کد خبر : 96442
/ 07:55

بهار دیپلماسی در سعدآباد

کمتر از یک ماه پس از سفر روحانی به عراق، نخست‌وزیر این کشور به تهران آمد

بهار دیپلماسی در سعدآباد

شهرآرا آنلاین - کمتر از یک ماه پس‌از سفر رئیس‌جمهور کشورمان به عراق، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر این کشور به‌همراه تعدادی از مقامات عالی‌رتبه عراق به تهران سفر کرد. به گزارش شهرآرا، در سه ماه گذشته هیئت‌های متعدد سیاسی، اقتصادی، و پارلمانی و... از دو کشور دیدار کرده‌اند که نشان دهنده روابط راهبردی ایران و عراق است و گویا همان‌طور‌که کشورمان در روزهای سخت تحرکات تروریست‌ها در این کشور همسایه به یاری آن‌ها شتافت، آن‌ها نیز بنا دارند در دوران تحریم، در‌کنار ایران باشند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته و پس‌از استقبال رسمی در مجموعه سعدآباد و در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق، روابط بین دو کشور را عمیق و تاریخی عنوان کرد و گفت: در طول قرن‌ها همواره روابط بین ایران و عراق به‌عنوان دو همسایه خوب و رو به توسعه بوده است اما امروز برای توسعه روابط در شرایط ممتازی هستیم که ان‌شاء‌ا... این شرایط به نفع دو کشور و منطقه خواهد بود.

رئیس‌جمهور افزود: در روابط پولی، مالی و بانکی دو کشور در ماه‌های گذشته قدم‌های خوبی برداشته شده است و امیدواریم در سفر رئیس بانک مرکزی ایران به بغداد، شاهد تکمیل این روابط و توسعه روابط بانکی و مالی دو کشور باشیم. وی روابط تجاری ایران و عراق را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: برنامه ما برای آینده‌، دستیابی به تجارت ٢٠‌میلیارد دلاری بین دو کشور است که امیدواریم در ماه‌های آینده به این نقطه برسیم.  

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران و عراق در مسائل منطقه‌ای نظرات مشترک دارند، گفت: درباره موضوعات و مسائل مهم منطقه گفت‌وگو کرده‌ایم. ایران و عراق درباره اینکه قدس پایتخت دائمی فلسطین است و جولان بخش جدایی‌ناپذیر سوریه خواهد بود و همچنین ضرورت پایان‌یافتن سریع جنگ یمن و اینکه جنگ یمن فقط راه‌حل سیاسی دارد، توافق نظر دارند. عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، نیز با ابراز خوشحالی از سفر به ایران و قدردانی از دولت و ملت ایران به‌خاطر استقبال از هیئت عراقی، گفت: ایران کشور مسلمان، همسایه و دوست ماست که فرهنگ و تمدنی به قدمت تاریخ دارد و فکر نمی‌کنم بتوانیم دو کشور مانند ایران و عراق با این قدمت تاریخی در جهان پیدا کنیم. وی تأکید کرد: ما در گذشته گفته‌ایم و امروز هم تأکید می‌کنیم در خوشی و ناخوشی در‌کنار دولت و ملت ایران هستیم.

روحانی همچنین در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و عراق با بیان اینکه وزرا و مسئولان ایران و عراق در جریان این سفر می‌توانند در‌زمینه اجرای توافق‌ها و تسریع در این روند در حوزه‌های مربوط‌به خود با یکدیگر گفت‌وگو و برای انجام اقدامات عملی برنامه‌ریزی کنند، افزود: باید تلاش کنیم سطح مبادلات تجاری ایران و عراق به افق ٢٠‌میلیارد دلاری مد‌نظر دو کشور در سال‌های آینده برسد. روحانی با اشاره به اینکه امنیت و یکپارچگی عراق برای ایران حائز اهمیت است و در سال‌های گذشته در این مسیر تلاش کرده و آن را به اثبات رسانده‌ایم، گفت: اراده ایران و عراق، برقراری و استمرار ثبات و امنیت در سرتاسر منطقه است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی