را با این کار خیلی زیبا کردند.»

 

کسب تجربه در سالمندی

محمد چوپانی، سالمندی است که به گفته خودش 80سال از خدا فرصت زندگی کردن گرفته و تاکنون چنین کاری را تجربه نکرده است. پیرمرد که انگار کودک درون شادابی دارد مشغول باد کردن بادکنکی است که از مسئولان شهرداری به عنوان یادگاری گرفته است. او به ما از تأثیر رنگ دیوار بوستان سرور گفت: «هر روز با چند تن از پیرمردهای دیگر این محله به این بوستان می‌آیم. الان که دیوار رنگ شده خیلی خوش‌حالم .دیوارهای بوستان دیگر مرده نیست.»

 سالمند محله سیدی در پایان افزود:« امروز من و دیگر پیرمردان اول بچه‌ها را تماشا کردیم و در آخر خودمان دست به کار شدیم و  پس از سال‌ها حس لذت بردن را تجربه کردم.» فرهاد رضایی‌فر، هنرمندی است که سال‌هاست در راستای زیباسازی شهر اقدام به رنگ آمیزی برخی از خیابان‌ها می‌کند، می‌گوید: «امسال مسئولان شهرداری مشهد تصمیم گرفتند با هدف افزایش نشاط اجتماعی بخشی از این کار را با مشارکت شهروندان انجام دهند و مخاطبان ما در این کار از 5 سال به بالا هستند و هیچ تجربه‌ای برای این کار لازم نبود.» این نقاش با سابقه بیان می‌کند: «من 20 سال است نقاشی می‌کنم و از این مدت 10سال به نقاشی دیواری پرداختم اما در این سال‌ها هرگز حسی مانند امروز که کار نقاشی را همراه با کودکان انجام دادم، تجربه نکرده بودم. واقعا خیلی خوب بود. به هیچ عنوان احساس خستگی نکردم .»  معلم هنر محله سیدی به تأثیر رنگ در روحیه انسان اشاره دارد و می‌گوید: «از لحاظ روان‌شناسی ثابت شده است که رنگ تأثیر مستقیم بر روحیه انسان دارد و زدن رنگ شاد و دیدن آن باعث نشاط در جامعه می‌شود.»

 

ثبت خاطره روی دیوارهای شهر

دیوار دبیرستان اندرزگو مکان دیگری است که به وسیله دانش‌آموزان این مدرسه رنگ‌آمیزی می‌شود. برای دیدن کار دانش‌آموزان این مدرسه راهی آنجا می‌شویم. رضا جعفری یکی از دانش‌آموزان این مدرسه در حاشیه انجام کارش به ما از تأثیرات رنگ‌آمیزی می‌گوید:« من و دیگر همکلاسی‌هایم آمدیم تا در رنگ‌آمیزی دیوار مدرسه مشارکت کنیم. من تاکنون هم‌کلاسی‌هایم را این‌گونه متحد و شاداب ندیده بودم.» دجعفری از خاطره‌ای که برایش در این روز ایجاد شده است، می‌گوید:

« مطمئن هستم تا وقتی این رنگ روی این دیوار باشد هر زمان از اینجا عبور کنم یاد امروز خواهم افتاد. من در گذشته رنگ زده بودم اما امروز این‌کار را همراه با تفریح و نشاط انجام دادم. علاوه بر این از اینکه این کار در روحیه مردم تأثیر مثبت دارد، خوش‌حال هستم.»

ناصر خجسته، معاون فرهنگی منطقه، درباره چگونگی انجام پویش رنگ‌ و بازخوردهای‌ آن به شهرآرامحله می‌گوید: «جشنواره پویش رنگ‌ها برای اولین بار به ابتکار معاونت اجتماعی و مشارکت‌های شهرداری با هدف مشارکت شهروندان در رنگ آمیزی برخی از خیابان‌های شهر انجام شد. »

وی به نحوه‌ رنگ‌آمیزی به وسیله شهروندان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «در ابتدا هنرمندان طرح‌های خود را به روی دیوار می‌کشیدند و سپس شهروندان با راهنمایی و نظارت نقاشان آن طرح‌ها را رنگ آمیزی کردند که به این صورت حدود 3500 متر از دیوارهای منطقه با مشارکت مردم رنگ آمیزی شد.»

معاون فرهنگی منطقه درباره مشارکت شهروندان در این طرح می‌گوید:« در این طرح به معنای واقعی مشارکت شهروندان را در تمام شهر به‌ویژه منطقه 7 که بیشترین رنگ‌آمیزی در این منطقه انجام شده است، مشاهده کردیم. اجرای این طرح علاوه بر شور و نشاطی که در بین شهروندان ایجاد کرد باعث دلبستگی‌ بیشتر شهروندان نسبت به محله زندگی‌شان شد به طوری که شهروندان هرگز به کسی اجازه نخواهند داد دیوارهایی که آن‌ها رنگ‌آمیزی کردند، کثیف کنند.»وی در پایان می‌افزاید: «از دیگر مزایای این کار آموزش‌هایی بود که قبل از رنگ آمیزی به شهروندان داده شد. این آموزش‌ها شاید زمینه ساز کشف استعدادهایی در بین شهروندان شود همان طور که در گذشته آن را تجربه کرده بودیم. در کل با توجه به اینکه دوره‌ اول این طرح اجرا شد و هیچ تجربه‌ای از انجام آن نداشتیم کار بسیار خوب انجام گرفت و خروجی بسیار خوبی را مشاهده کردیم.» 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی