کد خبر : 96539
/ 03:41

پایان پارسا

با شکست برابر شهرداری گرگان، لیگ برتر بسکتبال برای نماینده خراسان رضوی تمام شد

پایان پارسا

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - پرتاب سه‌امتیازی آسمان‌خراش‌های گرگانی به هدف می‌نشیند و سیل رؤیاهای خراسانی‌ها را آب می‌برد! کسی فکرش را هم نمی‌کرد و انتظارش را نداشت مشهدی‌ها مقابل تیم باسابقه و خوش‌نقش شهرداری گرگان برنده سه‌گانه مرگ و زندگی در دور پلی‌آف لیگ برتر بسکتبال باشند. شاید به همین علت بود که خود آویژه‌نشینان صنعت پارسا هم در دیدار روز گذشته با تمامی کادر فنی به گرگان نرفتند! مردان محمد قیاسی که بازی رفت را در خانه به شهرداری گرگان واگذار کرده بودند، می‌دانستند در خانه حریف از پس هواداران پرشور بسکتبال گرگان و تجربه زیاد رقیب برنمی‌آیند، شهرداری گرگانی که در بازی خانگی حتی به شیمیدر و پالایش نفت مدعی هم باج نداده بود. مردان بسکتبال خراسان در حالی دومین بازی از سه‌گانه پلی‌آف را با نتیجه 97 بر 59 به میزبان‌شان واگذار کردند که با این شکست از گردونه مسابقات خارج شدند. پارسایی‌ها در دومین دیدار دور پلی‌آف کوآرتر اول را 21 به 11 به حریف واگذار کردند. در کوآرتر دوم 21 بر 15، کوآرتر سوم 30 بر 16 و کوآرتر چهارم 25 بر 17 بازی را به حریف واگذار کردند تا در نهایت این میزبانان گرگانی باشند که به جمع 4 تیم برتر بسکتبال کشور بپیوندند.

 

شروع یک زندگی آرام

تیم بسکتبال آویژه صنعت پارسا که امسال از لیگ دسته یک به لیگ برتر آمده بود، خیلی زودتر از بسیاری از تیم‌های دیگر تمریناتش را با مجید ولی‌پور آغاز کرد. مدیران آویژه از همان ابتدا تصمیم گرفتند با به‌کارگیری بازیکنان جوان آکادمی خود و قرار دادن چند بازیکن باتجربه‌تر در ترکیب تیمی، فصلی آرام را سپری کنند، فصلی به دور از دغدغه سقوط و فرسنگ‌ها فاصله با هیجان بالانشینی. آویژه‌ای‌ها در این فصل با طراحی این سیستم بی‌تردید به دنبال تثبیت جایگاه حضور در لیگ برتر بودند اما به‌خوبی می‌دانند که اگر قرار باشد این اتفاق سال آینده هم تداوم داشته باشد، دیگر نمی‌تواند سیاستی مثمر ثمر تلقی شود زیرا هواداران و جامعه ورزش استان از آن‌ها انتظار پیروزی و موفقیت دارند. سینا خواجی‌زاده، ابوالفضل سیدی و احسان دلیر باتجربه‌ترهایی هستند که در شروع آرام زندگی پارسا در لیگ برتر به یاری آن آمدند.

 

وقتی همه چیز مثل روز روشن است

سیاست به‌کارگیری بازیکنان جوان و بومی برای حضور در مسابقات لیگ برتر را پیش از پارسا، فرش‌آرا در لیگ برتر فوتسال تجربه کرده بود، سیاستی که سال‌ها هیجان بالانشینی یا دلهره سقوط را از سکوها گرفته بود و تیم فرش‌آرا را به یک تیم معمولی و نه‌چندان جذاب در فوتسال مشهد تبدیل کرده بود، تیمی که سال گذشته با کمی تغییر و تحول در دیدگاه و راهبردهایش و البته به لطف کوچ دسته‌جمعی بازیکنان درجه یک و 2 فوتسال به خارج از کشور توانست با قرار گرفتن در جایگاه سوم جدول در پایان دور گروهی هیجان را به سالن فوتسال مشهد بیاورد. پارسایی‌ها در این فصل لیگ برتر بسکتبال عملکردی مشابه سال‌های قبل فرش‌آرا داشتند، قابل پیش‌بینی! شکست دوازده‌باره مقابل تمام تیم‌های حاضر در لیگ برتر بسکتبال و 4 پیروزی پیش‌بینی‌پذیر مقابل نیروی زمینی، پگاه و پدافند دزفول، نتایجی که حتی خود کادر فنی و بازیکنان تیم را به هیجان نمی‌آورد. شاهد این مدعا پاسخ همیشگی کادر فنی و بازیکنان این تیم به یک سؤال مشترک قبل از تمام بازی‌های بازنده پارساست: «خب، حریف خیلی قوی است و ...» و بردن تقریبا چیزی شبیه معجزه است که البته اتفاق نمی‌افتد.

 

تغییر کادر فنی، تغییر راهبرد

بعد از 3 هفته ابتدایی لیگ و با جدایی مجید ولی‌پور از جمع پارسایی‌ها که بر اساس شنیده‌ها به علت مسائل فنی نبوده است، محمد قیاسی به کمک ولی‌پور سکان هدایت تیم را به دست گرفت. قیاسی که یک مربی جوان با تفکرات خاص خود است، بعد از نشستن روی نیمکت سرمربیگری تیم، تفکرات دفاعی‌اش را به شکلی به تیم تزریق کرد که آویژه‌ای‌ها دیگر کیسه گل نباشند. شکست‌های بعضا نزدیک به رقبای گردن‌کلفت نشان داد سیستم دفاعی‌ پارسا بعد از تغییر در کادر فنی تقویت شده است. شکست 63 بر 77 مقابل پتروشیمی بندرامام و باخت 57 بر 79 به شیمیدر که 2 تیم مدعی اصلی عنوان قهرمانی هستند، نشان می‌دهد مردان خراسانی در ابعاد دفاعی پیشرفت چشمگیری داشتند اما در سوی دیگر نداشتن اعتمادبه‌نفس و بازیکن قدبلند شاخص در ترکیب تیم سبب می‌شد نماینده خراسان نتواند در فاز هجومی عملکرد درخشانی داشته باشد. آمار پایین پرتاب‌های سه‌امتیازی پارسایی‌ها هم نشان از نداشتن تمرکز و دقت کافی در شوت‌های نهایی است. درباره عملکرد نسبتا قابل قبول نماینده خراسان در فاز دفاعی همین بس که در مقایسه با 3 تیم پایین‌تر از خود در جدول، تفاضل منفی بسیار کمتری دارد. پگاه تفاضل 139-، نیروی زمینی 219- و پدافند دزفول 350- داشتند در حالی که آویژه صنعت پارسا در پایان دور گروهی تفاضل 66- داشته است.

 

به پارسا امیدوار باشیم یا نه؟

نماینده خراسان در لیگ برتر از بخش خصوصی می‌آید، مالکی که بیش از آنکه بسکتبال حرفه‌ای و نتیجه برایش مهم باشد، بنا بر ادعای مدیرانش، انگیزه‌هایی معنوی در بخش ورزش دارند. مالکان آویژه با هر نیتی که به بسکتبال ورود کرده باشند امروز تنها پرچم‌داران این رشته ورزشی هستند و حضورشان مغتنم. آویژه صنعت پارسا با تمام انتقادات فنی و ایراداتی که در شیوه بستن تیم و راهبری آن در طول فصل به آن‌ها وارد است، توانسته چراغ بسکتبال حرفه‌ای در سطح اول کشور را در خراسان رضوی روشن نگه دارد و این شایسته تقدیر است. با این همه، امید می‌رود آسمان‌خراش‌های پارسا سال آینده پرامیدتر راهی مسابقات شوند و بسکتبال خراسان را باری دیگر به جایگاه حقیقی‌اش در بسکتبال کشور برساند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی