کد خبر : 96543
/ 07:58

وأعدوا لهم ما استطعتم من قوة

مردم و مسئولان با محکومیت تصمیم ترامپ ، به حمایت از سپاه برخاستند

وأعدوا لهم ما استطعتم من قوة

شهرآرا آنلاین - مسعود سلطانی - کاخ سفید در اقدامی خصمانه و مغایر با قوانین بین‌المللی، نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را رسما در فهرست به‌اصطلاح تروریستی دولت آمریکا قرار داد.

در پی این اقدام مردم و مسئولان با محکومیت این تصمیم در شبکه‌های اجتماعی به حمایت از این نهاد انقلابی برخاستند و هشتگ‌#من_هم_سپاهی_ام را داغ کردند تا آمادگی خود را در برابراقدامات آتش‌افروزانه کاخ سفید نشان دهند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در اقدامی غیر‌قانونی، عصر دیروز بیانیه‌ای را دراین‌باره امضا کرد. ترامپ در این بیانیه نوشت: «این گام بی‌مانند که تحت رهبری وزارت امور خارجه آمریکا برداشته می‌شود، نشانگر آن است که ایران نه‌تنها یکی از حامیان اصلی تروریسم است، بلکه فعالیت‌هایی که سپاه پاسداران در آن دخیل است، تروریسم را ترویج و حمایت مالی می‌کند ...».

این اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در آستانه روز پاسدار بدون واکنش نیز نماند. بعد از انتشار این بیانیه ازسوی کاخ سفید، وزارت امور خارجه و شورای‌عالی امنیت ملی نیز در بیانیه‌هایی جداگانه به این موضوع واکنش نشان دادند. سخن‌گوی وزارت خارجه در بیانیه خود نوشت: «دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، با ارسال نامه‌ای خطاب به دکتر روحانی، رئیس شورای عالی امنیت ملی، بر اساس (قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه) مصوب مجلس محترم شورای اسلامی، پیشنهاد کرد شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به «سنتکام» را در فهرست گروه‌های تروریستی از نظر جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.».

در بیانیه شورای‌عالی امنیت ملی نیز آمده است: «این اقدام بی‌اساس را خطر عمده‌ای برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و نقض آشکار قواعد آمره حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد می‌دانیم.».

 

﷯ اقتصاد ایران تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد؟

البته بسیاری از تحلیلگران، این اقدام ترامپ را بی‌تأثیر و البته احمقانه عنوان کردند. این اقدام تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت، چراکه پیش‌از این نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شرکت‌های همکار با آن در فهرست تحریم‌های چندلایه‌ آمریکا قرار داشتند.

ریچارد نفیو، مذاکره‌کننده سابق آمریکایی، اقدام ترامپ علیه سپاه را مسخره دانست و نوشت: این اقدام تأثیر معناداری بر اضافه‌شدن فشارها علیه ایران نخواهد داشت و تنها مذاکره با ایران را در سال‌های آینده به کاری غیرممکن تبدیل می‌کند. گروه دیگری از کارشناسان معتقدند ترامپ با این اقدام بازگشت به برجام را برای رئیس‌جمهور بعدی آمریکا کاری غیرممکن کرده است.

اما قرارگرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا برای کاخ‌ سفید بدون هزینه هم نخواهد بود. این اقدام منجر به بالا رفتن ریسک رفت و آمدها درخلیج فارس و در نتیجه افزایش قیمت نفت می‌شود. چراکه پیش از این فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در پی انتشار اخباری مبنی بر احتمال قرار گرفتن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا گفته بود: «در چنین شرایطی ارتش و نیرو‌های امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا از آرامش امروز برخوردار نخواهند بود».

در این شرایط بالارفتن قیمت هر بشکه نفت تا ١٠٠دلار امری محتمل است که ممکن است منجر به رشد قیمت بنزین در آمریکا و کاهش محبوبیت ترامپ شود.

به نظر می‌رسد این اقدام عجولانه برای حمایت از بنیامین نتانیاهو نیز هست. او نامزد انتخابات رژیم اشغالگر قدس است که امروز برگزار می‌شود. نتانیاهو که از دشمنان قسم‌خورده ایران است، پس از انتشار این خبر از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور‌ آمریکا، برای قراردادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی تشکر کرد و نوشت: «شما یک بار دیگر دنیا را از تخاصم و تروریسم ایران در امان نگه داشتی». محمدجواد ظریف نیز در توئیتر خود نوشت: «این تصمیم یک هدیه انتخاباتی گمراه‌کننده دیگر به نتانیاهو و یک اشتباه خطرناک دیگر در منطقه است که باعث و بانی آن آمریکاست».

اقدام آمریکا موجی از واکنش کاربران مجازی و رجال سیاسی ایران را با گرایش‌های متفاوت درپی داشت. عبدا... رمضان‌زاده، سخن‌گوی دولت اصلاحات، سیدحسین نقوی‌حسینی، سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، حشمت‌اله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و... از اولین افرادی بودند که نسبت به اقدام خصمانه آمریکا واکنش نشان دادند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی