کد خبر : 96590
/ 07:09

کدام مناطق مشهد در معرض سیل است؟

حوادث اخیر نشان داد که خطر سیل بیخ گوش همه نقاط کشور است

کدام مناطق مشهد در معرض سیل است؟

شهرآرا آنلاین - حوادث اخیر نشان داد که خطر سیل بیخ گوش همه نقاط کشور است و اکنون در شرایطی که ٣ استان با آن دست و پنجه نرم می کنند، در راستای جلوگیری از مشکلات در آینده، رئیس جمهور به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، دستور داده است استانداران با همکاری شهرداری ها اماکن و ساختمان های در معرض خطر سیل را شناسایی و گزارشی دقیق  به هیئت وزیران ارائه کنند. به همین مناسبت، وضعیت دومین کلان شهر کشور را با ٣٠ میلیون زائر در سال بررسی می کنیم. خوشبختانه با توجه به دستور چند روز پیش شهردار مشهد به منظور شناسایی مناطق در معرض آب گرفتگی شهر، پیش از این، بررسی هایی در این زمینه انجام شده است. سرپرست مدیریت سامان دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد  در این راستا می گوید مطالعاتی پیش از سال ٩٠ درباره آسیب پذیری مشهد در مقابل سیل انجام شده است. امیر عزیزی در ادامه اضافه می کند: همه نقاط شهرمان در رگبارها دچار سیلاب می شود ولی منطقه ۶ شهرداری و حاشیه شهر دارای بیشترین آسیب پذیری در مقابل این رخداد طبیعی است. او در ادامه با اشاره به قرارداد مشترک چهل ساله میان شهرداری و آب منطقه ای می گوید که طبق این قرارداد که سال ٨۵ به امضا رسیده است، نگهداری بستر و حریم، بدنه سازی، لای روبی و کاشت درخت در محدوده ٣٠ مسیل مشهد به طول ١۵١ کیلومتر به شهرداری واگذار شده است.

عزیزی با بیان اینکه متأسفانه بحث های زیرساختی و کانال هایی که در مشهد طراحی شده برای دوره بازگشت بیست ساله بارش ها در نظر گرفته نشده است می افزاید: به همین دلیل، همه نقاط شهرمان در رگبارها دچار سیلاب می شوند اما با توجه به شیب مشهد، شمال شهر بیشتر در معرض سیل قرار می گیرد.

او در ادامه این را هم اضافه می کند که منطقه ۶ شهرداری مشهد به دلیل بافت ساختمان ها دارای بیشترین آسیب پذیری در مقابل سیل است.عزیزی همچنین با بیان اینکه با توجه به شیب جنوب به شمال مشهد، آب گرفتگی ها به مناطق حاشیه ای شامل ٢، ٣ ،۴ ،۵ ،۶ و ٧ منتقل می شود، می گوید منطقه ١٢ و محدوده الهیه هم به دلیل زیرساخت های تکمیل نشده و غیراستاندارد در این زمینه آسیب پذیرند.

طبق اعلام او، در نظر گرفتن مسیل های شهری برای دوره بازگشت پنجاه تا هفتادوپنج ساله بارش ها و احداث کانال هایی با عرض و عمق بیشتر راه حل مناسبی برای جلوگیری از سیل در مشهد است. عزیزی همچنین با اشاره به اینکه طی سیلاب های اخیر بیشتر آب گرفتگی ها در محدوده خارج از حریم مشهد مانند حاشیه کشف رود و کال زرکش بوده است می گوید که اداره کل راه و شهرسازی متولی لای روبی و بسترسازی حاشیه شهر است و شهرداری نمی تواند چندان به این حوزه ها وارد شود. با این حال، طی بارندگی های اخیر، شهرداری در اقدامی تا محدوده گلبهار را خدمت رسانی کرد.

او با بیان اینکه زیرساخت های حاشیه شهر گنجایش حجم زیاد آب را ندارد، ادامه می دهد که محدوده های حاشیه مشهد به دلیل زیرساخت های نامناسب، در مقایسه با خود مشهد آسیب پذیرتر است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی