کد خبر : 96304
/ 07:32

راهکاری برای ارتقای نمایش

طرح یکپارچه‌سازی آموزش تئاتر در خراسان رضوی اجرا می‌شود

راهکاری برای ارتقای نمایش

شهرآرا آنلاین - نگار راد| روز گذشته آخرین نشست خبری اداره کل ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی با دو محور برگزار شد. بخش اول این نشست به برپایی تئاتر کارگاهی اختصاص داشت. آرش خیرآبادی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان در این بخش به آغاز طرح یکپارچه‌سازی آموزش تئاتر در سطح استان اشاره و جزئیات این طرح را اطلاع‌رسانی کرد. بخش دوم نیز مربوط به برگزاری جشنواره تئاتر استانی اندیشه‌ مطهر بود. این جشنواره به دبیری عبدا... برجسته قرار است اردیبهشت‌ماه ٩٨ در شهر فریمان برگزار شود. جعفر مروارید، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی نیز در آخرین نشست خود در سال ٩٧ درباره دو رویداد پیش‌ روی تئاتر استان توضیحاتی را ارائه کرد.

 

آموزشی برای هنرجویان و مدرسان

به گفته آرش خیرآبادی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی طرح بزرگ جامع آموزش تئاتر در استان خراسان طرح یکپارچه‌سازی آموزش تئاتر در استان را شامل می‌شود و قرار است در انجمن‌های شهرهای مختلف استان که زیر پوشش انجمن هنرهای نمایشی خراسان‌رضوی هستند، با یک طرح درس به اجرا دربیاید.

او با بیان آنکه آموزش‌ها برای هر دو گروه هنرجوها و مدرسان است، درباره این طرح توضیح داد: در این طرح درس سعی شده‌ است از آموزشگاه‌های مجوزدار تئاتر استان استفاده کنیم. بر این اساس شهرهایی که دارای آموزشگاه مجوزدار هستند، یک یا دو آموزشگاه با انجمن تفاهم‌نامه امضا می‌کنند و در شهرهای فاقد آموزشگاه نیز به‌طور مستقیم انجمن هنرهای نمایشی متصدی و متولی آموزش تئاتر خواهد شد. 

رئیس انجمن هنرهای نمایشی شیوه آموزش مدرسان را این‌گونه شرح داد: در سال آینده به رؤسای انجمن های نمایشی شهرستان‌ها درخواست خواهیم داد تا ٣ نفر از مدرسان با تجربه خود را که تحصیلات تئاتر هم دارند، به ما معرفی کنند. این افراد بعد از گذراندن مراحل قانونی و نظارتی تحت آموزش کارگاهی مدرسان تهرانی قرار خواهند گرفت.

به گفته او در بخش آموزش هنرجویان نیز در یک‌سال آینده آموزشگاه‌ها با همین سطح مدرسین هنرجو خواهند پذیرفت اما بعد از یک‌سال باید از انجمن‌ هنرهای نمایشی تأییدیه سطح علمی و تدریس داشته باشند: «برای این طرح ۴ ترم در نظر گرفته‌ایم که در ٢ ترم اول جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، ادبیات و فلسفه درکنار دروس تخصصی چون سبک‌های بازیگری، تاریخ تئاتر جهان و ایران، تکنیک‌های بازیگری، بدن و بیان و حرکت تدریس می‌شود و در ٢ ترم بعد دروس تخصصی همراه با کارگاه عملی برگزار می‌شود. در پایان ترم چهارم نیز هنرجویان برای اجرای نمایش کارگاهی آماده می‌شوند.»

در تکمیل صحبت‌های رئیس انجمن هنرهای هنرهای نمایشی استان، جعفر‌مروارید مدیرکل ارشادی نیز بر ضرورت توجه به آموزش در تئاتر تأکید کرد و گفت: درحالی که گروه‌ تئاتر مشهد قطب دوم تئاتر ایران است و ما علاوه بر حضور استعدادها، ظرفیت کامل در تئاتر خراسان داریم اما همواره با یک حلقه مفقوده به نام نظام جامع آموزش تئاتر رو به‌رو بوده‌ایم. از این‌رو با تدبیر رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان طرح آموزش جامع تئاتر طراحی شد و قرار است با شروع سال آینده به اجرا دربیاید.

 

﷯ جشنواره‌ای برای شهید مطهری

جشنواره تئاتر اندیشه مطهر دیگر موضوع این نشست خبری بود. به گفته مروارید این جشنواره با محوریت نگاه به مفاهیم دینی و اندیشه‌های راه‌گشایی که در آثار شهید مطهری وجود دارد، برگزار می‌شود. بر این اساس آثار شهید مطهری قرار است درون‌مایه و منابع نمایش‌نامه‌های جشنواره اندیشه مطهر باشند.

عبدا... برجسته، دبیر اجرایی جشنواره نیز درباره این رویداد توضیح داد: از آنجا که منبع نمایشی مربوط به آثار شهید مطهری وجود نداشت، ما به ١٢ نویسنده مطرح استان پیشنهاد دادیم که در این زمینه نمایش‌نامه بنویسند تا ما بدون اسم در اختیار گروه‌ها قرار دهیم. بر این اساس ۵٧ نفر متن نمایش‌نامه خود را انتخاب کردند که ٣٧ نفر از مشهد و بقیه از شهرستان‌ها بودند.

به گفته برجسته درنهایت با انجام بازبینی ١٢ گروه برای اجرا در جشنواره انتخاب می‌شوند.

﷯جشنواره اندیشه مطهر ٨ تا ١١ اردیبهشت‌ماه ٩٨در فریمان برگزار می‌شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی