کد خبر : 96266
/ 06:28
در جلسه شورای اجتماعی محلات امام خمینی و خرمشهر مطرح شد

مطالبه‌گر باشید

مطالبه‌گر باشید

شهرآرا آنلاین - آخرین جلسه شورای اجتماعی محلات امام خمینی و خرمشهر در اسفند1397 برگزار شد. در این جلسه اعضا درباره چهارشنبه سوری و آگاه‌سازی جوانان و نوجوانان از خطرات احتمالی آن، نبود کتابخانه در محله، فضاآرایی محلات، کاستی‌های موجود و  فعالیت‌های استقبال از بهار گفت‌وگو کردند.

 

فضاآرایی محله امام خمینی

در ابتدای جلسه مرضیه خدادوست، نماینده بانوان محله امام خمینی، گفت: نام محله ما امام خمینی است، اما فکر نمی‌کنم محله‌ای به این اندازه در استقبال از بهار بی‌روح باشد. متأسفانه به‌دلیل ساختار این خیابان نمی‌توان گل‌کاری در آن داشت، از طرفی فضاآرایی هم در این خیابان انجام نشده است و برای همین بوی بهار حس نمی‌شود.

وی ادامه داد: به‌دلیل وجود ترمینال و تردد زائران درخواست داریم حد فاصل میدان انقلاب تا میدان امام خمینی فضاآرایی و آذین‌بندی شود.

حمید کرمی، نماینده تشکل‌های مردمی محله امام خمینی، نیز گفت: هم‌زمانی عید نوروز با ماه‌های رجب و شعبان این را می‌طلبد که محله‌ای پویا و پرنشاط داشته باشیم، اما متأسفانه سال‌هاست که محله ما فراموش شده و از نام‌گذاری فقط یک نام نصیبش شده است. هم‌جواری با ارتش سبب شده است تا این محله رشد چندانی نداشته باشد. امیدواریم با جابه‌جایی ارتش تغییراتی در امکانات برای محله امام خمینی به‌وجود بیاید.

وی افزود: در حال حاضر از شهرداری تقاضا داریم به زیبایی محله بیشتر رسیدگی شود.

 

مراقب سلامتی‌تان باشید

حمیدرضا اکبری، نماینده بهداشت محله خرمشهر، با اشاره به ایام نوروز و رفتن مردم به مکان‌های تفریحی پیشنهاد داد: در روزهای نوروز مردم مراقب سلامتی‌شان باشند. با وجود گرانی و حضور آدم‌های فرصت‌طلب که به دنبال سودهای زیادی هستند، توصیه می‌کنیم در هر مکانی به رستوران نروید و از مواد غذایی استفاده نکنید.

 

آگاه‌سازی شهروندان برای چهارشنبه سوری

نماینده کلانتری محلات امام خمینی و خرمشهر نیز با اشاره به در پیش بودن چهارشنبه سوری گفت: متأسفانه هر ساله باوجود هشدارهایی که می‌دهیم باز هم شاهد حوادث ناگواری هستیم که در آغاز سال نو خانواده‌ها را دچار مشکل می‌کند.

 الهه ارجمند با اشاره به تأثیر آگاه‌سازی و اهمیت پیشگیری در بروز حوادث افزود: می‌توانیم با نصب بنر در منطقه هشدارهای لازم را به شهروندان درباره استفاده از مواد محترقه و آگاه‌سازی آن‌ها از خطراتش بدهیم.

علی زلفی، نماینده مدارس محله امام خمینی، نیز بیان کرد: آگاه‌سازی بهترین راه برای پیشگیری از وقایع ناگوار است. ما باید با هنجارشکنی‌ها مقابله کنیم و اجازه ندهیم که مشکلاتمان تشدید شوند، اما در کنار اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی شهروندان پلیس هم ورود پیدا کند و در موارد ضروری برخورد قهری داشته باشد.

وی با اشاره به برخی جریمه‌های پلیس که شهروندان را مجبور به تنظیف معابر شهری می‌کند، گفت: از نگاه من شهروند، جریمه‌های جایگزینی بهتر از هر چیزی است. به طور مثال فروشندگان مواد محترقه چند ماهی برای نظافت شهر به کار گرفته شوند حتی بد نیست در بیمارستان‌هایی که بخش سوختگی دارد خدمت کنند تا متوجه عواقب کارهای اشتباهشان بشوند.

 

تقویمی با نام شهدا

نماینده تشکل‌های مردمی محله خرمشهر گفت: امسال هم مانند سال‌های گذشته در آغاز بهار سری به خانواده شهدا بزنیم و یاد شهیدانشان را زنده کنیم.

 ابوالقاسم رسولی ادامه داد: هر مسجدی کمتر از 12شهید ندارد. چه خوب است علاوه‌بر بازدید و سرکشی از خانواده شهدا تقویم‌های رومیزی یا دیواری با عکس شهدا و قسمت‌هایی از وصیت‌نامه شهدای همان محله چاپ کنیم و در بازدیدهایی که داریم به خانواده‌هایشان هدیه دهیم تا یاد و خاطر شهدا را زنده نگهداریم. همچنین همین تقویم‌ها را در مساجد در بین نمازگزاران توزیع کنیم.

 

مساجد را پویا کنیم

مهری الهامی، نماینده پیش‌کسوتان محله امام خمینی، گفت: هنوز هم برخی مساجد فقط هنگام نماز در را به روی نمازگزاران باز می‌کنند و استفاده دیگری از این مکان مقدس نمی‌شود. برای پویایی مساجد و استفاده بهینه از این مکان مقدس در جلسات شورای اجتماعی محلات از ائمه جماعات مساجد و هیئت امنای همان محله دعوت کنیم تا به پویایی مساجد برسیم و بتوانیم به نحو احسن از امکاناتشان استفاده کنیم.

همچنین برخی نمایندگان از نبود کتابخانه و سالن مطالعه در محلات گلایه کرده و از دبیر شورای اجتماعی محلات خواستند تا بودجه‌ای را برای تجهیز کتابخانه‌های مساجد در نظر بگیرند.

 

مطالبه‌گر باشیم

نماینده دادگستری محله خرمشهر هم در پاسخ به هم‌محله‌ای‌هایش گفت: در هر محله‌ای کمبود، نارسایی و مشکلاتی وجود دارد و نمی‌توان گفت محله‌ای بدون مشکل داریم.

علیرضا دری‌نیا ادامه داد: اشکال از خودمان است که حس مطالبه‌گری نداریم. فقط می‌نشینیم درباره نداشته‌هایمان صحبت می‌کنیم اما به دنبال راه‌حلی برای از بین رفتن آن‌ها نیستیم. اگر مطالبه‌گر باشیم سازمان‌های مربوطه مجبور می‌شوند پای کار بیایند و پاسخگوی مردم باشند.

وی افزود: برخی محلاتی که می‌بینید شکوفا هستند و پیشرفت می‌کنند، به این دلیل است که ساکنانش مطالبه‌گر هستند. فقط نمی‌نشینند از نداشته‌هایشان سخن بگویند، بلکه به دنبال نداشته‌هایشان می‌روند تا آن‌ها را به دست آورند.

دری‌نیا ادامه داد: ما باید فرهنگ محله را به حدی برسانیم که اهالی پای کار بیایند و از پتانسیل‌های محله استفاده کنند، بعد گلایه کنند که چه چیزهایی را ندارند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی