کد خبر : 96488
/ 07:13

از مردم بابت آبگرفتگی‌ها عذرخواهی می‌کنم

شهردار با اشاره به بارندگی‌های اخير از ضرورت اتخاذ تمهيداتی برای جلوگيری از بروز حوادث مشابه در سال‌های آينده خبر داد

از مردم بابت آبگرفتگی‌ها عذرخواهی می‌کنم

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان - بارش شدید باران درشنبه شب گذشته جدای از خوشحالی وصف ناپذیر مردم از طراوتی که این نعمت الهی به شهر مشهد هدیه داد، باعث وقوع آب گرفتگی هایی هم شد که حمل و نقل شهروندان در نقاط مختلف شهر را تحت الشعاع قرار داد. همین موضوع سبب شد تا سکاندار شهر امید و زندگی عصر روز گذشته در آئین قدردانی از دست‌اندرکاران خانه بهار ٩٨ به صورت رسمی از ساکنان شهر امام رضا(ع) عذرخواهی کرده و از اهتمام ویژه مدیریت شهری برای رفع چنین مشکلاتی خبر دهد.

محمدرضا کلائی در این مراسم از شهروندانی که به دلیل بارندگی روز یکشنبه دچار مشکل شدند عذرخواهی و تأکید کرد در مشهد با این سطح امکانات نباید چنین اتفاقاتی رخ دهد.

وی گفت: با احضار معاونان خدمات شهری و عمران تأکید کردم مناطقی که از سال گذشته دچار آب‌گرفتگی شدند شناسایی شوند. به همین منظور، به شهرداران مناطق هم تأکید می‌کنم که در این زمینه اهتمام داشته باشند تا شهروندان در این خصوص دچار مشکل نشوند.

 

دست مریزاد به اهالی خانه بهار 

اما چند سالی هست که دمدمه‌های سال نو، رخت و لباس شهرمان نونوار می‌شود، اما نوروز امسال شهر رنگ و لعابی متفاوت به خود گرفت. شاید به همین دلیل است که بعد از گذشت ١٨ روز از آغاز سال ٩٨ همچنان بازخوردهای خوبی از سوی مجاوران و زائران منعکس می‌شود. این اقدامات به همت شهرداری مشهد و با همکاری مردم به دست آمده است. به همین منظور هم روز گذشته در قالب مراسمی در محل تالار شهر از دست‌اندرکاران طرح خانه بهار ٩٨ مشهد قدردانی شد.

استاندار خراسان‌ رضوی هم با حضور در این مراسم، با اشاره به تشرف شمار زیادی از ایرانیان در ایام مختلف سال به مضجع شریف حضرت رضا(ع)، از شهرداری، شورای شهر، مدیران و شهردار مشهد که در راستای انسجام میان همه دستگاه‌ها، فراهم آوردن فضای مناسب شهری و ارائه خدمات تلاش می‌کنند‌ تجلیل کرد.

علیرضا رزم‌ حسینی گفت که مشهد امسال در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار زیباتر شده است و حتی مقامات مختلف کشور هم به تفاوت و زیبایی این کلان‌شهر اذعان کرده‌اند.

او در ادامه وجود بارگاه منور امام هشتم(ع) را مهم‌ترین و اولین ویژگی مشهد دانست و گفت که این کلان‌شهر با بیشترین جمعیت پس از تهران، در کنار تمام خوبی‌های خود، با آسیب‌هایی جدی هم روبه‌روست که مهم‌ترین و اساسی‌ترین آن‌ها حاشیه‌نشینی با ۵/١ میلیون نفر جمعیت است.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی دغدغه همه مسئولان دولتی ‌به‌ویژه رهبری است افزود: این مسئله یکی از محورهای گزارش‌های مکتوبی است که به رهبری و دولت ارائه کرده‌ایم.او در ادامه گفت که طی سال‌های گذشته اقداماتی در زمینه سامان‌دهی حاشیه مشهد با حضور دستگاه‌های مختلف صورت گرفته است اما باید در نظر داشت که نمی‌توان نسخه واحدی برای این منطقه پیچید بلکه باید چند راهکار و مدل در حاشیه دنبال شود. وی ادامه داد: در این راستا چندین جلسه با متخصصان در حوزه شهرداری و دستگاه‌های اجرایی دیگر و وزیر راه و شهرسازی برگزار کردیم که پیرو‌ آن، موفق به امضای قرارداد احداث ١٠ هزار واحد مسکونی در سال گذشته شدیم، اقدامی که از سوی شهرداری مشهد و با همکاری دستگاه‌های دیگر در حال اجر‌‌است.رزم‌حسینی با تأکید بر اینکه حجم کار در حاشیه شهر زیاد است و چندین سال زمان می‌برد افزود: با این حال، اقداماتی پیشگیرانه در راستای جلوگیری از افزایش حاشیه‌نشینی در نظر گرفته شده است. یکی از این موارد، توسعه روستایی پایدار در استان است تا از این طریق، از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری شود. در همین رابطه، شورا و شهردار مشهد اعلام آمادگی کرده‌اند و مدیریت شهری معین اقتصاد مقاومتی شهرستان مشهد شده است.

استاندار خراسان رضوی همچنین تهاتر بدهی‌های شهرداری مشهد با بانک‌ها را ‌مفید و مؤثر دانست و گفت که تهاتر ۴۵٠٠ میلیارد تومان بدهی شهرداری مشهد ظرفیت بزرگی ‌برای شهر به وجود آورده است.

فرودگاه جدید مشهد موضوع دیگری بود که استاندار خراسان رضوی مطرح کرد. او در این باره بیان کرد: به دنبال گرفتن مصوبات راه‌اندازی این فرودگاه هستیم، پروژه‌ای که مورد حمایت مقامات عالی نظام هم هست. در همین راستا امیدواریم بتوانیم طی ماه‌های آینده سایت آن را نهایی کنیم و با گرفتن مشاور بین‌المللی، این مهم را به سرانجام برسانیم.

 

از کاشت درختان تا اصلاحات هندسی 

شهردار مشهد نیز در این مراسم با اشاره به اقدامات طرح خانه بهار ٩٨ گفت : امسال بیشتر به مسائل فضای سبز رو آوردیم که مورد استقبال شهروندان قرار گرفت. در راستای کاشت گیاهان هم از شهروندان کمک گرفتیم. کلائی همچنین با اشاره به اصلاحات هندسی در شهر گفت: پیش از سال جدید اقدامات کم‌هزینه‌ای در حوزه ترافیکی انجام شد که رضایت مردم را به دنبال داشت. به همین دلیل، این رویه باید ادامه داشته باشد.

او در ادامه با بیان اینکه همکارانش تلاش می‌کنند ‌چند محدوده را برای تقویت پیاده‌محوری فضاسازی کنند، از احداث چند پیاده‌راه در کوهسنگی و ۵ محور دیگر در مناطق کم‌برخوردار تا پایان بهار امسال خبر داد.

رئیس شورای اسلامی شهر هم در این مراسم با اشاره به وقوع سیل‌های اخیر در کشور اظهار امیدواری کرد در مقابل سیل‌های مخرب اخیر، با سیل مهربانی مشهدی‌ها به یاری هم‌وطنانمان بشتابیم و با این مشارکت، نیازمندی‌های آن‌ها را برطرف کنیم.محمدرضا حیدری در ادامه با بیان اینکه مدیریت شهری هر‌سال‌ در خانه‌تکانی شهر با مردم همگام می‌شود افزود: در راستای استقبال از بهار، هر سال با ایده‌هایی جدید برنامه‌های بهتری برای زائران و مجاوران ارائه و از این طریق شهر برای نوروز آماده می‌شود.او رضایتمندی، امید به آینده و نشاط اجتماعی را از مؤلفه‌های سلامت جامعه دانست و تأکید کرد این موارد متغیرهای کلیدی ‌سلامت جامعه است و بر اساس مطالعات انجام‌شده، باید اذعان کرد شاخصه‌های ما در سطح ملی و شهرمان خوب نیست.حیدری با تأ‌‌کید بر اینکه مشهد در حوزه آسیب‌های اجتماعی مانند افسردگی و نزاع‌های جمعی و اجتماعی و متغیرهای دیگر وضعیت خوبی ندارد گفت: در همین راستا مدیریت شهری در کنار دستگاه‌های دیگر برای کمک و کاهش این مقادیر تلاش می‌کند.او با اشاره به اینکه یکی از شعارهای شورای پنجم و لیست امید افزایش نشاط و شادابی در جامعه بود افزود: نشاط اجتماعی به معنای شرایط مطلوب زندگی است، موضوعی که محققان و صاحب‌نظران آن را نه‌فقط با عنوان حس درونی بلکه ‌در قالب مقوله‌ای در تعامل در جامعه نیز مطرح می‌کنند.

او در ادامه گفت: خوشبختانه با تجارب سال‌های قبل، امسال هم از ٦ ماه گذشته مجموعه اقدامات آغاز شد و در بحث فضای سبز و خدمات شهری و حوزه فرهنگی اقدامات خوب و متنوعی داشتیم، اما در حوزه فرهنگی و هنری هم به سمت و سویی رفتیم که بتوانیم مشهد را به کانون هنر شهری تبدیل کنیم.مهدی یعقوبی، سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، نیز با ارائه گزارشی از مجموعه اقدامات در قالب این طرح، نمایی از تلاش‌های شهرداری در این طرح را تصویر کرد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی