کد خبر : 96302
/ 07:29
طبق آداب، دید و بازدید نوروزی به جای بیاورید

بهــار بازدیــد

درست است که این روزها برای دست و پنجه نرم‌کردن با روزمرگی‌ها باید لباس رزم بپوشید تا حداقل بتوانید گلیمتان را از آب بیرون بکشید اما قرار نیست همه چیز در امرار معاش روزانه خلاصه شود.

بهــار بازدیــد

شهرآرا آنلاین - ملیحه ابراهیمی یزدی| اخیرا روان‌شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که دید و بازدید با افرادی که ژنتیک یکسانی با ما دارند و از لحاظ خونی با ما یکی هستند، باعث شارژ روحی و معنوی و در نتیجه طول عمر می‌شود. این در حالی است که آداب دید و بازدید مثل دیگر رسوم کهن که از دیرباز حائز اهمیت بوده است کم‌رنگ و گاهی در بین بعضی‌ها بی‌رنگ شده است. بهار فرصت خوبی است تا بیشتر از پیش برای ارتقای آداب و رسوممان آستینی بالا بزنیم. اشاره به چند نکته قطعا شما را ترغیب می‌کند تا با دلگرمی بیشتر برای دید و بازدید عید نوروز پیش‌قدم شوید.

 

گام اول؛ وظیفه‌شناس باشید

فرقی نمی‌کند در جایگاه میزبان باشید یا مهمان‌. درهر دو صورت باید یکسری مسائل را رعایت کنید که اگر بی‌تفاوت از کنار آن‌ها بگذرید قطعا دیگر خط و خبری از تحکیم روابط نخواهد بود. اگر به وظایفتان آگاه باشید قطعا اوضاع چنین نمی‌شود که مجبور باشید سر مصلحت سال به سال به خانه‌های یکدیگر بروید.

 

اندر وظایف مهمانی رفتن

باید قبل از هر کاری دید و بازدید از بزرگ‌ترها را در اولویت بگذارید. روزهای اول به سراغ کسانی بروید که چشم انتظارتان هستند و از شما توقع دارند. از پدر و مادر‌بزرگ‌ها گرفته تا عمو یا دایی بزرگتان که روی تخت بیمارستان هستند یا عزیزی که زیر خروارها خاک آرامیده است. راستی فراموش نکنید در همان روزهای ابتدایی به منزل اقوام و آشنایانی بروید که عزادار عزیزی هستند.

 

هماهنگی فراموش نشود

قرار نیست چون ایام عید نوروز تعطیلی است هر ساعتی دلتان خواست زنگ خانه میزبان را به صدا در آوردید. بهتر است نه خیلی زود بروید و نه خیلی دیر که باعث سلب آرامش صاحب‌خانه شود. قبل از رفتن تماس تلفنی بگیرید یا پیامکی ارسال کنید تا میزبان آمادگی لازم برای رویارویی و پذیرایی از شما را داشته باشد.

 

پاکیزه باشید

پاکیزه و منزه عید دیدنی رفتن به این معنی نیست که حتما به بازار بروید و سر تا پایتان را نو کنید. هیچ‌کس در این شرایط نا‌بسامان اقتصادی توقع ندارد که نو‌ نوار به منزلشان بروید. اما می‌توانید هر آنچه در کمد لباستان هست را به بهترین شکل، تر‌و‌تمیز به تن کنید.

 

حواستان به آدم کوچولوها باشد

لطفا وقتی به دیدن اقوام و دوستان می‌روید این‌قدر سرگرم امور خودتان نشوید که بچه‌تان را پاک فراموش کنید. شش‌دانگ حواستان را جمع کنید. ممکن است شیطنت‌های کودک خردسالتان کار دست خودش و صاحب‌خانه بدهد. حواستان به خوردن و نوشیدن بیش از حد آن‌ها و همچنین رعایت نظافت باشد.

 

مزاحمت ایجاد نکنید

اصلا توجیه خوبی نیست برای اینکه فقط قرار است نیم ساعت بنشینید و زود بلند شوید تا به دیگر دید و بازدیدهایتان برسید ماشینتان را جلوی در پارکینگ همسایه‌ها پارک کنید. سعی نکنید برای دیگران مزاحمت ایجاد کنید. حالا کمی بالاتر یا پایین‌تر از منزل اقوامتان اتفاقی نمی‌افتد. لطفا از آن دسته افراد هم نباشید که صاحب‌خانه را در معذوریت بگذارید تا خودروتان را در پارکینگ منزل مسکونی‌شان پارک کنید.اصلا چرا برای مسیرهای سر راست از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمی‌کنید؟

 

هر رفتی آمدی دارد

جزو آن دسته از افراد نباشید که فقط ایام نوروز باید بروید مهمانی وخوش بگذرانید. لطفا در ایام تعطیلات یک روز را مشخص کنید تا اطرافیانتان به منزل شما بیایند. قرار نیست خیلی سخت بگیرید. می‌توانید خیلی ساده اما با صفا یک روز میزبان مهمانان دوست‌داشتنی‌تان باشید.

تذکر: سعی کنید از آن دسته مهمان‌ها هم نباشید که با اولین تعارف نهار یا شام لنگر بیندازید. یا متوقع باشید که چرا برایتان تدارک بیشتری ندیدند یا چرا عیدی ندادند؟

 

خودنمایی تعطیل

﷯ اگر به آداب و رسوم دید و بازدید اعتقاد دارید باید به این مسئله هم اعتقاد راسخ داشته باشید فردی که به خانه شما آمده تا به بهانه نوروز حالی از شما بپرسد به هیچ عنوان قصد نداشته است مقابل فردی بنشیند که قرار است یک ریز از خودش و امکاناتش بگوید.

﷯ سعی کنید به خصوص برای افرادی که شرایط مادی و اقتصادی‌شان از شما پایین‌تر است مانور تجملات راه نیندازید. حداقل در این ایام خودنمایی کردن را ترک کنید.

﷯ لطفا از پرسش‌هایی که به قیمت‌های نجومی ختم می‌شود پرهیز کنید. شاید مهمان شما توانایی خرید از فروشگاه‌های مارک را نداشته باشد. طوری رفتار نکنید که شرمگین شود یا سخن به دروغ بگشاید. 

 

خداحافظ مجازی

اگر قرار است به دید و بازدید بروید چه بهتر که واقعا در دنیای واقعی سیر کنید نه اینکه از لحظه‌ای که می‌نشینید روی مبل سرتان توی گوشی باشد و الکی سرتان را به نشانه تأیید به حرف‌های طرف مقابل تکان بدهید. عید نوروز فرصت خوبی است برای آن دسته معتادان که فضای مجازی را ترک کنند. یادتان باشد همیشه فرصت این دور‌هم بودن‌ها پیش نمی آید. ممکن است یک روز غصه امروز را بخورید. 

 

ایما و اشاره ممنوع

﷯ چقدر بد است یک نفر بعد از سال‌ها به منزلتان آمده و شما غرق تماشای فیلمی هستید که از تلویزیون پخش شده است و هر‌از‌گاهی به صورت طرف نگاه می‌کنید. امان از آن دسته افراد که تماشای فوتبال را به هر چیزی ترجیح می‌دهند. یادتان باشد حرمت مهمان را نگه دارید.

﷯ از این بدتر آن‌هایی هستند که مدام به ساعت روی دیوار یا روی دستشان نگاه می‌کنند و طرف معذب می‌شود تا چایش را تا آخر بنوشد و با ایما و اشاره به فرزندش می‌فهماند که اسباب‌بازی‌هایت را جمع کن تا مبادا بچه مهمان خرابش کند.

﷯ دقایقی را بامهمانتان صحبت کنید حتی اگر نقطه اشتراکی بینتان نیست در مورد مسائل روز گفت‌وگو کنید. با این کار به آن‌ها احترام گذاشته‌اید. 

 

درجات صله‌رحم

از نظر اسلام مهمان نوازی از برترین خصایص اخلاقی است.تاکید بر این مسئله را می توان در فرمایش پیامبر اکرم(ص)جست‌وجو کرد: «میهمان، روزى خود را مى‌‏آورد و گناهان اهل خانه را مى‌برد.خوددارى از پذیرفتن مهمان‌، نشانه قساوت قلب انسان‌، و کوچ کردن خیر و برکت از خانه‌اى است که در آن زندگى مى‌کند‌.» 

هر‌کسی با توجه به جایگاه و موقعیتی که دارد باید به مسائل دینی پایبند باشد و به آن‌ها عمل کند. صله‌رحم نیز از این مهم مستثنی نیست. 

از امام صادق‌(ع) روایت شده است که فرمود: لقمان به پسرش گفت: پسر جان! ... با همه مردم خوش‌خلق باش. پسرم اگر مال دنیایى نداشتى که با آن صله‌رحم کنى، و بر برادران تفضل نمایى، حسن‌خلق و روى‌خوش داشته باش، چون کسى که حسن‌خلق دارد خوبان او را دوست مى‌دارند، و بدکاران از او دورى مى‌نمایند. 

همچنین تأکید دارند: «پیوند خویشاوندى خویش را حتى با جرعه‌اى از آب محکم کن و بهترین راه براى خدمت به آنان این است که [دست‌کم] از تو آزار و مزاحمتى نبینند»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی