کد خبر : 96450
/ 08:09

چند سکانس تلخ از سانحه‌های رانندگی

اولین آمار تصادف‌های نوروزی در استان از جان باختن ١۴ نفر حکایت دارد

چند سکانس تلخ از سانحه‌های رانندگی

شهرآرا آنلاین - مهدی قرآنی - تعطیلات نوروزی امسال نیز با همه خوشی‌ها و ناخوشی‌هایش سرانجام تمام شد و سال کاری جدید دیگری جریان پیدا کرد. در این میان اما با شروع تعطیلات عده‌ای طبق هر سال دل به جاده‌های کشور زدند و سال نوی خود را با مسافرت‌های نوروزی آغاز کردند. با توجه به سِیلی شدن برخی از استان‌ها و بروز خسارات مالی و جانی فراوان در برخی از شهرهای کشور در نوروز امسال، جاده‌هایی که خبری از بارندگی در آن‌ها نبود نسبت به دیگر مسیرها پرازدحام‌تر شد و حجم ترافیکی بالایی در آن‌ها به وجود آمد.

جاده‌های خراسان‌رضوی یکی از معابر پر‌ترافیک در تعطیلات امسال بود که در کنار طعم شیرین سفرهای نوروزی، روزهای خونین و مرگ‌باری در آن رقم خورد. طبق اعلام سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا تصادفات منجر به فوت در سفر‌های نوروزی امسال ٣١درصد کاهش داشته است. از سویی سهم جاده‌های خراسان‌رضوی از میزان این سفرها به گفته مهدی فروزان، سخن‌گوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی ۱۴‌میلیون و ۳۴۳‌هزار و ۶۶۲‌زائر و مسافر بوده است که ١٢‌میلیون و‌ ۶٢۶‌هزار و ٨۴٠نفر از این تعداد با وسیله نقلیه شخصی و مابقی با قطار، هواپیما و اتوبوس به استان و مشهد سفر کرده‌اند.با توجه به این حجم از سفرهای نوروزی به خراسان‌رضوی و مشهد حوادثی هم در سطح معابر استان به وقوع پیوست که تعدادی از هم‌وطنانمان در این سوانح رانندگی جان باختند و تعدادی هم عید را میهمان بیمارستان‌ها شدند که مهم‌ترین این حوادث را در ادامه می‌خوانید.

 

دوم فروردین

اولین سانحه رانندگی در دوم فروردین نوروز‌٩٨‌ با سقوط یک دستگاه خودرو سواری پراید به دره‌ای در حوالی شهر مشهد واقع در جاده خلج اتفاق افتاد. مأموران آتش‌نشانی مشهد که برای بررسی این حادثه راهی محل شده بودند در بررسی‌های اولیه دریافتند سواری سانحه‌دیده به عمق ٢۵‌متری یک دره سقوط کرده است که بر اثر آن ۴نفر مصدوم و داخل اتاق به‌هم‌پیچیده شده پراید محبوس و با کمک آتش‌نشانان مصدومان به سطح زمین منتقل و تحویل اورژانس شدند.

 

سوم فروردین

صبح روز سوم فروردین ماه در کیلومتر ٣٠‌محور داورزن به سبزوار حادثه‌ای دیگر رخ داد. در این سانحه دل‌خراش یک خودرو سمند به علت بی‌توجهی به جلو ناشی از خواب‌آلودگی دچار حادثه و در شانه خاکی جاده واژگون شد. طبق اعلام سرهنگ بدری فرمانده انتظامی داورزن در اثر بروز این حادثه یکی از سرنشینان سواری سمند در دم جان باخت و راننده و دو سرنشین دیگر نیز مصدوم شدند.

هنوز ساعتی از وقوع این حادثه مرگ‌بار در جاده داورزن نگذشته بود که سانحه دوم در کیلومتر‌۵٠ محور سبزوار به بردسکن به‌وقوع پیوست و یک دستگاه خودرو پژوپارس با یک سواری پراید برخورد کرد. در این حادثه ٣نفر از سرنشینان خودرو پژوپارس و یک سرنشین سواری پراید در دم فوت کردند و ۶نفر از دیگر سرنشینان این ٢خودرو نیز مصدوم و به مراکز درمانی منتقل شدند.

 

ششم فروردین

با گذشت ٣روز از حوادث تلخ دوم و سوم فروردین‌ماه سانحه‌ای در حوالی مشهد به وقوع پیوست که در آن یک دستگاه خودرو سواری ال ٩٠ در کیلومتر‌٢۵‌ اتوبان باغچه به علتی نامشخص از جاده خارج و واژگون شد. در اثر وقوع این سانحه رانندگی ۴سرنشین خودرو حادثه‌دیده مصدوم شده بودند که با تلاش آتش‌نشانان مشهد از داخل خودرو رهاسازی و تحویل اورژانس شدند.

ساعتی بعد از وقوع این واژگونی، حادثه مشابه دیگری در یکی از مسیرهای داورزن به وقوع پیوست. در پی این سانحه رانندگی یک دستگاه مینی‌بوس در کیلومتر‌٣٠‌ محور داورزن به سبزوار به علتی نامعلوم واژگون شد که یک نفر جان خود را از دست داد و ۵نفر دیگر نیز مصدوم و راهی بیمارستان شدند.

 

هفتم فروردین

با قوت گرفتن موجی از بارش‌ها در کشور جاده‌های خراسان‌رضوی نیز از این بارش‌ها بی‌نصیب نماند و باران بهاری سطح مسیرهای این استان پهناور را لغزنده و شعاع دید رانندگی را پایین آورد. هفتم فروردین امسال نیز با ٢حادثه رانندگی همراه بود که یکی از آن‌ها در نزدیکی شهر مشهد به وقوع پیوست. در این سانحه جاده‌ای ٢دستگاه خودرو نیسان یخچالدار به دلیل لغزنده بودن سطح جاده در حوالی آرامستان امام رضا (ع) واژگون شدند که ٢راننده آن‌ها صدمات جزئی دیدند. با توجه به اینکه سوخت خودروهای واژگون شده به سطح جاده جاری شده بود با حضور مأموران اطفای حریق آتش‌نشانی مشهد خطر آتش‌سوزی رفع و جاده بازگشایی شد.

دومین حادثه اما برای سومین‌بار در جاده شهرستان داورزن اتفاق افتاد که یک دستگاه خودرو سواری پراید در این محور واژگون شد. در این سانحه رانندگی ۴سرنشین پراید دچار مصدومیت‌های شدید شده بودند و به مرکز درمانی انتقال یافتند. تیم بررسی کننده صحنه تصادف پس از تحقیقات میدانی علت این حادثه را خستگی و خواب‌آلودگی راننده خودرو پراید اعلام کردند و سواری خسارت دیده به پارکینگ منتقل شد.

 

هشتم فروردین

هشمین روز بهار هم مثل روز پیشین خود با ٢حادثه جاده‌ای خاتمه یافت که منجر به مرگ ٢‌نفر از هم‌وطنانمان شد. اولین سانحه رانندگی در این روز حوالی ساعت ١٠‌صبح برای چهارمین بار در جاده داورزن به وقوع پیوست که در آن یک دستگاه خودرو سواری پژو ۴٠۵ حین حرکت در مسیر واژگون شد.در اثر وقوع این حادثه ۶نفر از سرنشینان پژو ۴٠۵‌مصدوم شدند که از سوی تیم فوریت‌های پزشکی داورزن به مراکز درمانی منتقل و تحت درمان قرار گرفتند. کارشناسان پلیس راه عامل وقوع این سانحه را نیز خواب‌آلودگی راننده اعلام کردند.

اما دومین حادثه در این روز در شهرستان جغتای رخ داد و در آن یک دستگاه وانت نیسان با یک موتورسیکلت تصادف کرد. در پی وقوع این حادثه که در محور فرعی زرقان به جغتای رخ داد ٢سرنشین موتور‌سیکلت در دم جان باختند که علت این حادثه انحراف به چپ موتورسیکلت اعلام شد.

 

سیزدهم فروردین

با گذشت ۵روز از آخرین حادثه در محور جغتای که ٢کشته در پی داشت سقوط یک دستگاه موتور سه‌چرخ در یک چاه، سانحه‌ دیگری بود که در روز طبیعت در جاده کلات رخ داد. با اعلام این خبر به آتش‌نشانی مشهد بلافاصله تیم‌های امداد و نجات این سازمان راهی محل حادثه واقع در روستای معین‌آباد شدند. در بررسی‌های اولیه مشخص شد که راکب یک دستگاه موتورسیکلت سه‌چرخ با تپه شنی کنار یک چاه خشک تصادف کرده و به داخل آن سقوط کرده که در اثر این حادثه راکب بیست‌وشش‌ساله در عمق ١٠متری این چاه گرفتار شده است. با اقدام به‌موقع آتش‌نشانان فرد مصدوم به بیرون از چاه منتقل و تحویل اورژانس شد.

 

چهاردهم فروردین

حادثه‌ رانندگی در یکی از محورهای روستایی شهرستان تربت‌جام نیز در چهاردهمین روز از نوروز امسال با مرگ یکی دیگر از هم‌وطنانمان گره خورد. در این سانحه یک دستگاه خودرو سواری تیبا در محور روستایی قزقاوه و زوادر واژگون شد. در اثر وقوع این حادثه یکی از سرنشینان خودرو واژگون شده که کودکی شش‌ساله بود جان باخت و پدر و مادر کودک متوفی و یکی از بستگانشان مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند.

 

شانزدهم فروردین

با توجه به تذکرات جدی عوامل پلیس‌راه استان به مسافران درباره جلوگیری از ازدحام تردد در ٢روز باقی‌مانده تعطیلات نوروزی امسال اما عده‌ای از رانندگان بی‌توجه به اخطارهای پلیس بار بازگشت از سفر‌شان را بستند و با نادیده گرفتن سطح ترافیکی جاده‌ها راهی شهر و دیار خود شدند. با وجود رصد میدانی تیم‌های راهور خراسان‌رضوی در جاده‌های این استان اما در آخرین روز از تعطیلات نوروزی حادثه‌ای در جاده تربت‌جام به صالح‌آباد رخ داد و کام خانواده دیگری را در سال جدید تلخ کرد.

این سانحه جاده‌ای ظهر شانزدهم فروردین رخ داد که در آن ٢دستگاه خودرو سواری پراید در کیلومتر ٣۵‌جاده تربت‌جام با یکدیگر برخورد کردند. در اثر وقوع این تصادف دل‌خراش راننده سی‌وسه‌ساله یکی از خودروها جان باخت و ٨نفر دیگر مصدوم شدند.

 

هفدهم فروردین

روز گذشته نیز با ٣حادثه رانندگی تلخ جاده‌ای دیگر همراه بود که اولین مورد آن در یکی از معابر مشهد به وقوع پیوست. در این حادثه یک دستگاه خودرو ال ٩٠‌با یک دستگاه سواری پراید در چهارراه گاراژدارها تصادف کرد که شدت ضربه وارده منجر به مصدومیت ٣سرنشین ٢خودرو شد.

در حادثه دیگری در هفدهمین روز فروردین یک دستگاه خودرو برلیانس در کیلومتر ۴۵‌محور داورزن به سبزوار دچار واژگونی و مصدومیت ٣نفر شد. با حضور عوامل امدادی در صحنه این حادثه بلافاصله مصدومان از اتاق به‌هم‌پیچیده شده برلیانس رهاسازی و به بیمارستان انتقال یافتند.

درست دقایقی بعد از وقوع این حادثه واژگونی سانحه دل‌خراشی عجیب در جاده نیشابور به وقوع پیوست که عامل وقوع آن یک رأس الاغ معرفی شد. در این حادثه رانندگی یک دستگاه خودرو پژو ۴٠۵‌در محدوده شهر قدمگاه با یک رأس الاغ برخورد کرد که در پی آن راننده و ٣‌نفر از سرنشینان خودرو فوت کردند.

﷯ ﷯ ﷯ 

این تصادف‌ها در حکم مشت نمونه خروار بود و در این گزارش تنها به تصادف‌هایی پرداختیم که در این ایام رسانه‌ای شده‌اند، اما اینکه روند رشد یا کاهش حوادث رانندگی چطور بوده است و سهم خراسان‌رضوی و مشهد از این آمار چقدر بوده است یا چقدر توانسته جلوی این چرخه را بگیرد، نیازمند نظرات کارشناسی پلیس استان و آمارهای مربوط است که هنوز اعلام نشده است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی