کد خبر : 96296
/ 07:20

تلخی ها و شادی های مشهدی ها

مهرماه‌٩٧ برای مشهدی‌ها ایام خوشی را رقم زد؛ از شور و هیجان آغاز سال تحصیلی تا رونق‌گرفتن سینماهای شهر. قرار‌گرفتن دو پردیس سینمایی «اطلس» و «هویزه» در جمع پنج سینمای پرمخاطب کشور، خبری مهم در مهرماه بود

تلخی ها و شادی های مشهدی ها

شهرآرا آنلاین - مهرماه‌٩٧ برای مشهدی‌ها ایام خوشی را رقم زد؛ از شور و هیجان آغاز سال تحصیلی تا رونق‌گرفتن سینماهای شهر. قرار‌گرفتن دو پردیس سینمایی «اطلس» و «هویزه» در جمع پنج سینمای پرمخاطب کشور، خبری مهم در مهرماه بود که اهالی هنر هفتم را به گیشه‌های سینمایی مشهد امیدوار کرد. براساس اعلام رسمى سیستم فروش مکانیزه بلیت سینماهاى کشور (سینماتیکت)، پردیس سینمایى هویزه به‌عنوان سومین و پردیس سینمایى اطلس به‌عنوان پنجمین سینماى پرمخاطب و پرفروش کشور در ۶‌ماه نخست سال٩٧ معرفى شدند. این درحالى است که سینماهایى چون ملت و چارسوى تهران در رتبه‌هاى بعدى این جدول قرار گرفتند. سینما‌هویزه مشهد در‌حالى توانست با فروش ١۴۴‌میلیارد و ۵٠٠میلیون‌ریال در جایگاه سوم این جدول قرار بگیرد که از زمان افتتاحش در سال‌٩٢ با حال‌وهوایى جدید و مدرن‌، هرسال توانسته است جزو سه سینماى اول کشور قرار بگیرد. پردیس سینمایى اطلس نیز در نخستین سال فعالیت سینمایى خویش، جایگاه درخور توجهى را درمیان سینماهاى کشور به خود اختصاص داد.

 

٧/٧/ ٩٧ و ترافیک تولد

شهرآرا هفتمین روز مهر‌ماه را به ثبت گزارشی از بیشترین تولدهای نوزدان در تاریخ ٧/٧/٩٧ اختصاص داد؛ تولدهایی که بعضا به اصرار پدر و مادرها و برای رند بودن تاریخ تولد فرزندشان با آمار زیاد سزارین در مشهد همراه شد. در این گزارش، یکی از متخصصان زنان و زایمان در خاطراتی به ثبت رکود ثبت تولد نوزدان در تاریخ ٨/٨/‌٨٨ اشاره کرده بود. به گفته او، فقط در بیمارستانی که او در آن شاغل بوده ٩٠نوزاد سزارینی متولد شده بودند. با این شرایط پیش‌بینی افزایش تقاضاها برای ثبت تولد در تاریخ ٩/٩/٩٩ چندان دور از انتظار نیست.

 

سقوط دلار و شب‌زنده‌داری دلار‌فروشان در خیابان

از ابتدای سال‌٩٧ دلار روی خوش به ما نشان نداد و روند رو به اوجی به خود گرفت تا جایی‌که قیمت دلار در اواخر شهریور‌ماه به ١٩‌هزار‌تومان هم رسید. دهمین روز مهر‌ماه و در شرایطی که همه به ثبت روند افزایشی دلار عادت کرده بودیم، به‌یک‌باره دلار با ۵هزار‌تومان کاهش به رقم ١۴‌هزارتومان رسید. این موضوع با تکاپوی دلار‌فروشان و کشاندن آنان به خیابان امام‌خمینی‌‌(ره) مشهد همراه شد. آن شب دلارفروشان تا صبح در خیابان بودند. عکس ازدحام آنان مقابل بانک ملی خیابان امام‌خمینی(ره) نیز عکس یک روزنامه شهرآرا شد.

 

خروج از فریز

پروژه‌هاى اطراف حرم رضوی از اواخر دوره گذشته مدیریت شهرى در شرایط رکودی قرار گرفت. این موضوع جدا از چهره ناخوشایند بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی برای زائران، مشکلاتی را برای ساکنان آن مناطق ایجاد کرده بود. نیمه‌مهرماه بود که محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازى شوراى اسلامى شهر مشهد، خبر خروج از فریز برخی پروژه‌های این بافت را داد. او حتی این خبر را به مشهدی‌ها داد که با این مصوبه، موانع سرمایه‌گذاران بافت پیرامون حرم مطهر از‌جمله ١١‌پروژه‌ای که متعلق‌به یک سرمایه‌گذار خارجى در بافت پیرامون حرم مطهر است، برطرف می‌شود.

 

خبرهای تخریبی از خانه‌های تاریخی

آخرین روزهای مهرماه، خبر تخریب خانه سیدان، دوباره موضوع خاک‌گرفته بی‌توجهی به این خانه‌های تاریخی را به صدر اخبار مشهد رساند. نخستین خبر را روزنامه مردمی شهرآرا منتشر کرد. خبر، حکایت از تخریب این خانه تاریخی به‌دلیل گودبرداری غیراصولی داشت.

 

تلخ‌ترین قاب ٩٧؛ وداع یک کودک چهارماهه با پدرش

نهمین روز آبان با تیتری تلخ از وداع یک آتش‌نشان ایثارگر همراه شد. آن روز کودکی چهارماهه را آورده بودند تا با پیکر پدر جوانش وداع کند. حمید نوروزی در‌حالی آسمانی شد که فرزندش حتى فرصت صدازدن او را پیدا نکرد. لحظه وداع امیرحسین، فرزند چهارماهه این آتش‌نشان، با پدر، بى‌تردید یکی از تلخ‌ترین قاب‌های سال‌٩٧ بود.

واقعه ساعت۴:۴۴ بامداد روز یکشنبه ۶‌آبان و هنگامی اتفاق افتاد که شهید‌نوروزى و چندنفر از همکارانش در ایستگاه شماره‌٩ آتش‌نشانى مشهد برای امداد‌رسانی اعزام شده بودند. حادثه‌ در بزرگراه شهید‌کلانترى رخ داده بود. با رسیدن شهید‌نوروزى و همکارانش در محل حادثه متوجه شدند که یک دستگاه اتوبوس بین‌شهرى دچار سانحه شده و به‌دلیل نامعلوم با جداول میانى مقابل بوستان غدیر به‌شدت برخورد کرده است. درجریان امداد‌رسانی، حمید نوروزی به‌دلیل اشتباه رانندگی یک راننده دچار سانحه و آسمانی شد.

 

خادم کشتی رفت

﷯«رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتى استعفا کرد.» این خبر داغ دهمین روز آبان٩٧ بود. استعفای او با‌توجه‌به نتایج ضعیف کاروان کشتى ایران در مسابقات جهانى‌٢٠١٨ بوداپست مجارستان و نامه خادم به ریاست‌جمهورى که با طرح دغدغه‌ها و نگرانى‌هایش از وضعیت موجود همراه بود، چندان دور از انتظار نبود. رسول خادم پیش از این یک بار دیگر اسفندماه سال گذشته استعفا کرده بود. او بعد‌از ۴٠‌روز خانه‌نشینی و به اصرار رؤساى هیئت‌هاى کشتى استان‌ها و پیش‌کسوتان به فدراسیون کشتى و اتاق ریاست برگشته بود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی