کد خبر : 96399
/ 13:10
سیل؛ این پرتکرارترین واژه ای بود که نوروز امسال شنیده شد. اتفاقی که همه تعطیلات را تحت تاثیر قرار داد

بوی عیدی، بوی نم

عید امسال مثل هر سال از دو سه روز قبل تر شروع شده بود و اتفاقا ابرها این را فهمیده بودند و هنوز مردم درگیر خرید شب عید بودند که خبر آمد گلستان را سیل برد. اخبار پشت سر هم می آمد و تصاویر عمق فاجعه را نشان می داد. شهرهای ایران یکی یکی زیر آب می رفتند و جاده ها پشت سر هم بسته می شدند.

بوی عیدی، بوی نم

به گزارش شهرآراآنلاین، مسافران نوروزی، سرگردان میان جاده و شهر، گرفتار سیلاب می شدند و گهگاه خبر می رسید که فلان خانواده عزادار شد یا فلانی خانه و زندگی اش را از دست داد. حالا بعد از پایان تعطیلات اما بوی نم هنوز در تمام کشور پیچیده و از جنوب غرب گرفته تا شمال شرق درگیر بارانهای شدید بهاری هستند. بارانهایی که چند سال پیش آرزویشان را داشتیم اما معلوم شد برای چنین شرایطی خیلی هم آماده نبوده ایم و ریزشهای جوی تبدیل به بحرانی بزرگ برای دستگاههای اجرایی و البته مردم شد. سیل اما با وجود ساده بودنش که معمولا از باران زیاد ایجاد می شود، پیچیدگی های فراوان دارد و برای خودش یک دانش مجزا به حساب می آید. دانشی که آشنایی با آن می تواند از خسارات سنگینش جلوگیری کند.

انواع سیل

جاری شدن سیل تنها یک دلیل ندارد و همین باعث شده تا در مجموع سه دسته اصلی برای سیلابهای وجود داشته باشد. دسته هایی که خودشان زیرمجموعه های دیگری دارند.

سیل رودخانه ای (آیکون)

وقتی سطح آب رودخانه به هر دلیلی از جمله میزان بارش یا کیفیت بستر رودخانه بالاتر از شرایط عادی بیاید، این نوع سیل جاری می شود. با این وجود این بالا آمدن خودش هم دلایلی دارد.

 • طغیان رودخانه ( آیکون) : یک باران تند می تواند سطح آب رود را در مدت زمان کمی بالا بیاورد. اتفاقی که معمولا زیر 6 ساعت رخ می دهد و همین پیش بینی سیل را بسیار سخت می کند.
 • افتادن تکه های یخ (آیکون) : در نقاط سردسیر وقتی یک حجم عظیم یخ وارد رودخانه می شود تا وقتی که آب شود، سطح رود را بالا می برد و موجب سیل می شود.
 • سیل آبرفتی (آیکون) : جمع شدن شن و ماسه در یک نقطه، باعث می شود تا آب مسیر جدیدی را برای خود پیدا کند. رانش زمین هم می تواند چنین کاری کند و آن وقت است که سیل ایجاد می شود.
 • شکستن سد (آیکون) : جمع شدن بیش از حد آب پشت سد سبب می شود تا دریچه های اضطراری باز شوند و این باعث طغیان رودخانه می شود. گاهی هم سد می شکند و این یعنی یک فاجعه تمام عیار.

سیل بارانی (آیکون)

باران شدید یا آب شدن یخ ها می تواند سیل ایجاد کند. البته جاری شدن سیل به زمین و شرایط آن هم بستگی دارد و دستکاری انسان در طبیعت می تواند شدت آن را تغییر دهد. تغییراتی که در چهار دسته قرار می گیرد.

*** ( می تواند 4 نمودار کیکی شود، یا 4 حالت با نمایش شماتیک باران، خانه، پوشش درخت)

 

 • باران روی زمین با پوشش گیاهی : در این حالت معمولا 40 درصد باران بخار می شود، 25 درصد راهی آبهای عمیق زیرزمینی می شود، 25 درصد جذب خاک می شود و تنها 10 درصد آن روی زمین جاری می شود.
 • باران در مناطق روستایی : در مناطقی که خانه های تک و توک کنار مزارع و درختان قرار گرفته اند معمولا 38 درصد آب باران تبخیر می شود، 21 درصد راهی آبهای عمیق زیرزمینی، 21 درصد جذب خاک و 20 درصد جاری می شود.
 • باران در مناطق شهری : وقتی باران در شهری کوچک می بارد که تراکم ساختمانها کم است، 35 درصدش بخار می شود و 15 درصد تبدیل به آبهای زیرمینی می شود. 20 درصد این باران جذب زمین و خاک می شود و 30 درصدش تبدیل به آب جاری می شود.
 • باران در کلانشهرها : وقتی باران به شهری مثل تهران با تراکم بالا ببارد، 30 درصدش بخار می شود، تنها 5 درصدش به سفره های زیرزمینی می رود، 10 درصدش جذب خاک می شود و 55 درصد آن جاری می شود که یک سیل ویرانگر خواهد شد.

 

سیل زیرزمینی (آیکون)

این نوع سیل که کمتر اتفاق می افتد معمولا چند روز پس از بارش باران شدید رخ می دهد و دلیلش پر شدن سفره های زیرزمینی است. این اشباع سبب می شود تا آب از نقطه ای بیرون بزند و روی زمین جاری شود.

 

هزینه های سیل

سیل همه گیر ترین بلای طبیعی در سراسر جهان است و سالانه خساران مالی و جانی بسیاری به بار می آورد. خساراتی که بخشی از آن قابل پیشگیری نیست و البته با تمهیداتی می توان بخش دیگر را کم کرد.

40 میلیارد دلار

سالانه بیش از 40 میلیارد دلار در سراسر جهان به خاطر سیل خسارت به بار می آید. این عدد تنها در آمریکا، سالی 8 میلیارد دلار است.

50 هزار دلار

جاری شدن سیلابی به ارتفاع تنها 30 سانتی متر در یک خانه 200 متر مربعی می تواند تا 50 هزار دلار خسارت ایجاد کند.

157 هزار نفر

از سال 1995 تا کنون بیش از 157 هزار نفر در سیلهای سراسر جهان کشته شده اند و 2.3 میلیارد نفر هم از آن آسیب دیده اند.

کدام کشورها بیشترین آسیب انسانی را از سیل دیده اند؟( نمودار میله ای، ترکیب تعداد سیل و تعداد جمعیت است)

چین با 2.2 میلیارد نفر، بیشترین آسیب انسانی را از سیلهای دو دهه اخیر دیده است. بعد از آن هند با 805 میلیون نفر، بنگلادش با 131 میلیون نفر و فیلیپین با 130 میلیون نفر در رده های بعدی هستند.

 

از سال 1995 تا کنون، کدام قاره ها بیشترین ضرر مالی را از سیل دیده اند؟ ( نمودار کیکی)

آمریکا، 870 میلیارد دلار، 46 درصد

آسیا، 709 میلیارد دلار، 37 درصد

اروپا، 262 میلیارد دلار، 14 درصد

اقیانوسیه، 40 میلیارد دلار، 2 درصد

آفریقا، 10 میلیارد دلار، 1 درصد

 

نکته های عجیب درباره سیل یا چیزهایی که از سیل نمی دانیم

 • کشنده ترین : رودخانه زرد چین با میلیونها قربانی در طول تاریخ، خطرناک ترین رودخانه دنیا از نظر طغیان و ایجاد سیل بوده است.
 • مرموزترین : یک سیل با ارتفاع فقط 30 سانتی متر می تواند یک خودروی سواری را با خودش حمل کند.
 • بهاری ترین : سیلها معمولا در فصل بهار اتفاق می افتند. فصلی که بارانهای شدید در کنار آب شدن سخها، اوضاع جوی را سخت می کند.
 • گسترده ترین : در دنیا، سیل شایع ترین بلای طبیعی است. حتی در ایالات متحده آمریکا، حدود 90 درصد شرایط اضطراری که توسط رئیس جمهور اعلام می شود ناشی از سیل است.
 • حاصلخیزترین : مناطق سیل خیز دنیا، 25 درصد حاصلخیزترین بخشهای زمین را تشکیل داده اند.
 • قدرتمندترین : جریان آبی با سرعت 1 متر بر ثانیه و ارتفاع 15 سانتی متر می تواند یک خودروی 1 تنی را جابجا کند. خودروی های سواری در آب 60 سانتی متری شناور می شوند و شاسی بلندی با 2.5 تن وزن در آبی با ارتفاع 90 سانتی متر شناور می شود.

 

ویرانگرترین سیلهای تاریخ ( تایم لاین)

غیر از چند دهه اخیر که آمار تلفات سیل و بلایای طبیعی به طور مشخص ثبت می شود در قرنهای پیش هم مورخان تا جایی که توانسته اند این آمار را جمع اوری کرده اند و تاریخ نشان می دهد سیل همواره یکی از کشنده ترین اتفاقاتی بوده که می توانسته مردم را تهدید کند. وقتی طی چند ساعت، صدهاهزار نفر کشته می شدند. با ذکر این نکته که سیل اصفهان در سال 1954 با 10 هزار نفر کشته در رتبه 21 ویرانگرترین سیلهای جهان قرار دارد.

1931

باران شدید در چین باعث شد تا سیل جاری شود. طی چند ساعت شهرهای زیادی زیر آب رفت و طبق گفته منابع رسمی بین 1 تا 4 میلیون نفر جان خودشان را از دست دادند.

1887

رودخانه زرد چین طغیان کرد و نزدیک به 2 میلیون نفر را با خود برد. رودخانه ای که برای چینی ها مقدس هم هست.

1938

نزدیک به 50 سال بعد، رودخانه زرد چین دوباره دست به طغیان زد و این بار نزدیک به 800 هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

1975

طوفان و گردباد نینا در چین منجر به سیلی شد که بیش از 229 هزار تن را کشت. این گردباد، چهارمین گردباد بزرگ تاریخ بود.

1935

این بار نوبت رودخانه یانگ تسه کیانگ بود که وحشی شود و 145 هزار نفر را با خود ببرد.

1530

سیل سنت فلیکس در هلند جان بیش از 100 هزار نفر را گرفت.

1971

سیل در هانوی ویتنام و در نزدیکی دلتای رودخانه سرخ، 100 هزار نفر را به کشتن داد.

1919

رودخانه یانگ تسه کیانگ طغیان کرد و 100 هزار نفر چینی را کشت.

1287

سیل در روم نزدیک به 80 هزار کشته بر جای گذاشت.

1212

سیل در نزدیکی دریای شمال موجب کشته شدند حدود 60 هزار نفر شد.

 

 

(باکس)

در نوروز 98، غیر از سیل، اتفاقات مهم دیگری هم رخ داد

سالی که نکوست ...

درست است که سیل و باران و کمک رسانی به آسیب دیدگان مهمترین اتفاق نوروز امسال بود اما غیر از این هم چیزهایی بود که نمی توان به سادگی از آن عبور کرد.

درگذشت جمشید مشایخی

بعد از اینکه هر سال چندین بار شایعه مرگ استاد به گوش می رسید و هر بار تکذیب می شد، بالاخره سیزدهم فروردین جمشید مشایخی را از ما گرفت تا بعضی ها که ابتدا این خبر را دروغ سیزده گمان کرده بودند خیلی زود از سال 98 ناامید شوند.

برد پرسپولیس

دربی نوروز 98، کم حاشیه و ماجرا نداشت. مسابقه ای که با برد پرسپولیس به پایان رسید اما ویدئوی التماس های رحمتی به لیدر استقلال بعد از پایان بازی شاید از خیلی موارد دیگر بیشتر دیده شد.

98 بدون 90

شایعات جدایی عادل از سیما قبل از سال جدید شروع شده بود اما اتفاقاتی که در نوروز افتاد باعث شد خیلی ها باور کنند دیگر خبری از 90 و فردوسی پور در شبکه 3 نخواهد بود. حضور محمد حسین میثاقی در ویژه برنامه تحلیل دربی، مهمترین سند بر این ادعا بود.

ویدئوهای امدادرسانی

در نوروز 98 هر روز از جایی، ویدئویی می رسید که از امدادرسانی و کیفیت آن حکایت داشت. بعضی از این ویدئوها با استقبال و بعضی با انتقاد مردم مواجه شد. از حضور حسینی بای و مسئولان کشوری و لشگری در میان آب تا روضه خوانی امدادگران و قطع انتقادات بخشدار معمولان در شبکه خبر.

صف مرغ

اگر در شهرها چرخ زده باشید، هر روز جلوی یک مغازه مرغ فروشی، صفهای چند متری را دیده اید که مردم منتظر گرفتن مرغ دولتی هستند در تهران هر کیلو مرغ تنظیم بازاری 11500 تومان فروخته می شد که حداقل 4 هزار تومان از قیمت آزاد ارزان تر بود.

 

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی