کد خبر : 96587
/ 07:04

پایان اردیبهشت، پایان ساخت‌و‌ساز در محدوده گسل‌ها

نقشه تدقیق گسل‌های مشهد با ١٢ بند در کمیته فنی شورای عالی معماری و شهرسازی در حال چکش‌کاری است

پایان اردیبهشت، پایان ساخت‌و‌ساز در محدوده گسل‌ها

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان - بعد از گذشت یک سال و ٣ ماه از ممنوعیت ساخت‌و‌ساز ‌روی گسل‌های ١٠ شهر کشور، هنوز نقشه تدقیق گسل‌های مشهد و محدودیت‌های ساخت‌و‌ساز آن ابلاغ نشده است. آن‌طور که رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به شهرآرا می‌گوید، بخشی از تأخیر ایجاد‌شده در تهیه و ابلاغ این نقشه مربوط به حساسیت بسیار زیاد بلندمرتبه‌سازی در مشهد است.

با این حال، علی بیت‌اللهی این را هم گفت که این نقشه در حال چکش‌کاری مسائل حقوقی و تهیه بندهای دوازده‌گانه است و احتمالا تا پایان اردیبهشت‌ماه به مسئولان استانی و شهری مشهد ابلاغ می‌شود.

آذر سال ٩۶، بعد از موج زلزله‌ در برخی شهرهای کشور، قرار شد‌ در ١٠ شهر کشور که مشهد هم یکی از آن‌ها بود، ساخت‌‌و‌ساز در حریم گسل‌ها ممنوع شود. بر این اساس، مقرر شد تا پایان همان سال نقشه پهنه‌های پرخطر مشهد تهیه و پس از آن، ساخت‌و‌ساز روی گسل‌های این شهر ‌ممنوع‌ باشد. اواخر سال ٩۶ ‌دفتر منطقه شمال شرق مرکز تحقیقات راه و شهرسازی این نقشه را تهیه کرد و بعد از جلسات متعدد در استانداری و تصویب آن در شورای فنی استان خراسان رضوی، مرداد‌ماه سال گذشته به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال شد.

‌اکنون بیت‌اللهی در گفت‌وگو با شهرآرا درباره علل تأخیر در تصویب این نقشه و ابلاغ آن این‌طور می‌گوید: نقشه گسل‌ها به صورت کامل مورد تأیید است اما بندهای ذکر‌شده در این نقشه باید از لحاظ حقوقی و فنی مورد تأیید باشد. او اضافه کرد: به طور مثال، در تقاطع با حریم گسل‌ها، شیرهای خودکار قطع گاز باید طراحی و اجرا شود و کمیته فنی شورای عالی معماری و شهرسازی در حال بررسی آن است که ‌اگر در مصوبه بیاید، قابل اجر‌است یا خیر، زیرا مشخص نیست آیا می‌توان شرکت گاز را به اجرای این نوع سیستم‌ها موظف کرد.

وی ادامه داد: همچنین تغییر معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی که دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی هم هست تأخیری چشمگیر در پیشرفت کار ایجاد کرد.

نقشه گسل‌های شهر تهران دقیقا یک سال پیش تهیه شد و در اختیار شهروندان قرار گرفت. اکنون بیت‌اللهی ‌درباره علت تأخیر بیش از اندازه در تهیه این نقشه برای مشهد در مقایسه با تهران این‌طور می‌گوید: آن‌قدر‌ که برای بلندمرتبه‌سازی در مشهد حساسیت وجود دارد در تهران نیست. مقامات استانی خراسان رضوی در جلسات حساسیت زیادی داشتند که این نقشه و بندهای آن نباید باعث ایجاد التهاب و اعتراض برخی از کارشناسان شود. رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: این حساسیت آن‌قدر زیاد بود که فقط ٢ یا ٣ جلسه صرف آن شد که ساختمان‌ها و مسائل مرتبط با آن را چگونه بنویسیم‌. او این را هم اضافه کرد که مشهد به علت مقتضیات جغرافیایی و زمین‌شناسی هم ‌ویژگی‌های خاص خود را دارد و تمام این موارد در تهیه این نقشه تأخیر ایجاد کرده است. به اعتقاد او، این نقشه باید به شکلی تهیه شود که در اجرا با مشکل رو‌به‌رو نشود و موانع آن پیش از ابلاغ در نظر گرفته شود. او حتی ‌جمله‌بندی دقیق ‌بندهای این نقشه را مهم دانست. همچنین بر اساس گفته‌های محمدرضا مهردوست، رئیس دفتر منطقه شمال شرق مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در مطالعات تدقیق گسل‌ها، مختصات و حریم ۴ گسل مشهد آماده شده و در صورت تأیید شورای عالی معماری و شهرسازی، ساخت ساختمان‌های با اهمیت بسیار بالا مانند ساختمان آتش‌نشانی، نیروگاه‌ها، بیمارستان‌ و برخی دیگر از ساخت‌و‌سازها مانند انبار نفت یا پمپ بنزین و پمپ گاز، مدرسه و ... در حریم گسل که پیش از این ١۵٠ متر در نظر گرفته شده بود ممنوع می‌شود. اگرچه در مشهد ۴ گسل وجود دارد که فقط یکی از آن‌ها داخل شهر است و بقیه حاشیه‌ای هستند، وقوع زلزله از هر یک از این گسل‌ها نشئت بگیرد می‌تواند فاجعه‌بار باشد. خطرناک‌ترین گسل نیز از جنوب شرقی به جنوب غربی مشهد کشیده شده است. با این حال، تعیین گسل‌ها به معنی فعال بودن همه آن‌ها نیست. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی