کد خبر : 96612
/ 07:49
گشتی در تاریخ، هنر و فرهنگ مجموعه حرم مطهر امام رضا(ع)

سیاحت در زیارت

میانه شلوغیِ سرها و کمیِ حوصله آدم های این روزگار، آن که اهلِ دل است، دنبال فرصتی می گردد تا غبار از پیراهنِ این همه گرفتاری بتکاند

سیاحت در زیارت

شهرآرا آنلاین - طوبی اردلان | بی گفته ما هم پیداست؛ میانه شلوغیِ سرها و کمیِ حوصله آدم های این روزگار، آن که اهلِ دل است، دنبال فرصتی می گردد تا غبار از پیراهنِ این همه گرفتاری بتکاند و برای چند روز یا چند ساعت هم که شده، کنجِ خلوتی با یار بگزیند و کجا بهتر از مشهد رضا(ع)؛ خاصه توی این روزها که تقویم با میلاد امام حسین (ع) و علمدار رشیدش رقم خورده و خیلی ها این فرصت را غنیمتی می دانند برای توسل جستن و عیدی گرفتن و حاجت روا شدن. این مهم، بهانه ای شد تا گریزی بزنیم به داشته های صحن های حرم و برایتان از ظرفیت هایی بگوییم که می تواند زیارت را برایتان دلپذیرتر کند. گرچه دیدنی های حرم بی شمار است، تلاش کردیم در این گزارش از دیدنی هایی بگوییم که کمتر معرفی شده اند.

 

بچه‌ها را به مهدالرضا(ع) بسپارید

اگر با خانواده به حرم مطهر مشرف می‌شوید و فرزند کوچک دارید، چندان نگران رتق‌و‌فتق امور او نباشید. کارکنان «مهدالرضا(ع)» به کمکتان می‌آیند و نگهداری از فرزند دلبندتان را به‌عهده می‌گیرند تا شما با فراغ بال زیارت کنید و با حضرت دوست خلوت گزینید. این مکان برای شما جزو اماکن گردشگری حرم محسوب نمی‌شود، ولی برای کودکان از هر جای دیگری جذاب‌تر است. مهد‌الرضا(ع)، صبح‌ها از ساعت٨ تا ١۴ و عصرها از ساعت١۶ تا ٢٠ آماده خدمت‌رسانی به افرادی است که کودک پنج تا هشت‌ساله دارند و نگهداری از آنان دست و پایشان را برای زیارتی از سر جان می‌بندد. کودکان در این مهد علاوه‌بر بازی از آموزش‌های ویژه‌ای بهره‌مند می‌شوند و ساعاتی لبریز از معنویت را در جوار گلدسته‌های حرم تجربه می‌کنند. برای رفتن به این مرکز باید به صحن جمهوری اسلامی بروید و سراغ مهد کودکان را بگیرید.

133888.jpg

با گردش در موزه‌های حرم از ظرف زمان بیرون بروید

موزه آستان قدس رضوی معروف به موزه امام‌رضا(ع) یکی دیگر از مکان‌های دیدنی حرم است. این موزه گنجینه و رنگین‌کمانی تاریخی و مذهبی است که بخش‌های مختلفی مانند گنجینه قرآن، فرش و منسوجات، نجوم و ساعت، گنجینه سلاح، گنجینه تمبر، اسکناس و مسکوکات، گنجینه مدال، تاریخ مشهد، نقاشی، گنجینه صدف و حلزون و آبزیان، گنجینه ظروف، گنجینه اشیای سنگی و سفال، هدایای مقام معظم رهبری، موزه ملی ملک و موزه مردم‌شناسی دارد. در این موزه شما شگفتی‌های بی‌شماری خواهید دید؛ از دست خط ائمه اطهار بگیرید تا فرش‌هایی با قدمت ۲۵۰۰سال. برای تماشای دیدنی‌های این موزه کافی است به صحن کوثر بروید.

133889.jpg

در سایه سبزترین نقطه حرم دمی بیاسایید

چندی پیش در یکی از شلوغ‌ترین و پرجمعیت‌ترین محله‌های شهر مشهد، جایی درست در شمال حرم امام‌رضا(ع) قبرستانی به نام «قتلگاه» وجود داشت که امروز بین ساخت‌وسازهای جدید شهری گم شده است؛ نشان آن عکسی قدیمی با تاریخی صدساله است که عبدا...قاجار، عکاس معروف دربار ناصرالدین شاه، در سال١٢٧١ه.ش از این مکان گرفته و از خود به یادگار گذاشته است. این محدوده سال١٣۵٣در طرح توسعه حرم حضرت‌رضا(ع)، با همه داشته‌هایش که شامل چند حجره‌ و غرفه‌های گورستان بود، تخریب و به فضای سبز تبدیل شد. سپس در بخشی از آن، صحنی به نام رضوان پا گرفت و از همین رو به «باغ رضوان» شهرت یافت. پس از فراغت از زیارت، می‌توانید در این باغ که اکنون سبزترین بخش حرم است سر کنید؛ همه زائران می‌توانند دمی در سایه‌سار درخت‌های این باغ بیاسایند و نفس تازه کنند. باغ رضوان مجاور بست شیخ طبرسی قرار گرفته است.

133890.jpg

برای سالمندانتان صندلی چرخ‌دار بگیرید

اگر سالمند همراه خود دارید، نگران چیزی نباشید. زائران می‌توانند از هفت ورودی‌ شیخ طوسی، طبرسی، نواب، باب‌الرضا(ع)، باب‌الجواد(ع) و پارکینگ‌های ١ و ٣، صندلی چرخ‌دار، صندلی تاشو و چادر به‌صورت امانی تحویل بگیرند و بی‌دردسر به زیارت مشرف شوند. همچنین سالمندانی که قصد زیارت روضه منوره را دارند، می‌توانند هر‌روز از ساعت‌٨ تا ٩ و ١۵ تا ١۶ از مسجد گوهرشاد و ورودی بالای سر حضرت با کمک خدام بارگاه منور رضوی به زیارت مشرف شوند.

 

از منبر صاحب‌الزمان(عج) بازدید کنید

منبر صاحب‌الزمان(عج) با عمری دویست‌ساله، یکی دیگر از جاذبه‌های تماشایی حرم است که می‌توانید در میانه زیارتتان به دیدنش بروید. این منبر که بیش‌از ۵‌متر طول دارد و تعداد پله‌های آن ١۴عدد است، یکی از شاهکارهای صنعت نجاری است؛ زیرا در ساخت آن یک تکه آهن یا یک عدد میخ هم استفاده نشده است.

براساس تحقیق‌های به‌دست‌آمده، استاد محمد نجار خراسانی این منبر را از چوب گردو و گلابی و به شیوه منبت‌کاری و قلم‌زنی بسیار ظریف با نقوش اصیل ایرانی‌اسلامی ساخته است. این منبر در مسجد گوهرشاد قرار دارد.

133892.jpg

به کتابخانه آستان قدس رضوی بروید

کتاب‌خواندن و تورق صفحه‌هایی که شما را به پاسخِ بسیاری از پرسش‌هایتان می‌رساند، گاهی به اندازه زیارت دل‌چسب است. اگر دل‌بسته کتاب هستید و دوست دارید پس‌از زیارت مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنیم به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی سری بزنید و ساعاتی را در یکی از بزرگ‌ترین و غنی‌ترین کتابخانه‌های کشور سپری کنید. این کتابخانه دارای بخش‌های مختلفی نظیر تالار جوانان و نوجوانان، کتابخانه‌ تخصصی قرآن و حدیث، اقتصاد اسلامی، ادبیات، تالار سمعی و بصری و کتابخانه جامع الکترونیکی است که در همه ایام به‌جز روزهای تعطیل از ساعت ۷ تا ۱۹ پذیرای کتاب‌دوستان است. در این میان بخش محققان، ساعت‌های بیشتری فعالیت می‌کند و از ساعت ۷ تا ۲۲ و در روزهای تعطیل از ساعت ۸ تا ۱۹ میزبان میهمانان این مرکز است. کتابخانه آستان قدس رضوی در بست شیخ طوسی قرار گرفته است.

 

چرخی هم در مدارس تاریخی حرم بزنید

زیبایی های حرم تنها در خلوت گزینی و زیارت خلاصه نمی شود.می توانیدبی آنکه نیاز باشد پا از حرم بیرون بگذارید، ساعت ها در جاذبه های مختلف آن سیاحت کنید؛ بازدید از مدرسه های تاریخی حرم یکی از این جاذبه های گردشگری است. در حرم مطهر رضوی دو مدرسه قدیمی و تاریخی «دودر» و «پریزاد» قرار دارد. مدرسه دودر جنوب غربی روضه و در شرق صحن جمهوری اسلامی قرار گرفته است. براساس نظریه های هنرمندان، معماری این بنا از بی نظیر ترین و کامل ترین نمونه های معماری قرن نهم به حساب می آید. مدرسه پریزاد را هم در رواق دارالسیاده در جنوب غربی حرم مطهر می توان مشاهده کرد.

133891.jpg

در رواق‌های قدیمی حرم قدم بزنید 

«گنبد حاتم‌خانی» یکی از رواق‌های تاریخی حرم مطهر است که در شرق روضه‌منوره و پایین پای مبارک واقع شده است و عمر آن به سال١٠١٠هجری قمری یعنی دوران حکومت صفوی در ایران می‌رسد. ازاره رواق به ارتفاع ۶۷/۱ متر از کف سنگ مرمر است، بالای ازاره کتیبه‌ای سنگی و منبت‌کاری به چشم می‌خورد. «رواق دارالحفاظ»  هم که در جنوب حرم مطهر و شمال مسجد گوهرشاد قرار گرفته، یکی دیگر از رواق‌های قدیمی حرم است. این رواق به‌دستور بانو گوهرشاد اوایل قرن نهم هجری بنا شده است و هفت‌صفه دارد که سه‌صفه آن به طرف دارالسیاده و سه‌صفه به طرف دارالسلام و یک صفه به طرف مسجد گوهرشاد باز می‌شود و ارتباط بین دارالحفاظ، رواق دارالسیاده، دارالسلام و مسجد را برقرار می‌کنند. کف این رواق با سنگ مرمر مفروش و دیوارها و سقف آن غرق در آیینه‌کاری است.

133893.jpg

ساعتتان را با قبله‌نمای حرم تنظیم کنید

ساعت آفتابی در صحن جمهوری، صفحه‌ای دوتکه، از جنس سنگ مرمر سفید دارد. روی صفحه این ساعت، نقش‌هایی به‌صورت برجسته حک شده و یک شاخص برنجی که به‌سمت ستاره قطبی جهت‌گیری شده است، در میانه صفحه قرار دارد. بر زمینه این صفحه، نشان جمهوری اسلامی و در میانه آن اعداد ساعت، تعبیه شده است. در چهار طرف ساعت، جهت‌های جنوب، مغرب، مشرق و ظهر نوشته شده و با چهار نشانگر مشخص شده است. در قسمتی از دایره میانی نیز قبله‌نما حک شده است. بین این نشانگرها نیز چهار قاب منحنی وجود دارد که داخل هریک، آیاتی از قرآن مجید به خط ثلث حک شده و طراحی آن براساس افق مشهد مقدس انجام گرفته است.

133894.jpg

 در دارالقرآن رضوی، قرآن بخوانید

شما هر‌جای حرم که بایستید، می‌توانید زیارت کنید و به قول مولانا نیاز نیست برایش آداب و ترتیبی بجویید اما اگر میلتان می‌طلبد تا خلوتی بیش از این داشته باشید، چند مکان می‌تواند مناسب احوالتان باشد. به‌عنوان مثال چنانچه قصد دارید که برای ساعت‌ها بنشینید و قرآن بخوانید، می‌توانید سری به «دارالقرآن رضوی» در صحن جمهوری اسلامی بزنید. در این مرکز، هر روز برنامه‌های مختلفی مانند برگزاری کلاس‌های آموزشی، نشست‌های تدبر در آیه‌ها و محافل قرآنی برای گروه‌های مختلف سنی تعریف شده است. در این دارالقرآن، واحد قرائت و حفظ، واحد تفسیر و حدیث و واحد سمعی و بصری، فعالیت دارند و برنامه‌هایی مثل جشنواره‌ها و مسابقات قرآنی برگزار می‌‎کنند. 

133895.jpg

کبوترها به باغ رضوان رفتند

کبوتران حرم که قدیم‌ترها در صحن عتیق بودند و هر زائری به نذر مشتی دانه برایشان می‌پاشید، حالا با توسعه حرم سال‌هاست که تغییر مکان داده‌ و از یادها رفته‌اند. اگر از زائران قدیمی هستید و سن‌و‌سالتان به یادآوری کبوتران حرم قد می‌دهد، می‌توانید پس‌از زیارت، برای زنده‌کردن خاطرات، سری به باغ رضوان بزنید. در کنجی از باغ رضوان، فضایی ساخته‌اند که کبوتران حرم در آن نگهداری می‌شوند. در‌کنار این فضا انبارهای گندمی هم وجود دارند. می‌توانید از این انبارها به‌قدر احتیاجتان گندم بخرید و نذر کبوتران کنید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی