کد خبر : 96295
/ 07:19
نگاهی به ریز و درشت رویدادها و اتفاقات سال ٩٧

مشهد، آنچه گذشت

سال٩٧ با تمام خوشی‌ها، ناخوشی‌ها، امیدها، عجایب و اتفاقات ریز و درشت در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... سپری شد.

مشهد، آنچه گذشت

شهرآرا آنلاین - سالی که شاید با فراز و فرودهای اقتصادی، سالی پربار برای سفره‌های مردم نبود، اما به‌اندازه خودش اتفاقات خوشایند هم داشت که هم امید را در دل مردم زنده نگه دارد و هم لبخند از چهره مردم محو نشود.سال٩٧ سالی بود که خبرهای رسیده از استانداری، یعنی ساختمان بهار، تا مدت‌ها در صدر اخبار ماند؛ رفتن سکان‌دار خراسان‌رضوی و انتصاب سکان‌دار جدید. سالی که فوتبال در مشهد برای مردم شادی به همراه داشت. روزهای تقویم روی نوسانات سکه و ارز و دلار ‌لرزید و در‌عین‌حال خبرهای خوش مثل اجراهای صحنه ای موسیقی، روح مردم مشهد را جلا ‌بخشید. در سالی که گذشت، صدای حسام‌الدین سراج، گوش‌هایمان را نوازش داد و رفتن مرادعلی سالاراحمدی قلبمان را لرزاند که موسیقی مقامی خراسان بی‌سالار شد.اخبار سیاسی و اجتماعی ‌، بارها و بارها این کلان‌شهر مذهبی را به صدر اخبار داغ خبرگزاری‌ها رساند و ماجراهای عجیب‌و‌غریب آن را، از ارسال پیامک‌های جنجالی به نمایندگان مجلس بر سر موضوع FATF تا دغدغه‌ای که باغ وحش به دل حامیان محیط زیست انداخت، بر سر زبان‌ها جاری کرد. شاید ١٣٩٧، به‌واقع سال اشک‌ها و لبخندها باشد. سال کاشتن بذر امیدها همراه با در‌خاک‌گذاشتن ریشه‌های یأس. بد و خوب سالی را که رفت، در یک نگاه سرجمع کرده و پیش روی دیدگان شما گذاشته‌ایم.

 

دیدار مشهدی‌ها با یار

نوروز یعنی روز نو و روز خوب مشهدی‌ها در آغاز سال نو که با حضور رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوی آغاز می‌‌شود. حتی از سرتاسر کشور به شهر امام‌رضا(ع) می‌آیند تا سخنان ارزشمند رهبری را بشنوند و ایشان شعار سال را برای همگان تبیین کنند.سالی که گذشت، سال حمایت از کالای ایرانی بود. در این سخنرانی عیدانه، رهبر معظم انقلاب در جمع مجاوران و زائران در مشهد، بر «قابل حل بودن همه مشکلات با نگاه به داخل» و نیز ضرورت توجه و به‌کارگیری هرچه بیشتر جوانان در میدان‌های مختلف از‌جمله عرصه‌های مدیریتی تأکید کردند.

 

آشفته‌بازار دلار و نوسانات ارز

اما داغ‌ترین اخباری که اول سالی، حسابی داغ روی دل مردم گذاشت نوسانات ارز و سکه و دلار بود که اقتصاد کشور را شوکه کرد. موج این نوسانات مشهد را هم در‌برگرفت، آن‌چنان‌که خیابان امام‌خمینی و مقابل بانک ملی مرکزی، متشنج از حضور دلالان و خرید و فروش دلار بود.

در دهه دوم فروردین، افزایش نرخ دلار که پیش‌از تعطیلات نوروز٩٧ شروع شده بود، شتاب بیشتری گرفت و با روندی افسارگسیخته مرز قیمت‌های نجومی را طی کرد. طلا و سکه نیز از این ماراتن عقب نماند و افزایش قیمت دلار سبب ایجاد صف در صرافی‌ها و داغ‌شدن بازار دلال‌ها شد.

التهابات بازار در ماهِ نخست سال، نقدینگی را از بازارهای مولد به بازارهای نوپا و ناپایدار سرازیر و صدمات اقتصادی سنگینی را به مردم وارد کرد.

 

فرماندار مشهد به استانداری رفت- ٩خرداد ١٣٩٧

یک شوک رسانه‌ای، مهم‌ترین خروجی خبرگزاری‌ها شد و روزنامه مردم مشهد تیتر زد: «نوروزیان در قلب بهار». فرماندار مشهد، بر کرسی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان‌رضوی نشست. هرچند مهم‌ترین و اثرگذارترین کرسی معاونت استانداری به سَلَف صالحی همچون محمدرحیم نوروزیان واگذار شد، بسیاری از صاحب‌نظران و فرهیختگان استان شوکه شدند و بر این باور بودند از این به بعد، جای خالی فردی علمی و آکادمیک همچون سید جواد حسینی که مشکلات و آسیب‌های اجتماعی این خطه را از دریچه پژوهش و چارچوب فعالیت‌های استخوان‌دار نظاره می‌کرد، بیش از پیش احساس می‌شود. 

 

آتش‌نشان در دیگ جوشان- اول خرداد ١٣٩٧

«شهامت سرخ» به خداحافظی قهرمان انجامید. آتش‌نشان فداکار مشهدی، ١٩روز پس‌از حادثه سقوط به دیگ جوشان، به شهادت رسید.

شهید «حسن پوراکبر» ١٩روز پیش از نخستین روز خردادماه، در‌پی وقوع حادثه آتش‌سوزی در یکی از شرکت‌های ساخت ظروف چینی به‌همراه سایر همکارانش دل به حادثه سپرد و به این کارخانه واقع‌در شهرک صنعتی توس اعزام شد. فضای کارخانه در غبار دود و بخار آب محو بود که قهرمانان سرخ‌پوش به محل رسیدند. همان اول کار مشخص شد که دیگ ذوب این کارخانه با چندهزار درجه گرما سوراخ شده و در پی ریزش مواد مذاب بخشی از کارخانه دچار حریق شده است و هیچ فردی را یارای مقابله با این حادثه داغ نیست. اما در‌این‌میان، عملیاتی دلیرانه از‌سوی آتش‌نشانان آغاز شد و آن‌ها دل به آتش زدند و هم‌زمان عملیات مهار حریق و رنج یک آتش‌نشان فداکار آغاز شد.

 

پخش فوتبال در شهر

در هجوم خبرهای تلخ و ناامیدکننده، پیروزی تیم ملی کشورمان در اولین بازی جام‌ جهانی٢٠١٨ اکسیر شادی بود که به رگ‌های یک ملت تزریق شد. لابه‌لای شادی‌های یک میهن، پرچم ایران در خیابان‌های مشهد هم بالا رفت و غرور ایرانی باعث شد مردان «گروه مرگ» زندگی‌بخش شوند.

قرار بود سه بازی مرحله مقدماتی ایران در جام‌جهانی در هفت‌بوستان مشهد پخش شود، اما این برنامه لغو شد؛ تصمیمی که گرچه مانع شد مردم مشهد در بوستان‌های شهرشان دورهم جمع شوند و شادی کنند، تمام صندلی‌های سالن‌های سینماهای مشهد را برای نخستین‌بار پر کرد و پخش زنده بازی‌های فوتبال، جایی برای سوزن‌انداختن باقی نگذاشت.

 

رد پای یک زن در پیامک‌های جنجالی

سوم تیرماه بود که نوروزیان، مرد صریحِ مشهد در کسوت معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خراسان‌رضوی از ماجرای پیامک‌های مشکوک ارسالی از مشهد به نمایندگان پارلمان گفت و خبرساز شد.

این چهره مسئول دولت تدبیر و امید در نخستین روزهای آغاز تابستان درباره منشأ مشهدی پیامک‌های تهدیدآمیزِ ارسال‌شده به نمایندگان مجلس گفت: «مسئولان امنیتی ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس را پیگیری و یک خانم را شناسایی کردند که بخشی از پیامک‌ها از‌سوی این فرد ارسال شده است.»

 

مشهد، میزبان جام جهانی کشتی نشد

در سالی که گذشت، خبرهای خوب ورزشی نیز کم نداشتیم؛ از حمایت‌هایی که از تیم فوتبال پدیده شد تا کشتی. هنوز قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها اجرا نشده بود و عمر مسئولیت قاسم تقی‌زاده‌خامسی، شهردار سابق مشهد به پایان نرسیده بود که عکسی از او با رسول خادم روی صفحه یک روزنامه شهرآرا نشست. این دو دست به دست هم دادند و تفاهم‌نامه‌ای را در‌زمینه میزبانی مشهد برای جام جهانی کشتی ٢٠١٩ امضا کردند. در این تاریخ، رسما تفاهم‌نامه برگزارى این مسابقات بین شهردارى مشهد و فدراسیون کشتى ایران امضا و قرار شدکلان‌شهر مشهد میزبان این رویداد ورزشى بزرگ بین‌المللى شود. هر چند در نهایت این تفاهم‌نامه به مرحله اجرا نرسید.

 

قرار ٠٠٠/٠٠٠/٠٠٠/٠٠٠/ ۴٠ 

سال٩٧ سال تجمع‌های مردمی بود. افزایش این تجمع‌ها، موضوع مؤسسات مالی را از بحران اقتصادی به بحران اجتماعی تبدیل کرد و دولت به‌منظور جلوگیری از گسترش این بحران با مذاکره با برخی بانک‌ها، کفالت مؤسسات مالی غیرمجاز را به آن‌ها واگذار کرد تا آن‌ها به‌مرور دارایی‌های غیرنقدی این مؤسسات را به نقدینگی تبدیل کنند و به سپرده‌گذاران بدهند. اما مؤسسه‌‌ای غیر‌مجاز که در سال‌های گذشته اقدام به جمع‌آوری نقدینگی از مردم کرده بود و تخلفات زیادی داشت، مؤسسه مالی «ثامن‌الحجج» بود که در این سال، بحث داغ محافل خبری شده بود.

خبر این بود: بزرگ‌ترین وثیقه تاریخ ایران برای مدیرعامل بازداشتی مؤسسه ثامن‌الحجج صادر شد. دادگاه رسیدگی به تخلفات متهمان تعاونی غیرمجاز ثامن‌الحجج، پرونده متهم ردیف اول آن الف.م را در‌جریان رسیدگی قرار داد و آخرین اخبار دریافتی حاکی از آن بود که قرار تأمین کیفری وثیقه مدیر مؤسسه ثامن‌الحجج تشدید شده و به ۴‌هزار میلیارد تومان افزایش یافته و به او ابلاغ شده است.

 

کنسرت سراج در مشهد

گرماگرم روزهای پایانی تیرماه با حضور حسام‌الدین سراج و گروه بامداد در مشهد سرمست شد. بالاخره با روی‌کار‌آمدن شورای شهر پنجم و شعار و امید و زندگی، عکس و تیتری از اجرای کنسرت روی این روزنامه محلی نشست. این کنسرت که با هدف حمایت از اجرای موسیقی فاخر در مشهد برنامه‌ریزی شده بود، تصنیفِ استاد موسیقی سنتی ایران و شعر سعدی را در‌هم آمیخت و تشویق‌های دلنشینِ مشهدی‌های باذوق را در پی داشت.

 

موافقت رئیس‌جمهور با پیشنهاد شهردار

بافت فرسوده اطراف شهر در این سال‌های دیر و دور به زخمی ناسور تبدیل شده که در دهه‌های اخیر با رفت‌و‌آمد مسئولان نه‌تنها التیام نیافته، بلکه به‌دلیل وعده‌های بی‌سرانجام مدیران مختلف، بر درد و ناخوشی‌اش افزوده شده است.

سالی که گذشت سال همدلی مسئولان و نمایندگان مردم بود. روزهای نخست مرداد، طعم شیرینِ موافقتِ رئیس‌جمهور با پیشنهاد شهردار مشهد را به مشهدی‌ها چشاند و مقرر شد ٣هزار‌میلیارد‌تومان اوراق مشارکت برای بهسازی اطراف حرم‌رضوی طی سه سال منتشر شود تا وضعیت بغرنج و نابسامان بافت اطراف حرم رضوی را سامان دهد.

 

وحشت در باغ وحش مشهد

مردادماه داغ امسال باغ وحش مشهد با چندین و چند خبر عجیب‌و‌غریب به صدر اخبار کشور آمد؛ از ناپدید‌شدن هشت ببر بنگال باغ‌وحش مشهد که مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌رضوی آن را شایعه دانست تا پیدا‌شدن سه جمجمه شیر و پنج جمجمه ببر. پنجم و هفتم مرداد امسال نیز دادستانی در دو مرحله بازرسی از باغ وحش وکیل‌آباد، اعلام کرد که هفت تخته پوست ببر، دو تخته پوست پلنگ و یوزپلنگ و هشت جمجمه ببر کشف کرده است.

همه این‌ها مردادماهِ داغِ مشهد را به اخبار داغی از حیوانات پیوند زد. سرانجام روز ١٣‌مرداد، اخطاریه‌ای ازسوی اداره کل محیط زیست خراسان‌رضوی به باغ وحش وکیل‌آباد ابلاغ شد که در آن قید شده بود باتوجه‌به تعهدات سابق، فضا و وضعیت زیستی مناسبی برای حیوانات ایجاد کنند؛ همچنین با رعایت مسائل بهداشتی، از اداره دام‌پزشکی استان پروانه بهداشتی بگیرند.

 

غبارروبی در محضر یار

ماه ذی‌القعده و ایام زیارت مخصوص رضوی، رهبر معظم انقلاب به مشهد آمدند و مراسم غبارروبی مضجع شریف ثامن‌الحجج حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا‌‌(ع) با حضور ایشان در ٢٠مرداد ١٣٩٧ برگزار شد. در این مراسم معنوی، مراجع تقلید آیات عظام مکارم شیرازی و وحید خراسانی و آیت‌ا... مصباح‌یزدی به‌همراه استاندار خراسان‌رضوی و جمعی از علما، مسئولان، جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های شهدای استان خراسان حضور داشتند.

 

خدانگهدار سالار

اما درگذشت یکی از مفاخر خراسانی در سالی که گذشت، اهالی موسیقی و هنر را سخت متأثر و غمگین کرد. مرادعلی سالاراحمدی، استاد موسیقی مقامی تربت‌جام که دارای نشان درجه‌یک هنری، معادل دکتری رشته موسیقی محلی در بخش آواز بود، صبح بیست‌و‌یکم مرداد به دیار باقی شتافت.

 

افتتاح گود کشتی 

هم‌زمان با آغاز نخستین دوره مسابقات کشتی با‌چوخه یادواره سرداران شهید منطقه طلاب، گود کشتی با‌چوخه شهید بابانظر افتتاح شد. پروژه ساخت این مکان ورزشى به‌دنبال درخواست اهالی منطقه طلاب و به‌منظور احیاى گودی قدیمى که تا دهه۵٠ در آنجا وجود داشت، کلید خورد. گود کشتى با‌چوخه شهیدبابانظر (کوى طلاب) در خیابان شهیدبابانظر۶١، در هزار‌مترمربع، توسط شهردارى مشهد و با مشارکت انجمن کشتى با‌چوخه مشهد راه‌اندازی شده بود.

 

سال فضای سبزِ مناطق کم‌برخوردار

ایجاد تنفسگاه‌هایی جدید برای بهبود کیفیت زندگی شهروندان، دست مدیران شهری را بیشتر از هر افتتاحی به روبان بهره‌برداری از بوستان‌ها و فضاهای سبز رساند. کیفیت زندگی مردم در این سال با افزایش سرانه فضای سبز، بیشتر و بیشتر و در همین راستا، ۶بوستان جدید در ٢١شهریور ١٣٩٧ در منطقه‌٣ افتتاح شد .در این تاریخ، خبری منتشر شد که بر‌اساس آن، مجموع بوستان‌های افتتاح‌شده در ۶ماه نخست سال به عدد٧ رسید. پس‌از گذشت کمتر از یک ماه از افتتاح ٢بوستان بزرگ در منطقه‌۴، شهروندان منطقه٣ چند طرح فضای سبز بزرگ را از مدیریت شهری مشهد هدیه گرفتند. افتتاح ۵بوستان و بهره‌برداری از فاز چهارم بوستان بهار، تحفه‌ای بود که شامگاه بیستم شهریور، متولیان شهر امید و زندگی برای ساکنان و اهالی یکی از ‌محروم‌ترین نقاط مشهد به ارمغان آوردند.

 

١١ گُل پرپر در مشهد تشییع شدند

مسجد بنّاها در مشهد، مبدأ تشییع پیکرهای ١١شهید گمنام و مدافع حرم بود که روزهای پایانی شهریور را پُر از آه و فغان مادران خطه خورشید کرد. در این روز و در آستانه فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی، فضای عاشورایی مشهدالرضا با ورود پیکرهای مطهر ١١شهید گمنام دوران دفاع مقدس و مدافع حرم، رنگ و بویی خاص به خود گرفت. مثل همیشه، فرودگاه بین‌المللی شهید‌هاشمی‌نژاد، نخستین میزبان رشادت شهدای گلگون‌کفن در دفاع از کیان و تمامیت ارضی ایران اسلامی بود؛ شهدایی بی‌نام‌و‌نشان که از آن میان ٩پیکر مربوط‌به شهدای گمنام دوران دفاع مقدس و ٢پیکر هم مربوط‌به شهیدان مجتبی واعظی و سیدنصرا... حسینی، از شهدای تازه تفحص‌شده تیپ فاطمیون مدافع حرم، بود.

 

رأی مثبت به جوان‌ترین شهردار کلانشهر

آخرین روزهای آبان و پس‌از جلسات فشرده کاری اعضای شورای شهر مشهد، محمدرضا کلائی به‌عنوان شهردار مشهد انتخاب شد. انتخاب این شهردار جوان پس‌از اجرای قانون منع‌به‌کارگیری بازنشستگان صورت گرفت. از حضور تقی‌زاده‌خامسی به‌عنوان شهردار مشهد یک سال نگذشته بود که قانون فوق، او را از سکان‌داری شهرداری مشهد منع کرد.

 

استاندار جدید خراسان آمد

دی‌ماه ٩٧، ماه تغییرات در سطح اول مدیریت استان بود. رشیدیان از زمان قانون منع‌به‌کارگیری بازنشستگان، صندلی استانداری خراسان‌رضوی را واگذار کرده بود و حدود دو ماه طول کشید تا هیئت‌وزیران استاندار جدید خطه خراسان را مشخص کند. در این زمان استانداری با سرپرستی قربان میرزایی مدیریت می‌شد. بالاخره در تاریخ ١٢‌دی‌ماه ٩٧، هیئت دولت، علیرضا رزم‌حسینی را از کرمان به خراسان‌رضوی فرستاد تا چرخ مدیریت استان بیش از این لنگ نماند و در روز ١٩‌دی، رزم‌حسینی طی مراسمی رسما مدیریت استان را در دست گرفت.

 

واگذاری باشگاه پدیده

دی ماه سال گذشته، ورزش استان هم خالی از خبر نبود. یکی از خبرهای مهمی که در این ماه به گوش هواداران فوتبال استان رسید، واگذاری باشگاه پدیده به شهر خودرو بود. دهم دی‌ماه، مسئولان شرکت پدیده شاندیز طی تفاهمی با شهر‌خودرو رسما این باشگاه را واگذار کردند تا خیال بازیکنان، مربیان و هواداران این تیم از نظر مسائل مدیریتی و مالی کمی آسوده شود.

 

شهرداری ؛فرمانده اقتصادی شهرستان مشهد

در ششمین روز از بهمن‌٩٧، مدیریت شهری مشهد رسما به‌عنوان فرمانده اقتصادی شهرستان معرفی شد. در این روز بر‌اساس تفاهم‌نامه‌اى که امام جمعه، استاندار و شهردار مشهد امضاهایشان را پاى آن نشاندند، مدیریت شهرى رسما فرماندهى اقتصادى شهرستان مشهد را برعهده گرفت. پیشنهادى که شهردار مشهد در آیین رونمایى برنامه عملیاتى مدیریت شهرى مطرح کرده بود، استقبال استاندار خراسان‌رضوى را به‌دنبال داشت و در حاشیه جلسه شوراى فرهنگ عمومى، مدیریت شهرى به‌عنوان معین اقتصادى منطقه٣ خراسان‌رضوى انتخاب شد.

 

افتخار‌آفرینی تئاتر مشهد

امسال، سال افتخار‌آفرینی تئاتر مشهد بود. در اولین روزهای آخرین ماه سال و در اختتامیه سی‌و‌هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، در اتفاقی بی‌نظیر ١٢‌هنرمند مشهدی درخشیدند و ۶‌تندیس برگزیده و ۶رتبه برتر را به خود اختصاص دادند .

 

تولیت آستان قدس، رئیس قوه قضائیه شد

﷯یکی از مهم‌ترین خبرها از حوزه مشهد در سال‌٩٧، انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، به‌عنوان رئیس قوه قضائیه بود. این خبر هر‌چند از مدت‌ها قبل به‌طور غیر‌رسمی در محافل خبری مطرح بود، در تاریخ ١۶‌‌اسفند‌٩٧ رهبر معظم رسمی ابلاغ کردند. انقلاب، حکم انتصاب وی را به‌طور 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی