کد خبر : 96268
/ 06:34
راهنمای سیاحت در محدوده منطقه8 مشهد

هم‌سفر ما باشید!

نوروز با تمام زیبایی‌هایش در راه است. تمام شهر برای آمدنش آماده شده‌اند. از دیرباز یاد گرفته‌ایم ایام نوروز بهترین زمان برای دید و بازدید و به‌جا آوردن سنت خوب دیدارهای خانوادگی است.

هم‌سفر ما باشید!

شهرآرا آنلاین - حمیده صفائی - نوروز با تمام زیبایی‌هایش در راه است. تمام شهر برای آمدنش آماده شده‌اند. از دیرباز یاد گرفته‌ایم ایام نوروز بهترین زمان برای دید و بازدید و به‌جا آوردن سنت خوب دیدارهای خانوادگی است. خیلی‌ها برنامه سفر برای خودشان دارند و از این تعطیلات استفاده می‌کنند. با وجود این برخی هم بنا به دلایلی نمی‌توانند بار و بندیل سفر را ببندند و از جاذبه‌های گردشگری شهرهای دیگر استفاده ببرند. شاید شما هم نتوانید به شهرهای دور بروید و از جاذبه‌های آن استفاده کنید یا اینکه ازجمله زائران و مسافران نوروزی مشهد هستید. اگر دوست داشتید به دل طبیعت بروید خیلی کار سختی نیست. می‌توانید با داشتن «من‌کارت» و بار و بندیلی سبک از طبیعت بوستان کوهسنگی، باغ ملی و... استفاده کنید. شما می‌توانید از مراکز تفریحی منطقه زندگی‌تان لذت ببرید؛ و ساعاتی شاد را در این ایام در کنار خانواده سپری کنید. در ادامه موقعیت‌های گردشگری منطقه را به اجمال با هم مرور می‌کنیم.

 

کوهسنگی؛ سرمایه‌ای از یادرفته!

بوستان کوهسنگی یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های شهر مشهد به حساب می‌آید که اغلب او را به‌عنوان بوستانی فراملی و بین‌المللی می‌شناسند. وسعت این بوستان 100هکتاری و طبیعت زیبایش سبب شده تا هر گردشگری که به مشهد می‌آید حتماً سری به این بوستان بزند. تا سال۱۳۱۰، کوهسنگی جزو وسیعی از طبیعت شهر مشهد محسوب می‌شد و از شهر مشهد فاصله داشته و مردم آن زمان هم از آن به‌عنوان تفرجگاهی طبیعی استفاده می‌کردند. بعدها به دلیل گسترش و توسعه‌ شهر مشهد و ساخت خیابان و ساختمان‌ها این منطقه به شهر مشهد متصل شد و رفته‌رفته با تغییر این منطقه به بوستانی بزرگ تبدیل گشت. دو کوهسنگی در این بوستان قرار دارد که از جذاب‌ترین و معروف‌ترین قسمت‌های پارک همین کوه‌های سنگی است که بدون آن نام کوهسنگی معنا نداشت. سالیان قبل بالارفتن از کوه کار آسانی نبود، اما در سال‌های نه‌چندان دور با ساخت پلکان می‌توانید به قله کوه و در جوار مزار شهدای گمنام معروف به شهدای جبل النور بروید. البته کوه دیگر پلکان ندارد و افراد علاقه‌مند به حرفه کوهنوردی می‌توانند با تجهیزات از آن بالا بروند و لذتی متفاوت را تجربه کنند.

طراحی این بوستان زیبا به صورت هفت باغ به هم پیوسته است که شامل «باغ پذیرایی» رستوران سنتی، سالن جشن‌ها و رستوران فست فود در آن قرار گرفته‌اند. «باغ فرهنگی» موزه بزرگ خراسان، مجموعه کودک و آینده، آمفی‌تئاتر‌ و نمازخانه کوهسنگی را شامل می‌شود. «باغ سنگی» شامل کوهسنگی، آبشار و محل استراحت مردم است، «باغ طبیعی» که در بخش جنوبی شامل دریاچه‌هاست، «باغ آرامگاه» در کنار قبر 8عارف قرار گرفته است که جدای از مزار شهدای گمنام و مقبره سلسله سادات رضوی است. «باغ ورزشی» و «باغ تفریحی» که محل درشکه و دوچرخه‌سواری و… است نیز از دیگر قسمت‌های تفریحی و دیدنی بوستان است. کمتر مشهدی‌ها به فاز2 بوستان کوهسنگی سر می‌زنند و از زیبایی‌های دریاچه مصنوعی و فضای بازی کودکان استفاده می‌کنند. توصیه می‌کنیم حتماً به پشت این کوهسنگی عظیم سری بزنید و از طبیعت زیبای آن و وسایل بازی و تفریحی‌اش بهره ببرید. اگر در سال‌های گذشته به کوهسنگی آمده باشید و امسال دوباره به این موقعیت گردشگری‌فرهنگی شهر سر بزنید، حتماً با تغییراتی شگرف روبه‌رو خواهید شد.

مجموعه فرهنگ‌سرای کودک و آینده قسمتی دیگر در بوستان است که با هدف ارتقا و رشد کودک ازلحاظ فکری فعالیت می‌کند و تلاش دارد ساعاتی شاد و لذت‌بخش را برای کودکان به همراه خانواده‌هایشان فراهم آورد.

اگر به کوهسنگی رفتید موزه بزرگ خراسان را فراموش نکنید. موزه‌ای زیبا با آثار تاریخی دیدنی در بخش‌های مختلف می‌تواند ساعاتی به یادماندنی را در ذهن شما ثبت کند.

اگر ماشین شخصی ندارید رفتن به بوستان بزرگ کوهسنگی زیاد هم سخت نیست. هم مترو و هم خطوط اتوبوس برای رسیدن به این بوستان وجود دارد. خطوط 38، 86، 82 از خطوط مسافربری هستند که در کوهسنگی ایستگاه دارند. افرادی که با مترو سفر می‌کنند هم می‌توانند در ایستگاه شریعتی از مترو پیاده شده و به سمت خیابان کوهسنگی بیایند.

133483.jpg

تشرف به زیارت میرزا ابراهیم رضوی

در جوار کوهسنگی مشهد، دومین و بزرگ‌ترین واقف سادات رضوی میرزا ابراهیم آرمیده است. میرزا ابراهیم در عهد صفویه می‌زیسته و تاریخ فوتش در سال هزار و چهل و دو قمری ثبت شده است.

پوشش مقبره دارای دو بخش است و مدفن در شمال ایوان واقع شده است. در نزدیکی مدفن محرابی نفیس قرار دارد که ابیاتی در حاشیه‌های آن حک شده است. در این مجموعه، منظر ایوانی کاشی‌کاری شده این آرامگاه که تنها بنای به جای مانده از عهد شاه صفوی در مشهد است دیده می‌شود. این ایوان از ابنیه باستانی شهر مشهد است و در میانه‌ صحنی بزرگ واقع شده است. در صحن آرامگاه میرزا ابراهیم، تعدادی از علما و بزرگان و سادات رضوی خراسان همچون میرزا ابراهیم ناظر و میرزا خلیل کاشی، منشی‌باشی حسام‌السلطنه سلطان مراد میرزا به خاک سپرده شده‌اند.

فضای تاریخی‌فرهنگی مقبره میرزا ابراهیم و باغ مصفای آن و درختان بزرگ و سر به فلک کشیده سرو که دورتادور باغ را فراگرفته‌اند. این مکان تاریخی در ساعات اداری باز است و می‌توانید از آن بازدید کنید.

133484.jpg

باغ ملی؛ آرامشی در هجوم ارگ!

به بیشتر شهرهای قدیمی ایران که سفر می‌کنیم می‌بینیم که در این شهرها از یک باغ باعنوان باغ ملی یاد می‌شود. مشهد مقدس نیز یکی از شهرهایی است که از این قاعده مستثنا نبوده و دارای باغی به همین نام است. «باغ ملی» به‌عنوان اولین پارک تفریحی شهر مشهد شناخته می‌شود که در حاشیه خیابان امام خمینی و در کنار بازار جنت قرار گرفته است. این باغ یکی از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری مردم مشهد درگذشته به شمار می‌رفته که در آن زمان به وسیله آب قنات رکن‌آباد آبیاری می‌شده است. باغ ملی به دلیل نزدیکی با ارگ حکومتی مشهد و قرار گرفتن در مرکز شهر، درگذشته محل اجرای برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی بوده است؛ اما با توجه به گسترش شهر مشهد و احداث پارک‌های وسیع‌تر این پارک کاربری سابق خودش را ندارد و به صورت یک پارک محلی درآمده است؛ اما قدمت زیاد آن و درختان سرسبزش سبب شده است تا همچنان مورد توجه زائران و مجاوران باشد.

باغ ملی از نظر زیبایی چیزی کمتر از دیگر پارک‌ها ندارد، اما وسعت کم آن سبب شده تا کمتر مورد توجه مشهدی‌ها قرار بگیرد. اگر در مرکز شهر هستید و می‌خواهید از شلوغی و ازدحام محیط اطرافتان دور شوید و ساعاتی را در طبیعت سپری کنید جایی را بهتر و نزدیک‌تر از باغ ملی پیدا نخواهید کرد تا از آن استفاده کنید. البته پارک رضوی در امام رضای9، پارک دانش در خیابان دانش و پارک گل نرگس در کوچه آیت‌ا... خامنه‌ای نیز پارک‌های محلی‌ای هستند که برای ساعتی نشستن در طبیعت مناسب هستند، اما باغ ملی با انواع چنارهای قدیمی و درختان برافراشته و گونه‌های گیاهی مختلف و فضای سبز تزیین‌شده، محل تفریح و استراحتگاه خوبی برای شهروندان مشهدی است در انتهای آن نیز وسایل بازی برای کودکان جانمایی شده تا لحظاتی شاد و مفرح را سپری کنند.

133485.jpg

گنبدی همیشه‌سبز

مکان دیگری که می‌توانید در این روزهای تعطیل سری به آن بزنید یکی از بناهایی است که عمری چند صدساله دارد. «مقبره شیخ محمد مؤمن» معروف به گنبد سبز. این بنا در چند صد متری جنوب غربی حرم مطهر، در خیابان آخوند خراسانی (خیابان خاکی قدیم) و در وسط میدانی با همین نام قرار گرفته است. به‌دلیل داشتن رنگ فیروزه‌ای متمایل به سبز، به نام «گنبد سبز» معروف شده است.

این آرامگاه مدفن شیخ محمد مؤمن عارف استرآبادی، یکی از عرفای شیعه‌مذهبی است که در سال۹۰۴ هجری قمری وفات یافته و متعلق به دوره صفوی بوده است. این اثر در  ۵اردیبهشت۱۳۵۶ با شماره ثبت۱۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رفتن به این مکان زیارتی و سیاحت خیلی سخت نیست. اگر قصد رفتن به آنجا را با اتوبوس دارید می‌توانید در خیابان امام خمینی ایستگاه بانک ملی مرکزی پیاده شوید و از کوچه ثبت به سمت گنبد سبز بروید.

133486.jpg

خانه ملک؛ سرآمد خانه‌های تاریخی شهر

خانه ملک به‌عنوان سرآمد خانه‌های تاریخی شهر مشهد شناخته می‌شود. درگذشته حاج حسین ملک، ثروتمند نیکوکار مشهدی بوده است. او را می‌توان یکی از ثروتمندان بزرگ ایران، طی صدسال گذشته به شمار آورد که دارایی او بسیار زیاد بوده است.

سکونتگاه پیشین حاج حسین ملک در ضلع شرقی خیابان امام خمینی(ره)، مقابل ساختمان دارایی واقع شده است. این خانه قدیمی با زیربنای حدود ۶۰۰مترمربع و در زمینی به مساحت ۱۶۵۹مترمربع، در اوایل قرن چهاردهم شمسی احداث شد. این مکان ازلحاظ معماری، تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است، به‌طوری‌که نماسازی‌ها طبق معماری سنتی و پلان‌های اجراشده بر اساس معماری اروپایی است.

این بنا درگذشته بسیار وسیع‌تر از امروز بوده است و آنچه در حال حاضر به‌عنوان خانه ملک شهرت یافته، بخش بیرونی خانه است. این قسمت شامل دوطبقه بوده است که پذیرایی وسیع خانه با سقفی چوبی و منبت‌کاری شده و شومینه زیبای گچ‌بری شده در آن مشاهده می‌شود. در این ملک، تنها نمونه حمام تاریخی خصوصی مشهد، در محوطه حیاط و باغ خانه ملک، در زیر تلی از خاک مدفون شده بود که با حفر گمانه‌های باستان‌شناسی، کشف شد. این حمام حدود ۱۲۷متر مساحت دارد و در زیرزمین با معماری خاص اسلامی تزیین شده و دارای قسمت‌های میان در، گرمخانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آتشدان و محل انبار چوب و مواد سوختنی است.

امروزه در خانه ملک، کارگاه‌های بافت فرش و گلیم، کارگاه سفال و سرامیک و لعاب‌کاری، کارگاه سوزن‌دوزی و انواع دوخت‌های سنتی، کارگاه معرق و منبت، کارگاه تذهیب و مینیاتور، کارگاه جلدسازی، سوخت و چرم‌بری و صحافی سنتی دایر هستند و استادکاران زبردست، با عنایت به روش‌های سنتی، به خلق آثاری درخشان و هنرمندانه می‌پردازند.

اگر در مشهد گذرتان به مرکز شهر و خیابان امام خمینی افتاد، بعد از بازدید از باغ زیبای ملی در این خیابان، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از این مجموعه تاریخی هم دیدن کنید.

133487.jpg

فرهنگ‌سرای دروازه طلایی!

بناهای تاریخی در هر سرزمینی قبل از آنکه معرف معماری آن دوره باشند، بازگوکننده اعتقادات و ارزش‌های مردم آن دیار است.

چند سال پیش شهرداری مشهد، در محدوده‌ای پرتردد بافت مرکزی شهر به ترمیم و حفظ یکی از این ساختمان‌های قدیمی پرداخت و نام فرهنگ‌سرای بهشت را بر روی آن گذاشت. این فرهنگ‌سرا در غرب بولوار مدرس یا همان دروازه طلایی سابق قرار دارد. این فرهنگ‌سرا با وجود داشتن غرفه‌های دیدنی‌اش به دلیل تعمیرات نوروز98 میزبان زائران و مجاوران نیست؛ اما شهروندان مشهدی می‌توانند از فضای سبز آن استفاده کنند و ساعاتی خوش را در کنار خانواده‌شان داشته باشند. مزیت فرهنگ‌سرای بهشت و باغ ملی هم‌جواری با بازار جنت است. بازاری که قدمتی بیش از نیم‌قرن در مشهد دارد. مردم شهر آن را می‌شناسند. این بازار در آستانه استقبال از بهار میزبان جشن‌های محلی بوده است.

133488.jpg

سینما و کتاب

بعضی‌ها علاقه به فیلم و فعالیت‌های فرهنگی دارند. ترجیح می‌دهند فیلم را در سینما و در بین جمع ببینند. منطقه ما در دو سینمای آفریقا واقع در میدان شریعتی و هویزه در خیابان جم میزبان زائران و مجاوران ایام نوروز است.

اگر به دنبال مکانی برای مطالعه در ایام نوروز هستید کتابخانه قلم واقع در آخوند24 را به شما معرفی می‌کنیم. اگر قصد دارید در کنار کتاب و کتاب‌خوانی کودکتان ساعت خوشی را سپری کند می‌توانید از فضای بازی کودکانه کتاب‌فروشی به‌نشر واقع در خیابان امام خمینی مقابل به‌نشر استفاده کنید و ساعات به‌یادماندنی را در کنار کودکتان سپری کنید.

133489.jpg

مراکز خرید

بیشتر مردم به عادت دیرینه قبل از آمدن بهار خریدهایشان را انجام می‌دهند. هرچند این روزها شرایط اقتصادی طوری است که همین عادت دیرینه هم کمرنگ شده است، اما بازهم نمی‌توان از خرید نوروزی چشم‌پوشی کرد حتی خریدی جزئی.منطقه8 به دلیل مرکزیت داشتن و بازارهای قدیمی‌اش مانند زیست خاور، بازار بلور، بازار قماش، بورس خرید لباس عروس و داماد، بازار جنت و... میزبان مشهدی‌ها در این ایام است. البته با توجه به اعیاد ماه رجب و شعبان و مجالس عروسی‌ای که در راه است این بازارها رنگ و بوی تازه‌ای خواهند داشت. لازم به یادآوریست درپایانه مسافربری امام رضا(ع) شهربازی بزرگی برای ساعات خوش کودکان احداث شده است.

133490.jpg

قطب طبابت شهر

امید داریم سال98 سالی پرخیر و برکت برای همه شما به دور از مشکلات باشد، اما از آنجایی که حادثه خبر نمی‌دهد و نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم در این روزها ممکن است بیمار شویم یا نه، بد نیست بدانید در منطقه ما 11مرکز درمانی قرار گرفته است که در صورت بروز مشکلات می‌توانید به اورژانس آن‌ها مراجعه کنید. علاوه بر آن در این منطقه 7درمانگاه شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند. داروخانه‌های شبانه‌روزی منطقه8 نیز مشغول به کار هستند تا شما خاطری آسوده در زمان مشکلات جسمانی داشته باشید.

بیمارستان‌های متعددی هم در این محدوده وجود دارند که بزرگ‌ترین آن‌ها بیمارستان امام رضا(ع) است.

 133491.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی