کد خبر : 96427
/ 07:29

آمادگی برای مقابله با وقوع سيل احتمالی

احتمال بارندگی‌های سیل‌آسا در مشهد همه دستگاه‌های مرتبط را در وضعیت آماده‌باش قرار داده است

آمادگی برای مقابله با وقوع سيل احتمالی

شهرآرا آنلاین - ملیحه فلاح - آغاز سال جدید در کنار پیام‎های تبریک نوروزی، با هشدارهایی از احتمال وقوع سیل در نقاط مختلف کشور همراه بود. با ادامه بارش‌های بهاری و با توجه به وضعیت نقشه‌های هواشناسی، این هشدارها همچنان ادامه دارد و از روز گذشته این هشدارها در استان خراسان رضوی افزایش پیدا کرده است.

با وجود این هشدارها، جلسه ستاد مدیریت بحران استان به صورت فوق‌العاده با حضور مدیران دستگاه‌های مرتبط برگزار شد و در آن، علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، تأکید کرد ‌تا اطلاع ثانوی فرمانداران شهرستان‌ها باید به صورت مستمر ستاد مدیریت بحران را تشکیل بدهند و آمادگی مقابله با هر گونه بحرانی را داشته باشند. همچنین در این جلسه محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، از آمادگی کامل و انجام برنامه‌ریزی‌های لازم مدیریت شهری برای مقابله با سیلاب در روزهای آینده خبر داد و افزود که جای هیچ نگرانی‌ای در این باره وجود ندارد.

 

﷯ پیش بینی بارش ۵٠ میلی‌متری باران در استان

«با توجه به ورود سامانه جدید بارشی از غرب کشور به استان، بارش باران به صورت رگباری از شب گذشته آغاز شده است و تا عصر امروز ادامه خواهد داشت. با وجود این، پیش‌بینی می‌شود حجم این بارش‌ها در استان به ۵٠ میلی‌متر و در مشهد به ٣٠ میلی‌متر برسد. همچنین با توجه به مدل و شدت بارش، احتمال ایجاد روان‌آب، آب‌گرفتگی معابر و همچنین سیلابی شدن مسیل‌ها در برخی نقاط استان و شهر مشهد وجود دارد.» این اخطاریه‌ای بود که رئیس سازمان هواشناسی استان خراسان رضوی داد و در ادامه افزود که طبق نقشه‌های هواشناسی، میزان بارش‌ها در روز یکشنبه کاهش خواهد یافت و پس از آن، موج بعدی بارندگی از روز دوشنبه آغاز می‌شود و تا انتهای هفته ادامه می‌یابد.

به گفته یحیی قائنی‌پور، بیشترین حجم بارش‌ها متعلق به روز گذشته بوده است و همچنین در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این موضوع تکرار خواهد شد.

 

﷯ تشکیل ستاد بحران در پی اخطارها

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی نیز در این‌ باره گفت: مطابق وظیفه خود، پس از اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش شدت بارش‌ها و احتمال وقوع سیلاب در برخی نقاط استان، اطلاعیه‌ای در تاریخ ١۵ فروردین و همچنین اخطاریه‌ای در تاریخ ١٧ فروردین به تمامی فرمانداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد مدیریت بحران استان ارسال شده است.

حجت‌علی شایان‌فر با اشاره به برگزاری جلسه شورای مدیریت بحران به مدیریت استاندار خراسان رضوی برای تقسیم کار دستگاه‌های مختلف در ادامه افزود که این جلسه ٢ دستور کار داشته است که طبق آن مقرر شد با توجه به اشباع زمین و جاری بودن روان‌آب و احتمال شدت گرفتن باران، شرکت آب منطقه‌ای و شهرداری‌ها در نقاط حساس هر منطقه دستگاه‌ها و امکانات خود را برای مدیریت بحران مستقر کنند و لای‌روبی نقاط حساس نیز مانند تفرجگاه‌های طرقبه و شاندیز ادامه یابد.

وی همچنین با اشاره به آماده‌باش کامل فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و دستگاه‌های بحران‌مدار در استان افزود: در همین راستا مقرر شد شهرداری و فرمانداری مشهد نیز اقدامات لازم را برای جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از بروز سیلاب در قسمت کال کشف‌رود انجام دهند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری ادامه داد: طبق برآوردهای صورت‌گرفته، میزان خسارت واردشده به زیر‌ساخت‌های استان طی سیل اخیر ٢٠۴ میلیارد تومان بوده که بیشترین میزان آن مربوط به بخش‌های کشاورزی، راه و شبکه‌های آب و گاز است. اما میزان خسارت طی بارندگی‌های پیش رو به میزان سیلابی شدن مسیل‌ها و شدت بارندگی بستگی خواهد داشت که امیدواریم با اقدامات انجام‌شده و اطلاع‌رسانی درست و بموقع، از حجم این خسارات کاسته شود.

شایان‌فر با ابراز امیدواری درباره استفاده درست از مواهب الهی افزود: نگرانی ما درباره برخی نقاطی است که بستر رودخانه‌ها تصرف شده است. همکاری مردم در این راستا می‌تواند بسیار کارگشا باشد.

سرپرست فرمانداری مشهد نیز از جدی بودن هشدارهای سازمان هواشناسی در خصوص احتمال بروز آب‌گرفتگی و جاری شدن سیلاب در برخی نقاط شهر خبر داد و گفت مناطق ٢، ٣، ٩، ١٠، ١١ و ١٢ شهرداری بیشتر در معرض خطر آب‌گرفتگی قرار دارند. به همین دلیل، تمام دستگاه‌های بحران مدار تا خروج از شرایط بحرانی به حالت آماده‌باش درآمدند.

به گفته حیدر خوش‌نیت، هم‌اکنون هیچ ممنوعیت رفت‌و‌آمدی در محدوده مشهد وضع نشده است اما در صورت بحرانی شدن وضعیت کشف رود محدودیت تردد در محور میامی وضع خواهد شد.

وی همچنین در گفت و گو با ایرنا به این نکته نیز اشاره کرد که در صورت اعلام شرایط بحرانی، ساکنان مناطق آسیب پذیر از جمله حریم کانال‌های زرکش و سیاسک با که مجموع ساکنان آن کمتر ١٠ هزار نفر هستند تخلیه خواهد شد.

 

﷯ شهرداری آماده مقابله با سيلاب

رئیس اداره پدافند غیر عامل شهرداری مشهد نیز در خصوص اقدامات صورت گرفته در این راستا از آماده باش کامل نیروها و تجهیزات خدمات شهری شهرداری مشهد خبر داد و این را هم گفت که نیروهای خدمات شهری شهرداری مشهد از ٢ روز گذشته به لای‌روبی کانال‌ها و بازدید از چاه‌ها و مسیل‌های آب پرداخته‌اند.

محمد شیدایی با اشاره به اخطاریه هواشناسی، امکان وقوع آب‌گرفتگی و سیلاب را در نقاط غرب و جنوب غربی مشهد پیش از ‌نقاط دیگر دانست و در ادامه این را هم گفت که با هماهنگی‌های صورت‌گرفته تیم‌های بحران شهر مشهد و همچنین نیروهای دوام (داوطلب واکنش اضطراری محله) در آماده‌باش هستند.

امیر عزیزی، رئیس سازمان آتش‌نشانی مشهد، نیز از آماده‌باش کامل ۴٩ ایستگاه، ۵٠٠ نیروی آتش‌نشان، ١٠ پمپ خودمکنده قوی و تیم پیشرو آتش‌نشانی خبر داد.

همچنین علیرضا صحراگرد، مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد، به ایرنا گفت: ١٠٢ دستگاه ماشین‌آلات جمع‌آوری آب‌های سطحی برای مهار آب ناشی از بارش‌ها در شهر مشهد مستقر شده است.

 

﷯ تخریب پل‌ها و بندهای خاکی غیر‌مجاز

«با توجه به آورد آب از رودخانه‌های بالا‌دست، پیش‌بینی‌ بارندگی در چند روز آینده و ظرفیت رودخانه‌های پایین‌دست از چند روز گذشته به بازگشایی خروجی تمامی سدها اقدام کرده‌ایم.» این را مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت و افزود: از ٢ هفته گذشته نیز به تخلیه رسوب برای افزایش میزان حجم مخازن اقدام کرده‌ایم.

به گفته محمد علایی، تمام پل‌های غیر‌مجاز در بعضی رستوران‌ها و باغ‌ویلاها در حریم رودخانه‌های جاغرق، طرقبه و شاندیز شناسایی و با حکم دادستانی، از یک هفته گذشته، تخریب و تخت‌های رستوران‌ها از حاشیه رودخانه‌ها جمع‌آوری شده است.

وی تخریب بندهای خاکی غیر‌مجاز در نقاط مختلف استان برای جلوگیری از بروز مشکل و برطرف کردن موانع برای عبور سیلاب را از اقدامات دیگر آب منطقه‌ای در این راستا دانست.

﷯همچنین به گزارش ایرنا، ابراهیم نصری، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی، گفت: بارندگی و سیلاب‌های اخیر به ٣٨۵ کیلومتر راه در این استان آسیب زد و در مجموع، خسارتی سیصدوسی‌میلیارد‌ریالی در بخش راه‌ها و تأسیسات فنی آن‌ها بر جای گذاشت. همچنین به گفته نجفقلی صالحی، سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وقوع سیل از ابتدای امسال تاکنون بیش از ١١٨١ میلیارد ریال به بخش کشاورزی این استان خسارت زده است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی