کد خبر : 96604
/ 07:33
گزارشی از کمک مشهدی‌ها به مردم مناطق سیل زده کشور

سیل عشقت خانه‌ام آباد کرد

همه دست به دست هم داده‌اند. حرف کمی نیست. یک خوزستان بود، یک ایران. برای یک وجب از حفظ خاک ایران چه خون‌های گرمی ریخته شد...

سیل عشقت خانه‌ام آباد کرد

شهرآرا آنلاین - الهام مهدیزاده - همه دست به دست هم داده‌اند. حرف کمی نیست. یک خوزستان بود، یک ایران. برای یک وجب از حفظ خاک ایران چه خون‌های گرمی ریخته شد. نگذاشتند چکمه‌پوشان بعثی پای فراتر از حد بگذارند. این روزها از چه بگوییم «روله» جان؟ از آن لحظه که آب از سر گذشت و بُرد همه هستی‌اش را؛ از آن لحظه که نمِ غم بر چشمان مردان غیور لرستانی و خوزستانی نشست؛ از آن لحظه که چشم‌های مردمی که در پشت‌بام‌های معمولان(استان لرستان) به خروش باران و بردن زندگی مات و مبهوت ماند؛ «کاکا»، «عامو»، «وُلِک» از چه بگوییم؟ از شب‌ها و روزهایی که همه دست به دعا داشتند تا باران آرام ببارد. چند‌روزی است که خواب به چشم‌ مردم خوزستان نیامده و به سیل‌بندهایی دوخته شده که در‌میان بارانی سیل‌آسا روی هم چیده شد تا حاشیه کارون را امن کند، تا حداقل چند‌ساعتی خواب کودکان ترسیده از طغیان آب را آرام کند.

گِل تمام باغ‌ها و درختان به‌گُل‌نشسته لرستان را گرفت. در سیل گرفتارند. از پای تا سر گِلی‌ شده‌اند. گِلی، گِلی. مردم پلدختر تنها چیزی که دارند، همان لباسی است که بر تن دارند.حال و روز مردم لرستان و خوزستان، مردم شهرهای دیگر را به جوش و خروش انداخت تا به کمک مردم این شهرها بشتابند. در همین راستا مسئولان و مردم مشهد نیز همپای دیگر شهرها جدا از کمک‌های نقدی، با پریایی ایستگاه‌های مشهد مهربانی و جمع‌آوری اقلام ضروری به یاری مردم این استان‌ها شتافتند. همچنین آنطور که مجید خرمی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا گفته، کارکنان این مؤسسه نیز یک روز از حقوق خود را در راستای همراهی با پویش مشهد مهربانی به هموطنان سیل‌زده لرستان تقدیم کردند.

 

در سیل گرفتارند، آستین بالا بزنیم

دوشنبه، بعدازظهر/ از شدت باران تندی که ساعتی تمام مشهد را خیس کرد کاسته شده است. تمام جوی‌های بولوارها و خیابان‌ها پرآب شده و مردم با چترهایی که به دست دارند در رفت‌وآمدند. میدان غواص در بولوار هاشمیه، یکی از ایستگاه‌هایی است که برای مهربانی مردم مشهد و کمک آن‌ها به سیل‌زده‌ها در نظر گرفته شده است. پتو، بسته‌های آب معدنی و تعدادی اسباب‌بازی را مردم برای کمک به سیل‌‌زدگان با خودشان آورده‌اند.

عقیل قدرتی، معاون فرهنگی شهرداری منطقه٩ مشهد، به ایستگاه آمده است تا کم‌و‌کیف ایستگاه برپا‌شده و اقداماتی را که صورت گرفته بررسی کند. او می‌گوید: از ساعت‌١٠ صبح امروز (دوشنبه) ایستگاه را برپا کردیم. در همین چند‌ساعت، مردم اقلام زیادی برای کمک به سیل‌زده‌ها آورده‌اند.

او ادامه می‌دهد: قطعا در روزهای آینده و با اطلاع‌یافتن مردم استقبال بیشتر می‌‌شود. آن‌طور‌که تصمیم گرفته شده ایستگاه‌های مهربانی بولوار هاشمیه، چهارراه مخابرات، میدان شهدا و میدان جانباز، با پویش مشهد مهربانی که مدیریت شهری با همکاری هلال احمرراه انداخته، تا دوم اردیبهشت دایر است. قدرتی در ادامه به این موضوع اشاره می‌کند که بهتر است مردم بیشتر موکت، پتو، آب معدنی و انواع کنسرو اهدا کنند.با شروع باران، ایستگاه مهربانی در میدان غواص خلوت می‌شود. صدای موسیقی‌ حماسی «ای ایران» با صدای باران، آهنگی جدید ایجاد می‌کند. یکی از مغازه‌داران بولوار هاشمیه درحالی‌که دستش را روی پیشانی گرفته تا باران کمتری به صورت و چشم‌هایش برسد، خودش را به ایستگاه می‌رساند. رو به یکی از افرادی که داخل غرفه نشسته‌ است، می‌کند و می‌گوید: حاجی تا ساعت چند هستی؟ می‌خواهم چند شِل آب معدنی بیاورم. دست تنها هستم و شاگردم نیامده. اگر کاری نداری بیا دستی برسان تا الان که مشتری کمتر به مغازه می‌آید، این بسته‌ها را به ایستگاه بیاورم. 

سه‌شنبه صبح/ با باران شب گذشته، آسمان آبی‌تر از روزهای قبل شده و آفتاب رخ نمایان کرده است. یکی دیگر از ایستگاه‌های مهربانی مشهدی‌ها وسط عرصه میدان شهدا برپا شده است. داخل یکی از غرفه‌ها مسئولی در‌حال جابه‌جا کردن و دسته‌بندی اقلام اهدایی مردم است. در یک نگاه کوتاه به داخل غرفه مشخص است که بیشتر کالای اهدایی مردم در دومین روز برپایی ایستگاه مهربانی پتوست. این مسئول غرفه همان‌طور‌که اقلام اهدایی را مرتب و جابه‌جا می‌کند، توضیحاتی درباره حضور مردم می‌دهد: هنوز روزهای ابتدایی برپایی این ایستگاه است و مردم اطلاع چندانی ندارند. اما همان‌طور‌که می‌بینید مردم مشهد، وسایلی را برای کمک به مردم سیل‌زده استان‌های لرستان و خوزستان آورده‌اند.

او به فهرست روی میز که در آن تعدادی نام و شماره تلفن نوشته شده است، اشاره می‌کند و پی حرف‌هایش را می‌گیرد: در یکی‌دو ساعتی که اینجا آمده‌ام، چندنفری که از عرصه 

میدان شهدا عبور می‌کردند، از من درباره این ایستگاه و چگونگی کمک به مردم سیل‌زده پرسیدند. چون خبر نداشتند گفتند قصد دارند اقلامی را هدیه کنند اما همراهشان نبود. این افراد با دادن شماره تلفن و نشانی خواستند که به منزل آنان برویم تا اقلام اهدایی را تحویل دهند. یک نفر از آنان به من گفت موکت دارد؛ دو نفر هم گفتند چند پتو دارند که می‌خواهند به سیل‌زده‌ها اهدا کنند.

لابه‌لای بسته‌های آب معدنی، کنسرو و پتو، یک دستگاه ماشین لباس‌شویی دیده می‌شود. مسئول غرفه بیان می‌کند که این ماشین را یکی از ساکنان خیابان توحید امروز آورده است تا به کمک یکی از ساکنان این استان‌ها بیاید و یک خانواده بتوانند حداقل گِل روی لباس‌هایشان را بشویند.

 

حیف که دستم باز نیست

آمنه میرآقایی ساکن خیابان توحید است. او با یک پلاستیک به ایستگاه مهربانی عرصه میدان شهدا آمده تا کمک خودش را به مردم سیل‌زده لرستان و خوزستان اهدا کند. حرف‌هایش را درباره کمک به مردم با بغض شروع می‌کند: من مستأجرم. هشت‌ماه پیش بود که در خیابان توحید خانه‌ای اجاره کردیم. اینجا که آمدیم به حرم امام‌رضا(ع) نزدیک‌تر شدیم. از ابتدای امسال نذر کردم که هر روز برای زیارت به حرم امام‌رضا(ع) بروم. در این چند روز و وقتی پیاده حرم می‌رفتم، متوجه شدم که ایستگاهی برای جمع‌کردن وسایل مورد‌نیاز مردم سیل‌زده برپا کرده‌اند. دیروز چیزی همراهم نبود. دیشب وقتی برگشتم از داخل کمد لباس چند پارچه چادری رنگی و یک پارچه پیراهن مردانه‌ای که در خانه داشتیم، جلو میز آینه گذاشتم تا صبح قبل‌از آمدن سمت حرم بردارم و همراه خودم بیاورم. چند بسته نبات هم داشتم و آن‌ها را هم آوردم. حیف که دستم باز نیست.حرف‌هایش را با بغضی که صدایش را لرزان کرده است، ادامه می‌دهد: از تلویزیون فیلم‌های استان لرستان را دیدم. قلبم درد گرفت. آمنه در ادامه رو به حرم امام‌رضا(ع) می‌کند و می‌گوید: چند‌سالی است که برف و بارانی نباریده است. بچه‌های ما در مشهد سه‌چهار‌سالی است که برف ندیده‌اند. هربار که حرم می‌رفتم، دعا می‌کردم که خدایا به این بچه‌ها رحم کن و برف و باران رحمت خودت را بفرست. الان هم دعا می‌کنم که خدایا ما را دشمن‌شاد نکن. خدایا این باران را رحمت قرار بده، نه خسران.

﷯حرف‌ پایانی آمنه دعا برای مردم سیل‌زده است؛ «خدا به مردم لرستان و و خوزستان صبر بدهد تا بتوانند دوباره لرستان و خوزستان را آباد کنند. خرم‌آباد و خرمشهر دو شهر خرم و آباد ایران است. ان‌شاءا... وضعیت در این شهرها دوباره مثل قبل شود؛ آباد و خرم.»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی