کد خبر : 96445
/ 08:02

روش‌های کنترل سیل در سراسر دنیا

قدمت بسیاری از شیوه‌های کنترل سیل به عهد باستان بازمی‌گردد.

روش‌های کنترل سیل در سراسر دنیا

شهرآرا آنلاین - هدی جاودانی| قدمت بسیاری از شیوه‌های کنترل سیل به عهد باستان بازمی‌گردد. کاشت گیاهان برای حفظ آب اضافی، شیب‌دار کردن تپه‌ها به منظور کاهش سرعت جریان آب، تخریب سیلاب‌ها (کانل‌های ساخته‌ دست انسان که جریان سیل را منحرف می‌کند)، خاکریزها، آب‌بندها و سدها برای نگهداری از آب اضافی، از دیگر روش‌های مقابله با سیل است.

در بسیاری از کشورها، با درنظرگرفتن تدابیری، از رودخانه‌هایی که احتمال وقوع سیل در آنان بالاست، با دقت محافظت می‌شود. ساخت آب‌بندها، سدها و منابع ذخیره‌ آبی از جمله روش‌هایی است که از انحراف جریان رودخانه‌ها از مسیر اصلی خود جلوگیری می‌کند. زمانی که چنین روش‌هایی با شکست روبه‌روشوند، اقداماتی اضطراری مانند استفاده از کیسه‌های شنی و لوله‌های انعطاف‌پذیرِ قابل انتقال به کار گرفته می‌شود. در برخی از مناطق دنیا، مانند اروپا و آمریکا، برای مقابله با سیل‌های ساحلی، از اقداماتی چون ساخت دیوارهای ساحلی و جزایر سدی استفاده می‌شود.

133684.jpg

هلند

بزرگ‌ترین و کارآمدترین موانع سیلی دنیا در هلند واقع شده است. پروژه‌ «دلتا وُرکز» هلند از چندین موج‌شکن بزرگ و سراسری تشکیل شده است که طول یکی از آن‌ها به حدود ٩کیلومتر می‌رسد.

 

لندن

دومین مانع سیل متحرک دنیا در لندن قرار دارد. یک مانع مکانیکی بزرگ در عرض رودخانه‌ ثِیم لندن قرار گرفته است، که از این شهر در برابر سیل محافظت می‌کند. زمانی که آب رودخانه به نقطه‌ معینی برسد، این مانع مکانیکی بالا می‌آید و بسته شدن خود از پیش‌روی آب جلوگیری می‌کند.

 

ژاپن

پس از سونامی ژاپن در سال ٢٠١١، مناطق وسیعی از شهر سندای ژاپن تخریب شدند. دولت ژاپن بعد از این واقعه، مبالغ بالایی را صرف ساخت نوع پیشرفته‌ای از دیوارهای ساحلی کرد. طول این دیوارها در حدود ۴٠٠ کیلومتر و ارتفاع آن در برخی مناطق به بیش از ١٢متر نیز می‌رسد.

 133685.jpg

کانادا

یکی دیگر از شیوه‌های مؤثر مقابله با سیل در ایالت منیتوبای کانادا و در شهر وینیپگ به کار گرفته شده است. به دلیل موقعیت رودها، اقلیم سردسیر و حجم بالای برف در این شهر، با آب شدن برف‌ها و جاری شدن آن‌ در مسیر رودخانه‌ها، احتمال بروز سیل بسیار بالاست. دولت برای محافظت از شهر وینیپگ در برابر سیل به ساخت یک سیستم گسترده از موانع آبی، اعم از سدها و سیلاب‌ها پرداخته است که این سیستم در سیل عظیمی که در سال ١٩٩٧ اتفاق افتاد، از وینیپگ به خوبی محافظت کرد، در حالی که مناطق بسیاری در این سیل تخریب شدند.

 

چین 

فضاهایی که برای انحراف مسیر سیل در چین درنظرگرفته شده‌اند، عموما مناطق روستایی هستند. به هنگام بروز سیل و به منظور محافظت از شهرها، مسیر سیل به سمت این مناطق منحرف می‌شوند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی