کد خبر : 96290
/ 07:09

کشاورزی استان در انتظار تدوین نقشه راه

استاندار خواستار تدوین طرحی برای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی شد

کشاورزی استان در انتظار تدوین نقشه راه

شهرآرا آنلاین - امیرعلی قاسمی مقدم - آن‌طور که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌‌ای خراسان رضوی عصر یکشنبه در جلسه همیاران آب روایت کرد ۶۵ درصد چاه‌های دارای کنتور هوشمند، پس از اتمام سهمیه‌شان، غیرفعال می‌شوند و در ٣۵ درصد باقی‌مانده، به دلیل نقص فنی یا دست‌کاری در تجهیزات کنتور هوشمند، جلو‌ اضافه‌برداشت آب گرفته نمی‌شود. البته همین حالا هم در برخی از موارد شرکت آب منطقه‌ای در ازای دریافت مبالغی از کشاورزان، به آن‌ها مجوز اضافه‌برداشت آب از چاه‌های دارای پروانه را می‌دهد اما محمد علایی به استاندار وعده داد که از سال آینده، اجازه حتی یک لیتر اضافه‌برداشت از چاه‌های مجاز داده نشود، حتی اگر بابت‌ یک لیترش صدها هزار تومان پول بپردازند. به گفته او، اگر کشاورزی در سال ٩٨ ‌از چاه دارای پروانه‌اش اضافه‌برداشت داشته باشد، یا از سهمیه سال آینده‌اش کسر خواهد شد یا ‌بالاجبار باید در بازار آب، سهمیه کشاورزان دیگر را بخر‌د. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای از جایگزینی پساب مشهد با حقابه‌های کشاورزی هم به عنوان یکی از طرح‌های مدیریت منابع آبی یاد کرد و گفت: به دنبال جایگزینی چاه‌های مزرعه نمونه آستان قدس رضوی با پساب تصفیه‌خانه اولنگ هستیم. با همه این‌ها، استاندار خراسان رضوی در جمع‌بندی جلسه همیاران آب، با اشاره به حجم بالای مصرف آب در بخش کشاورزی، گفت که برای مدیریت شرایط موجود، باید طرح جامعی تدوین و مسئولیت همه بخش‌های حاکمیتی در این زمینه مشخص شود. علیرضا رزم حسینی اعتقاد دارد که با توجه به سهم اندک بخش خانگی و شرب از مصرف منابع آبی، نباید اعتبارات را برای کاهش مصارف در این بخش هزینه کرد زیرا ‌نتیجه درخور توجهی نخواهد داشت.

وی افزود: حتی اگر با اجرای برخی طرح‌ها‌ بخشی از مصرف آب شرب و خانگی کاهش پیدا کند، در نتیجه فرسودگی شبکه‌های انتقال، دوباره شاهد هدررفت آب از این طریق خواهیم بود. بنابراین باید تغییر رویکرد بدهیم و روی مدیریت مصرف در حوزه کشاورزی متمرکز شویم. استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: اگر مصرف آب در بخش کشاورزی ١٠ درصد کاهش یابد، ۵٠٠ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی رخ خواهد داد که معادل کل حجم مصرف آب در بخش شرب و خانگی است. وی با بیان اینکه باید تدبیری برای صرفه‌جویی در مصرف آب بخش کشاورزی اندیشید‌‌ ادامه داد: متأسفانه برخی طرح‌ها در این زمینه نتیجه‌بخش نبوده است. برای مثال، از ١۵ سال قبل، به آبیاری تحت فشار تسهیلات بلاعوض اختصاص داده می‌شود اما از آن زمان تا ‌امروز صرفا سطح زیر کشت افزایش یافته و تأثیری بر کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی نداشته است. 

رزم حسینی بیان کرد: در کنار جلوگیری از اضافه‌برداشت آب از چاه‌های کشاورزی، باید تغییر الگوی کشت و یکپارچه‌‌سازی اراضی کشاورزی برای افزایش بهره‌وری در تولید محصول هم در دستور کار قرار گیرد. وی با تأکید بر لزوم تدوین نقشه الگوی کشت محصولات کشاورزی در سطح خراسان رضوی افزود: امروز شرایط آبی به گونه‌ای نیست که تولید محصولات کشاورزی مطابق روش‌های سنتی ادامه پیدا کند. بنابراین محصولاتی باید در زنجیره تولید قرار گیرد که کم‌آب‌طلب باشد و توجیح اقتصادی داشته باشد.

 

﷯ آمادگی برای همکاری بیشتر با دانشگاه‌ها

استاندار خراسان رضوی همچنین شامگاه دوشنبه در جلسه شبکه جامع دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان اظهار امیدواری کرد که مراکز علمی در اجرای مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی به عنوان یکی از اولویت‌های اجرایی، مشارکت کنند. رزم حسینی با بیان اینکه برای افزایش ارتباط دانشگاه‌ها با حاکمیت و دستگاه‌های اجرایی آمادگی داریم افزود: در شرایط کنونی نیاز است که دانشگاه به متن مردم ورود کند زیرا ‌اگر ظرفیت مردمی را از دست بدهیم، جمهوری اسلامی هیچ پشتوانه دیگری نخواهد داشت.

او گفت: آمادگی داریم پروژه‌محور زمینه مشارکت دانشگاه‌ها در امور اجرایی را فراهم کنیم. به طور مثال، کاهش آسیب‌های اجتماعی یکی از برنامه‌های اصلی مدیریت استان به شمار می‌رود و اگر دانشگاه‌ها آمادگی داشته باشند، می‌توان زمینه مشارکت آن‌ها را در این حوزه فراهم کرد. وی در ادامه سخنان خود، با بیان اینکه آموزه‌های اسلامی تأکید بسیاری بر توسعه اقتصادی دارد افزود: برخی تصور می‌کنند ‌ما به دلیل اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی طرف‌دار ثروتمندان و نظام سرمایه‌داری هستیم درحالی که این‌طور نیست. تلاش ما ‌این است که از ظرفیت آن‌ها برای توانمندسازی مردم استفاده کنیم. رزم حسینی با بیان اینکه در دهه پنجم انقلاب اسلامی باید مدیریت کشور با شرکت‌های توسعه‌گرا انجام گیرد افزود: اگر همه بخش‌های حاکمیتی همدل شوند، قطعا می‌توان گام‌هایی جدی در مسیر توسعه و پیشرفت استان برداشت. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی