کد خبر : 96438
/ 07:46
گفت‌وگوی شهرآرا با صادر‌کننده نمونه استان

نسخه نجات صادرات

درســت‌تـرین حرف‌ها هم برای پذیرفته شدن به مقدمه‌چینی نیاز دارند. آن هم وقتی مخاطبانت نسل‌در‌نسل به شیوه‌ای خاص از تجارت خو گرفته باشند...

نسخه نجات صادرات

شهرآرا آنلاین - فرزانه شهامت - درســت‌تـرین حرف‌ها هم برای پذیرفته شدن به مقدمه‌چینی نیاز دارند. آن هم وقتی مخاطبانت نسل‌در‌نسل به شیوه‌ای خاص از تجارت خو گرفته باشند. می‌دانیم که تحریم در ۴٠ سال گذشته، کم یا زیاد، همراه اقتصادمان بوده و تولیدکنندگان را در تأمین مواد اولیه و بازرگانان را در صدور کالا با چالش مواجه کرده است. این مسئله از سال گذشته با ناآرامی نرخ ارز و تشدید تحریم‌ها ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است. شاید این شرایط همان مقدمه‌چینی لازم برای گفتن از واقعیت‌هایی باشد که بسته به زوایه دیدمان، هم می‌تواند فرصت باشد و هم تهدید. «دوران صادرات کالا برای ایران به اتمام رسیده است.» این جمله شروعی چالشی است برای گفت‌وگو با مهدی محمدی به بهانه سال رونق تولید. باورپذیری صحبت‌های او وقتی بیشتر می‌شود که بدانیم سال ٩۵ عنوان کارآفرین برتر صنعت آی‌تی و همان سال و سال بعد، صادرکننده برتر خدمات فنی و مهندسی آی‌تی در استان را از آن خود کرده است.

 

﷯ می‌گویید دوران صادرات کالا برای ایران تمام شده است. راه‌ حلتان چیست؟

بله، تمام شده است. باید به سمت صادرات خدمات برویم. این یک انتخاب نیست، ما محکوم به حرکت در این مسیر هستیم.

 

﷯ از بین انواع راه‌ها، چرا صدور خدمات و از میان انواع خدمات فنی و مهندسی، چرا صنعت آی‌تی؟

به دلایل مختلف. برخلاف دیگر صنایع مثل بسته‌بندی، خودروسازی و غیره به ماشین‌آلات خاصی نیاز نداریم. این بی‌نیازی در آی‌تی به اوج می‌رسد. وسایل مورد نیاز محدود است به رایانه، سروِر و چند نرم‌افزار. آنچه نیاز داریم نیروی انسانی متخصص است. لابد می‌دانید در ایران فارغ‌التحصیلان ٢ رشته حسابداری و آی‌تی، فراوان‌ترین هستند، مزیتی که کشورهای عربی ندارند. جالب است بدانید هزینه ایجاد شغل در صنایع مختلف چیزی حدود ۵٠ ملیون تومان است. این رقم در صنعت آی‌تی به یک‌پنجم و گاهی یک‌دهم می‌رسد. برای ارائه خدمات آی‌تی، برخلاف دیگر خدمات فنی و مهندسی مثلا صنعت برق، نیاز به حضور فیزیکی در بازار هدف نداریم. می‌توانیم نرم‌افزار را در کشور خودمان تولید و به بازار هدف صادر کنیم. محصول مهندسان آی‌تی را می‌شود به راحتی صادر کرد، چون مجازی است، بنابراین تحریم و مشکلات گمرکی برایش چندان معنا ندارد. این را هم می‌دانید که توسعه‌یافتگی در کشور ما متوازن نیست. به کمک این صنعت می‌شود تمرکززدایی کرد و جلوی مهاجرت به شهرهای بزرگ را گرفت، چون دلیلی ندارد مهندسان ما در محلی خاص حضور فیزیکی داشته باشند.

 

﷯ خدمات آی‌تی مهندسان ما در دنیا مشتری دارد؟

خیلی زیاد. هندی‌ها در استفاده از این فرصت‌ بهترین هستند. صادرات نرم‌افزارشان از صادرات نفت ما به مراتب بیشتر است. مدتی است که ذهنیت‌ بدی در مورد کیفیت کار هندی‌ها در دنیا ایجاد شده است. دنیا به دنبال پیداکردن جایگزین‌های مناسب است. این یک فرصت طلایی است. ایران را در دنیا کشوری دانش‌محور می‌دانند و حساب ویژه‌ای روی متخصصان ایرانی باز می‌کنند. می‌توانیم در بازارهای بین‌المللی جایگاهمان را پیدا کنیم.

 

﷯ از فرصتی که می‌گویید استفاده کرده‌اید؟

از سال ٢٠١۴ کارمان را در یکی از کشورهای شمال اروپا شروع کردیم و به بیش از ١٠ کشور اروپایی نرم‌افزار صادر می‌کنیم. برای صدور نرم‌افزار قانونشان این است که باید پایگاهی در اروپا داشته باشید. با کمک انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی این بستر فراهم شده است و شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان هم می‌توانند از آن استفاده کنند. یادم هست سال ٩۵ و ٩۶ وقتی در در جمع صادرکنندگان نمونه قرار گرفتیم، برای صنعتگرها عجیب بود که شرکتی با کمترین سرمایه را در میان خود ببینند. سفیر کشورمان در دانمارک هم از وزارتخانه‌های مختلف خواست تا از ما حمایت کنند که نکردند.

 

﷯ بازارهای هدف صنعت آی‌تی کجاست؟

اروپا، آمریکای شمالی، کشورهای خلیج‌فارس و شرق آسیا.

 

﷯ برویم سراغ بخش واجب گفت‌وگو، یعنی حمایت‌هایی که نیاز دارید.

حمایت‌های قانونی از پدیدآورندگان نرم‌افزار در کشورمان ناکامل است. با توجه به تحریم‌ها و ضد‌ برندی که برای ایران در حال وقوع است، برای ایجاد پایگاه‌ در دیگر کشورها به حمایت دولت نیاز داریم. در نمایشگاه پارسال آلمان چند مجموعه از ایران شرکت کرده بودند. تنها شرکت غیرتهرانی و البته غرفه نمونه بودیم. از ما که شهرستانی بودیم، کلی سفته و ضمانت گرفته بودند اما به نظر نمی‌رسید این سخت‌گیری‌ها برای شرکت‌های تهرانی هم وجود داشته باشد. ساده‌تر بگویم حمایت‌ها عملا از شرکت‌های تهرانی انجام می‌شود. سازمان توسعه تجارت ساختارهایی دارد که متأسفانه متمرکز بر تهران است و رویه‌ها به نحوی است که کمترین استفاده ممکن از توان بخش خصوصی شود. مسئولان استانی نیز تصمیم‌گیر نیستند و صرفا تصمیمات تهران را اجرا می‌کنند. متأسفانه مطالبه‌گری بخش خصوصی هم کم شده است. در طول سال‌ها پاسخ مثبتی از بخش دولتی دریافت نکردند، دچار رخوت شدند‌ و مطالبه‌گری انقلابی‌شان را از دست داده‌اند.

 

﷯ راهکار شما چیست؟

تشکل‌ها باید قوی‌تر شوند، تشکل‌هایی مانند اتاق بازرگانی، اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و اتحادیه رایانه مشهد.

 

﷯ و حرف آخر؟

دنیای صادرات کالا برای ایران تمام شده است. باید به سمت صدور خدمات برویم. موانع صادرات را بردارید تا تولید رونق گیرد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی