کد خبر : 96301
/ 07:28

سه‌گانه داستان، سفر و شعر برای روزهای بهار

«ترجیح می‌دهید نصیبتان عشق بیشتر و رنج بیشتر باشد، یا عشق کمتر و رنج کمتر؟» این جمله خلاصه داستانی است که در کتاب «فقط یک داستان» با آن روبرو خواهید شد.

سه‌گانه داستان، سفر و شعر برای روزهای بهار

کتاب اول: 

هر کس فقط یک داستان عاشقانه در زندگی‌اش دارد... 

الهام یوسفی | «ترجیح می‌دهید نصیبتان عشق بیشتر و رنج بیشتر باشد، یا عشق کمتر و رنج کمتر؟» این جمله خلاصه داستانی است که در کتاب «فقط یک داستان» با آن روبرو خواهید شد. کتابی از «جولین بارنز» که داشتن نشان شوالیه ادب و هنر واقعا برازنده اوست، وقتی به این زیبایی و مهارت قادر است جهان انسان‌ها را در قالب داستان به تصویر بکشد. داستانی پر از لطافت و خرد. «فقط یک داستان»، روایت عشقی است که در نوجوانی آغاز می‌شود و در پیرسالی مرور می‌شود. راستش را بخواهید این کتاب می‌خواهد بگوید هر کس در زندگی‌اش فقط یک داستان عاشقانه دارد که تنها داستانی است که روزی دلش می‌خواهد برای همه تعریف کند. جولین بارنز پیش از این کتاب سیزده رمان دیگر هم نوشته است که کتاب «درک یک پایان» در سال ٢٠١١ برنده جایزه بوکر شد و البته رمانی است که باید پس از خواندن «فقط یک داستان» به سراغش بروید. این کتاب با ترجمه سهیل سمی و به همت نشر نو به قیمت ٣٢هزار تومان چاپ شده است.

«بیشتر ما فقط یک داستان تعریفی داریم. منظورم این نیست که در زندگی فقط یک اتفاق برایمان پیش می‌آید. حوادث بیشماری هست که آن‌ها را به داستان‌های بیشمار تبدیل می‌کنیم. اما فقط یکی از آن‌ها مهم است، در‌نهایت فقط یک داستان هست که ارزش روایت دارد. داستان من این است...»

 

کتاب دوم: 

این بود سفرنامه من به کشور ویتنام

کسانی که «منصور ضابطیان» را می‌شناسند می‌دانند او از میان تعداد بیشماری آدم که در این سال‌ها کوله بسته‌اند و راهی دیدار دنیا شده‌اند، جزو معدود کسانی است که برای مکتوب کردن مواجهاتش با جهان همت می‌کند و سفرنامه‌هایش را منتشر می‌کند. آن هم نه در فضای مجازی و به شکل کپشن‌های اینستاگرامی... بلکه به شیوه سفرنامه‌نامه‌نویسان دوران گذشته، در قالب کلمات چاپ شده روی کاغذ. در واقع آن‌ها که جهان ادبیات را می‌شناسند و سفرنامه‌های جلال آل‌احمد را می‌خوانند، می‌دانند که کار او یعنی ماندگاری، نوعی جاودانگی مفید در عرصه ضبط  و ثبت تجربیات و مواجهات. «موآ» عنوان سفرنامه آخر اوست که شرح مفصلی است به انضمام عکس‌ها، از سفر به ویتنام و از سوی نشر مثلث با قیمت ٣٢هزار تومان به چاپ رسیده است. کتاب، همان ریتم کتاب‌های قبلی او را دارد، روان و در حرکت. سفر ضابطیان به سرزمین جنگ‌زده ویتنام، خیلی خواندنی است، آن هم وقتی سفرنامه‌نامه‌نویس یک تماشاگر ساده نیست، یک راوی مطلع است، که از قضا در سفرنامه‌نویسی تجربه بسیار اندوخته و قلمش را ورز داده است.

«نام ویتنام برای نسل پیشین ما یادآور جنگی است که از آن شنیده‌ایم اما کمتر می‌دانیم چه آغاز و انجامی داشته است.... دلیل اینکه ویتنام را انتخاب کردم شاید به دلیل همین رازآلودگی بود. چیزی درباره‌اش نمی‌دانستم و به نظرم سرزمین بکر و جذابی می‌آمد...»

 

کتاب سوم: 

تو هم محتاج خواهی شد، جهان دار مکافات است...

وقت معرفی شعر است. اصلا مگر می‌شود از میان ٣کتاب که خواندنش را به شما پیشنهاد می‌کنیم، یکی سهم شعر نباشد؟ آن هم اشعار شاعری معاصر که شعرش در ساختار، فخامت اشعار کهن را دارد و در مضمون، روایتگر روح زمان است. «فاضل نظری» که همه او را با عاشقانه‌های موزونش می‌شناسند. عاشقانه‌هایی که فقط عاشقانه نیست، پر است از تردید و دو‌دلی و حتی عصیان و نقدی است دیندارانه و باورمندانه، بر دورویی و ریاکاری برخاسته از دین. کتاب «اکنون» مجموعه اشعار تازه اوست که سوره مهر آن را با قیمت ٢٢هزار تومان راهی بازار کرده است و می‌توانید برای روزهای پیش رو آن را تهیه کنید و از خواندش لذت ببرید.

من و جام و می و معشوق، الباقی اضافات است

اگر هستی که بسم‌ا...! در تأخیر آفات است

مرا محتاج رحم این و آن کردی ملالی نیست

تو هم محتاج خواهی شد، جهان دار مکافات است

زمن اقرار با اجبار می‌گیرند، باور کن 

شکایت های من از عشق ازین دست اعترافات است

میان خضر و موسی چون فراق افتاد ، فهمیدم 

که گاهی واقعیت با حقیقت درمنافات است

اگر در اصل، دین حب است و حب در اصل دین، بی شک 

به جز دلدادگی هر مذهبی، مشتی خرافات است

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی