کد خبر : 96270
/ 06:37
راننده خوش‌ذوق محله امام خمینی به مردم توصیه می‌کند

مهربان باشید

چندی پیش در روزنامه شهرآرا از راننده‌ای نوشته بودیم که برای رعایت حقوق مسافرانش دست به ابتکار عمل زده بود و بر روی در تاکسی‌اش نوشته بود: «لطفا با لبخند وارد شوید».

مهربان باشید

شهرآرا آنلاین - صفائی- آمدن بهار و آغاز سال نو سبب شد تا این راننده خوش‌ذوق محله امام خمینی(ره) دست به ابتکاری جدید بزند و برای استقبال از زائران و مجاوران در آستانه بهار با چسباندن گل بر روی تاکسی آن را زیبا کند و بر روی آن بنویسد: «هر شهروند مشهدی یک نماد مهربانی» و «استقبال از بهار با دل‌های مهربان». همین موضوع سبب شد تا به سراغش برویم و گفت‌وگویی در آستانه سال جدید با او داشته باشیم.

 

  من هم مشکلات اقتصادی دارم

جواد شیدایی، 44ساله مدت 10سال است که در ناوگان تاکسی‌رانی به زائر و مجاور خدمت می‌کند. او خدمت به زائر و مجاور به‌ویژه میهمان امام رضا(ع) را دوست دارد برای همین هر چند مشکلات اقتصادی دارد، اما باز هم با عشق و علاقه کارش را انجام می‌دهد.

شیدایی‌فر می‌گوید: «در هر شغل و سمتی که فعالیت دارید چون در مشهد هستیم و به زائران امام رضا(ع) خدمت می‌کنیم همه ما خادم شهر بهشت هستیم. نقش من خدمت‌رسانی به زائران علی ابن موسی الرضا(ع) است وگرنه کار زیادی انجام نداده‌ام. به کارم عشق دارم و سعی می‌کنم برای انجام بهتر آن ایده‌های نو داشته باشم. وگرنه من هم مانند دیگران مشکلات اقتصادی زیادی در زندگی شخصی‌ام دارم.»

او ادامه می‌دهد: «همه ما در زندگی شخصی‌مان مشکلات متعددی داریم، اما نباید آن را به میهمانی که می‌خواهیم به او خدمت کنیم ربط دهیم. تاکنون سعی کرده‌ام به نحو احسن به دیگران خدمت کنم. چه بسا اگر زائری نداشته باشد کمکش می‌کنم.»

 

بیشتر از روزی‌مان کسب نمی‌کنیم

این روزها زائران زیادی به سمت مشهد می‌آیند و آن‌هایی که سودجو هستند سعی می‌کنند هرطور شده است از این فرصت نهایت استفاده و سود را ببرند. متأسفانه برخی رانندگان تاکسی هم این‌چنین هستند. شاید اگر تعدادشان هم کم باشد، اما باز به چشم می‌آیند و وجهه خوبی برای شهرمان ندارد. از شیدایی‌فر دراین‌باره می‌پرسیم که او چگونه با مسافرانش تعامل می‌کند. او در این باره توضیح می‌دهد: « قبول دارم در ایام زواری تعداد کمی از رانندگان تاکسی به دنبال منافع شخصی‌شان هستند و کمتر به مجاوران خدمت می‌کنند. موضوع مهمی که باید در نظر داشته باشیم این است که خداوندی که به فکر جنبنده ته اقیانوس هم هست، حواسش به رزق و روزی ما هم خواهد بود، پس چرا بی‌دلیل نگران رزق و روزی‌مان هستیم. اول صبح که بیدار می‌شویم پروردگار روزی ما را فرستاده است. شاید تعبیرم درست نباشد، اما از نگاه من رزق انسان مانند چک می‌ماند که مبلغ، تاریخ و نام فرد را دارد و در زمان مقرر می‌روید بانک و مبلغ مورد نظر را دریافت می‌کنید روزی‌مان همین است. نباید حرص دنیا را بزنیم. این را باید باور داشته باشیم از ما حرکت است و از خداوند برکت.»

بعد می‌خندد و ادامه می‌دهد:« به قول خودمان به دنبال مسافر چاق و چله با تعرفه خوب نیستم. نفر اول هر کس که باشد سوارش می‌کنم و می‌روم به امید خدا.»

133498.jpg

پدرم سفارش به روزی حلال داشت

این راننده خوش‌ذوق محله امام خمینی می‌گوید: «خدا رحمت کند پدرم را، 30سال کارگر سنگ‌بری بود و نان حلال به خانه می‌آورد. همیشه به ما سفارش می‌کرد به دنبال نان حلال باشید. شاید از فریب دیگران و کلاه گذاشتن سر آن‌ها درآمدتان بیشتر شود اما مطمئن باشید نه برکت دارد و نه برایتان می‌ماند. به دیگران ظلم نکنید و حواستان به کسب روزی‌تان باشد.»

 

فقط از فرهنگ نگوییم، عمل کنیم

خیلی حساس، کمی مهربان، از خودگذشته و صبور هستم. سعی می‌کنم همیشه خدا را در نظر بگیرم. او درباره خودش این‌چنین می‌گوید و ادامه می‌دهد:

« 23سال از زندگی مشترکم می‌گذرد. به دلیل وجود مشکلات اقتصادی با سختی‌های زیادی مواجه شده‌ام، اما با صبوری و تلاش توانسته‌ام خانواده‌ام و جامعه را راضی نگه دارم. من معتقدم اگر زمانه با تو نسازد تو با زمانه بساز. تصمیم‌گیرنده خداست و من هم راضی به رضای خداوند هستم. هر چند گاهی حق و حقوق ما زیر پا می‌رود اما این اتفاقات به مسافری که در ماشین من می‌نشیند یا همسایه یا کاسب محله ربطی ندارد که بخواهم به آن‌ها تلافی کنم.»

او طرح‌های مختلفی در این مدت ارائه داده است. «با لبخند وارد شوید»، «طرح خوش‌آمدگویی»، منشور اخلاقی برای مسافران و کتابخانه در خودرو از ایده‌هایش در این سال‌ها بوده است. شیدایی‌فر به دنبال این است تا فضای تاکسی‌اش برای مسافران مکانی آرام‌بخش باشد هر چند مدت سوار شدن آن مسافر کوتاه باشد. او 

دراین باره می‌گوید: «شاید یک مسافر در تاکسی من 10دقیقه بنشیند و بعد پیاده شود اما همین مدت کوتاه اگر برایش آرام‌بخش باشد به طور حتم من هم ثواب خواهم برد. همه ما از فرهنگ 2هزار ساله‌ای سخن می‌گوییم که اثری از آن را در جامعه نمی‌بینیم. گذشت، ایثار، مهربانی و... اگر همه ما به این موضوع فکر کنیم که به یکدیگر خدمت کنیم به طور حتم جامعه بهتری خواهیم داشت که زندگی برای همه ما لذت‌بخش می‌شود.»

 

دوست دارم شهردار را ملاقات کنم

چندی پیش اتفاقی شهردار مشهد سوار تاکسی‌اش می‌شود. شیدایی‌فر هم مانند دیگر مسافران با او برخورد می‌کند بدون آنکه بداند مسافرش چه کسی است. آن‌طور که خودش تعریف می‌کند؛ شهردار از کارش اعلام رضایت می‌کند و طی تماسی با دکتر علوی‌مقدم از کار او می‌گوید و همین مسئله سبب می شود تا از او تقدیر شود. زمانی که پیاده می‌شوند همراه شهردار به او می‌گوید این آقا را شناختید. شیدایی‌فر می‌گوید نه او هم مسافری است مانند دیگران، آن مرد به او می‌گوید: «شهردار مشهد کلایی است دو سه روزی می‌شود که حکمشان آمده است.» شیدایی‌فر از اینکه شهردار را نشناخته ناراحت می‌شود و از ما می‌خواهد صدایش را به ایشان برسانیم و بگوییم دوست دارد برای 10دقیقه هم که شده به او وقت بدهند تا درباره مسائل و مشکلات رانندگان ناوگان تاکسی‌رانی صحبت کند.

ماشین او تنها ماشینی است که صفحه اینستاگرامی در 4قالب فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و هنری دارد. در این‌باره چنین می‌گوید: « سعی دارم با پیام‌ها و تصاویری که می‌گذارم کاری برای فرهنگ شهرم انجام دهم. هم‌زمان با نوروز 1398 با تمام مشکلات اقتصادی و اجتماعی‌ای که دارم به ذهنم رسید این‌کار را بکنم، در هر صورت تاکسی من که در این شهر تردد می‌کند، پس چه بهتر که بتوانم به مردم انرژی مثبت بدهم و همین موضوع برایم کافی است.»

133499.jpg

خدا شفایت دهد

شیدایی‌فر هم مانند دیگران مشکلات زیادی دارد. مستأجر است، قلب باز عمل کرده، نارسایی کلیوی دارد، یک‌بار تصادف کرده و 4ماه در خانه بوده است. به قول خودش خیلی از زندگی عقب است، اما معتقد است این مشکلات ربطی به مسافرانم ندارد و نباید با آن‌ها ترشرویی کنم. آن‌ها در زمان کوتاهی می‌خواهند از من خدمت بگیرند، پس نباید به‌دلیل سختی‌های زندگی‌ام از آن‌ها طلب داشته باشم. مبلغ کم هم برکت دارد.

او در انتها می‌گوید:« همه مرا تشویق نمی‌کنند. طرح اول را که داده بودم تا مدت‌ها مرا مسخره می‌کردند و می‌گفتند به چی بخندیم! به تورم، به جامعه و مشکلاتش؟! برخی هم می‌گویند تو مشکل داری، خدا شفایت بدهد با این همه سختی و مشکلات خیلی خوش هستی. در مقابل تمام این‌ها به احترام امام رضا(ع) سکوت می‌کنم و چیزی نمی‌گویم. همان بیننده‌ای که می‌بیند و خوشحال می‌شود برایم کافی است. شادشدن دل یک مؤمن هم برای من کافی است و مطمئنم تأثیرش را در زندگی‌ام خواهم دید. تمام دنیا پول و مادیات نیست، ای کاش بدانیم داشتن دل خوش و قلبی آرام به مادیات دنیا برنمی‌گردد، این را فقط خدا می‌تواند به ما بدهد و با ایمان به خودش به دست می‌آوریم.» 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی