کد خبر : 96298
/ 07:23

وعده‌های ٩٧

واکاوی آنچه مسئولان ملی و بومی در یک‌سال گذشته به اهالی مشهد قول دادند اما محقق نشد

وعده‌های ٩٧

شهرآرا آنلاین - بررسی تقویم وعده‌های مسئولان همیشه یک نقطه مشترک دارد، آن هم به‌سرانجام‌نرسیدن خیلی از قول‌هایی است که بر زبان جاری می‌شوند اما در عمل یا لنگ اعتبار می‌مانند، یا در سازوکار اداری و سازمانی نمی‌گنجند یا گره و مانعی سبب می‌شود این وعده‌ها روی زمین بمانند.

تقریبا برای مردم هم بدقولی‌ها یا خاک‌خوردن برخی وعده‌ها عادی شده است، آنچنان‌که گاهی باور آن‌ها به مسئولان رنگ بی‌اعتمادی می‌گیرد اما به قول ضرب‌المثل ایرانی، انسان به امید زنده است. مردم هم به امید زنده‌اند و شاید همین بارقه امید باشد که سبب می‌شود هیچ‌گاه حتی کوچک‌ترین وعده‌ها و قول‌ها را فراموش نکنند. اگر از مردم وضعیت حمل‌ونقل ریلی را جویا شویم، بی‌وقفه بر‌می‌شمارند وعده خط آهن‌های راه‌نیفتاده و مشکلات موجود قطارهای در‌حال حرکت را. یکی از قطار مشهد-گرگان، دیگری از قطار مشهد-گلبهار، بیشتر شهروندان هم از تکمیل‌نشدن خطوط قطار شهری مشهد به‌عنوان وعده‌های زمین‌مانده گله می‌کنند.

اگر حرف از وضعیت اقتصاد و بازار به میان بیاید، پایانی برای گله‌ها نیست؛ دیگر نه به تنظیم بازارها و نه کنترل قیمت‌ها دلخوشی ندارند، آنچه هست نگرانی از گرانی‌های رو‌ز‌به‌روز است.بحث از اجتماع و مشکلات و آسیب‌های آن که می‌شود، حرف برای وعده‌های زمین‌مانده بسیار است؛ از زیرساخت‌ها و پروژه‌ها گرفته تا طرح‌های کاهش آسیب‌ها.

دراین میان اوضاع سیاست بدتر از همه است؛ ذات سیاست به خودی خود با دنیای واقع‌گرایی فاصله دارد چه برسد که وعده و وعید هم چاشنی آن شود. از این دست وعده‌ها و اظهار‌نظرها کم نیستند؛ از وعده‌هایی که سیاسیون برای جوانان و زنان داده‌اند تا وعده‌هایی که در فضای کلی سیاست یک شهر و کشور مطرح می‌شود.

در ادامه نگاهی داشته‌ایم به مهم‌ترین وعده‌هایی که برای شهر مشهد در سال‌٩٧ از زبان مسئولان جاری شده است.

 

دفاتر تسهیلگر بافت فرسوده چه شد؟

بر‌اساس آماری که در ابتدای سال‌٩٧ از‌سوی معاون شهرسازی شهرداری مشهد اعلام شد، بیش‌از ٢‌هزار و ٣٠٠‌هزار هکتار بافت فرسوده مصوب در مشهد وجود دارد؛ از همین‌رو و برای تسهیل در امور مربوط‌به فعالیت‌های بافت فرسوده، مسئولان شهری در ابتدای سال جاری اعلام کردند که ٢٠‌دفتر تسهیلگری تأسیس خواهند کرد اما این امر محقق نشد.هفتم اردیبهشت امسال بود که اکبر ترکان به‌عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور بافت‌های فرسوده به مشهد آمد و از بافت پیرامونی اطراف حرم بازدید کرد. در‌نهایت این مقام مسئول در نشست مشترک با شهردار سابق مشهد، وعده پیگیری اختصاص ۵٠٠‌میلیارد تومان اعتبار یا تسهیلات ارزان‌قیمت برای ایجاد زیرساخت‌ها و تکمیل شبکه معابر در بافت فرسوده اطراف حرم مطهر را داد. این وعده هم در سال٩٧ به نتیجه نرسید.

 

انتقال پادگان ارتش هنوز به پایان نرسید

یکی دیگر از معضلات شهرمان، موضوع انتقال پادگان ارتش و البته همه حواشی آن بوده است. در ابتدای سال، فرمانده قرارگاه عملیاتی شمال‌شرق اعلام کرده بود دو‌سوم پادگان از مشهد انتقال پیدا کرده است، اما عدم انتقال کامل پادگان سبب شده برخی از پروژه‌های شهری لنگ بماند. سال ٩٧ تمام شد اما پروژه انتقال پادگان بسته نشد.

 

پروژه‌های ریلی و دیوار‌چینی

طی سال‌های گذشته و نیز سال ٩٧ وعده‌های فراوانی برای دو پروژه احداث خط آهن مشهد-زاهدان-چابهار و مسیر مشهد-گرگان داده شد.درباره مسیر مشهد-زاهدان بیشتر وعده‌ها روی تأمین مالی و شرکت بهره‌بردار بود، اما همچنان سرنوشت این پروژه مهم ملی در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.برای قطار برقی مشهد-‌تهران در واپسین روز اولین‌ماه سال٩٧ اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرده بود که دولت پروژه برقی‌کردن قطارتهران-مشهد را با جدیت دنبال کرده و تسهیلات مالی این پروژه از‌طریق فاینانس تأمین شده است و به‌زودی وارد فاز اجرا خواهد شد. قرار بود عملیات اجرایی این پروژه از خرداد آغاز شود اما به‌دلیل خروج آمریکا از برجام، چینی‌ها پا پس کشیدند و پس‌از وعده‌های فراوان آن‌ها و البته مسئولان عالی‌رتبه دو کشور، این پروژه همچنان پشت دیوار چین گیر کرد.

 

وعده‌های آبی

یکی از معضلات مهم چند سال اخیر در استانمان موضوع خشک‌سالی است. در ابتدای سال٩٧ مدیرکل شرکت آب منطقه‌ای استان اعلام کرد که در خراسان‌رضوی ١۶‌هزار چاه فعال آب وجود دارد که از این تعداد بیش‌از ٧‌هزار چاه یا بهتر بگوییم حدود نیمی از چاه‌های فعال استان غیر‌مجاز هستند و این مقام مسئول وعده مسدود‌کردن این چاه‌ها را داد. هر‌چند اگر به گذشته کاری در مسدود‌کردن چاه‌های غیر‌مجاز نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که هرساله بین یک تا ٢هزار حلقه چاه غیر‌مجاز غیر‌فعال شده‌اند. از‌همین‌رو وعده مسدود‌کردن این ٧‌هزار چاه شاید به سال‌های آینده موکول شود.ماجرای ٧‌مصوبه‌ای نیز که حجت‌الاسلام پژمان‌فر، یکی از نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی، از جلسه خود و دیگر همکارانش با وزیر نیرو خبر داد، به سرانجام نرسید.وزیر نیرو نیز بهمن امسال وعده داد وزارت خارجه با استفاده از توان دیپلماسی خود بتواند مشکل حقابه ایران از هریرود را به سرانجامی مطلوب برساند اما این وعده هم محقق نشد.

 

قصه پر‌غصه کشف‌رود

یکی دیگر از موضوعاتی که برای مشهدی‌ها طی چند‌ساله اخیر حائز اهمیت بوده، موضوع کشف‌رود است. چندین سال است که متولیان شهری و استانی و حتی مسئولان ملی، برنامه‌های مختلفی برای آزادسازی حریم کشف‌رود ارائه داده‌اند، اما وعده‌های مختلفی که برای این کار از‌سوی مسئولان داده شده، تحقق حداقلی داشته است.قرار بود در سال‌٩٧، ۵میلیارد تومان به‌منظور آزادسازی حریم کشف‌رود اختصاص یابد، اما عدم تخصیص بودجه سبب شد پروژه بزرگ آزادسازی کشف‌رود متوقف و زمین‌گیر شود. نامه‌نگاری‌های مختلف به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور هم ثمری نداشت. 

یکی دیگر از موضوعاتی که در سال٩٧ درباره آن صحبت شد، موضوع واگذاری کوهستان‌پارک شادی بود. ششم شهریورماه، شهردار سابق مشهد از موافقت ضمنی شهرداری با بانک دی به‌عنوان مالک کوهستان‌پارک شادی، خبری شادی‌بخش برای مشهدی‌ها داد. با‌وجود این موافقت ضمنی، بانک دی در تاریخ ١٧‌شهریور، خلف وعده کرد و فراخوان مزایده واگذاری کوهستان‌پارک شادی را منتشر کرد. موضوع مزایده کوهستان‌پارک تا چند ماه ادامه یافت و علی‌‌رغم آمادگی شهرداری مشهد برای در‌اختیار‌گرفتن این مکان تفریحی، مالکان این مجموعه بنای کار را همچنان بر واگذاری از‌طریق مزایده گذاشته بودند.محمدرضا کلائی، شهردار جدید مشهد، هم در اولین روزهای کاری خود اعلام کرد که تا پایان سال کوهستان‌پارک شادی از‌سوی شهرداری خریداری می‌شود و باتوجه‌به ناکامی بانک دی در واگذاری این مجموعه تفریحی از‌طریق مزایده، یکی از مدیران این بانک در تاریخ ٢‌بهمن اعلام کرد اگر شهرداری مشهد در‌این‌زمینه پیشنهادی دارد، ارائه کند. در‌نهایت در تاریخ ٩‌بهمن‌٩٧ شهرداری مشهد گفت که برای پروژه کوهستان‌پارک شادی ۴ تا ۵ سرمایه‌گذار پیدا کرده است و اینک همه منتظر‌ند تا ببینند مسئولان شهرداری و بانک دی در این‌زمینه به چه نتیجه‌ای خواهند رسید.

 

باغ موزه دفاع مقدس، وعده همیشگی مسئولان

یکی دیگر از موضوعات فرهنگی شهر هم مربوط‌به باغ موزه دفاع مقدس واقع‌در ضلع جنوبی کوهسنگی است؛ موزه‌ای که سال‌های سال است مسئولان استانی هر‌از‌چند‌گاهی برای اعتبارات و ساخت آن وعده‌ می‌دهند اما ساخت این موزه همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. 

 

روزی به ناممان نیست

«خراسان روز ندارد»، «مشهد روز ندارد» جملاتی که امسال زیاد تکرار شد و همه خواهان نام‌گذاری یکی از روزهای سال به نام خراسان و مشهد هستند اما همچنان متولیان امر برای این موضوع نیز به نتیجه مطلوبی نرسیده‌اند. قرار بود طرح تکمیلی برای تصویب روز ملی مشهد به شورای فرهنگی کشور ارائه شود اما سال٩٧ به پایان رسید و در تقویم‌٩٨ روزی به نام روز خراسان یا روز مشهد دیده نمی‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی