کد خبر : 96558
/ 08:27

رقابت گوجه و پیاز در گرانی!

با لغو ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی، قیمت این محصول روز به روز افزایش پیدا می‌کند

رقابت گوجه و پیاز در گرانی!

شهرآرا آنلاین - مسعود سلطانی - نوسانات نامعقول میوه و تره‌بار تبدیل به حافظه تاریخی مشترکمان شده است. بالا و پایین‌هایی که بیشتر به دلیل نبود الگوی کشت رخ می‌داد. اما اکنون این نوسانات داستانی متفاوت پیاده کرده است. بعد از سقوط ارزش ریال در سال گذشته اکنون دوره‌ای جدید در نوسان قیمت‌ها را تجربه می‌کنیم. دوره‌ای که می‌توان بعدها از آن با عنوان «گرانی به دلیل صادرات» یاد کرد.

اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید پیاز رکورد هر کیلوگرم ١٢ هزار تومان را ثبت کرده و به دنبال آن گوجه فرنگی است که در کانال ٨٠٠٠ تومان معامله می‌شود!

البته این اولین بار نیست که چنین شرایطی را تجربه می‌کنیم. در سومین روز از مهر‌ماه ٩٧ نیز بعد از سر به فلک گذاشتن قیمت گوجه‌فرنگی و کنسرو رُب، صادرات گوجه ممنوع اعلام شد. البته بعد از این ممنوعیت دیری نکشید که مخالفت‌ها شروع شد.

٢٣ آذر بود که مسئولان شهرستان‌های دیر، آبدان و بردخون از توابع بوشهر خواستار لغو ممنوعیت صادرات گوجه شدند. بوشهر با تولید سالانه ۶٠٠ هزار تن گوجه‌فرنگی رتبه اول را در تولید این محصول دارد و مسئولان استانی بوشهر چنین درخواستی را برای جلوگیری از آسیب اقتصادی به کشاورزان استان مطرح کردند. این درخواست‌ها بی‌جواب نماند و ١۵ فروردین ٩٨ صادرات گوجه آزاد شد. از آن روز تاکنون شاهد افزایش قیمت پنجاه تا هشتاددرصدی گوجه در بازار هستیم.

 

﷯ صادرات پیاز متوقف نشده است

رئیس اتحادیه فروشندگان سبزی و میوه مشهد در همین باره به شهرآرا گفت: علت افزایش قیمت گوجه‌فرنگی آزاد شدن صادرات آن است و اکنون قیمت آن در میدان بار بین ۴٠٠٠ تا ۵۵٠٠ تومان و در سطح شهر با قیمت ٧۵٠٠ تومان تا ٨٠٠٠ تومان به فروش می‌رسد.

حسین مصدق ادامه داد: علت این نوسانات قیمت را باید در ضعف سازمان جهاد کشاورزی جست‌وجو کنیم. باید برنامه‌ریزی دقیقی از سوی این سازمان انجام شود تا نه مردم و نه کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

وی همچنین درباره قیمت پیاز در بازار نیز گفت: ظاهرا جلوی صادرات پیاز گرفته نشده است وگرنه شاهد قیمت دوازده‌هزار‌تومانی آن در سطح عمده نبودیم. پیاز در روز گذشته با قیمت ١٠ هزار تومان در سطح عمده عرضه می‌شد اما امروز با قیمت ١٢ هزار تومان عرضه می‌شود و تا حدودی نسبت به روز گذشته کمیاب و با افزایش قیمت دوهزار‌تومانی رو‌به‌رو بوده است.

 

﷯ جو روانی یا صادرات؟

این مشکلات در حالی به وجود آمده که طبق آمارها میزان حجمی صادرات میوه و تره‌بار افزایش چندانی نداشته است. طبق آمارهای اعلامی از سوی دبیر میز میوه و تره‌بار سازمان توسعه تجارت ایران در ۹ ماه سال گذشته صادرات 

محصولات میوه و تره‌بار با رشد پنجاه‌وچهاردرصدی همراه بوده است. مجموع صادرات میوه و تره‌بار ۹۹۳ میلیون دلار برآورد شده که از لحاظ ارزشی ۵۴ درصد و از نظر وزنی ۱۸ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته است. البته این آمار برای ٣ ماه پایانی سال ٩٧ هنوز اعلام نشده است.

با وجود این توجه به افزایش ١٨ درصد رشد وزنی صادرات نشان می‌دهد حجم محصولات صادراتی رشد آن‌چنانی نداشته است. پس با توجه به این موضوع می‌توان ریشه افزایش وحشتناک قیمت‌ پیاز و گوجه را در قاچاق یا جو روانی ایجاد شده در بازار جست‌وجو کرد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی