کد خبر : 96662
/ 05:12
علت حذف تیم ملی فوتبال بانوان از انتخابی المپیک چه بود؟

وقتی بلیت توکیو سوخت

تیم ملی فوتبال بانوان ایران در آخرین بازی خود از مرحله دوم انتخابی المپیک، در قطر با شکست 4بر1 برابر چین‌تایپه از صعود به مرحله نهایی مسابقات انتخابی المپیک بازماند

وقتی بلیت توکیو سوخت

شهرآرا آنلاین - تیم ملی فوتبال بانوان ایران در آخرین بازی خود از مرحله دوم انتخابی المپیک، در قطر با شکست 4بر1 برابر چین‌تایپه از صعود به مرحله نهایی مسابقات انتخابی المپیک بازماند تا رؤیای صعود تیم ملی به المپیک2020 توکیو بر باد برود و حالا پس از این ناکامی همه نگاه‌ها به‌دنبال مقصر این اتفاقات است. به‌این‌ترتیب از گروه C این رقابت‌ها که شاهد رقابت تیم‌های ایران، چین‌تایپه، فیلیپین و فلسطین بود، چین‌تایپه با 9 امتیاز راهی مرحله نهایی شد، تیم فیلیپین با ۶ امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفت، ایران با 2 شکست و یک پیروزی و کسب 3 امتیاز سوم شد و فلسطین بدون امتیاز در قعر جدول رده‌بندی این گروه قرار گرفت. باوجود اینکه دختران مشهدی از داشتن زمین چمن و تیم فوتبال محروم هستند، در تمامی دوره‌ها نمایندگانی از خراسان حضور داشتند؛ به‌طوری‌که در همان سال‌های ابتدایی شکل‌گیری تیم ملی زنان، فاطمه ارژنگی و سپیده زرین‌کفش، مشهدی‌های تیم ملی بودند و در سال‌های بعدی نیز فاطمه ارژنگی پای ثابت تیم ملی فوتبال بود. در سال‌های اخیر نیز سمانه چهکندی، دیگرفوتبالیست مشهدی بود که پیراهن تیم ملی را پوشید و در این دوره از رقابت‌ها نیز به میدان رفت و برای تیم کشورمان گل‌زنی نیز کرد. ازسوی‌دیگر تنهاکمک‌داور بین‌المللی ایران در این مسابقات انسیه مافی‌نژاد کمک‌داور مشهدی بود. در ادامه مروری بر اتفاقات تیم ملی بانوان در سال‌های اخیر خواهیم داشت؛ سال‌هایی که پرتنش و پرحاشیه بوده و باعث شده است تلاش دختران بی‌ادعا و باانگیزه ایران باوجود محدودیت‌ها دیده نشود.

 

کابوس لندن

هنوز هم تصویر چشمان گریان و بهت‌زده دختران فوتبالیست ایرانی در ذهن فوتبالی‌ها به یادگار مانده است. حدود 8 سال پیش بود که تیم ملی فوتبال بانوان قرار بود در مرحله مقدماتی انتخابی المپیک2012 لندن در کشور اردن به‌مصاف تیم ملی بانوان این کشور برود؛ اما مسئول بحرینی برگزاری رقابت‌های مقدماتی انتخابی المپیک به‌دلیل رعایت حجاب اسلامی ازسوی بازیکنان، با آغاز این دیدار مخالفت کرد. تیم ملی درحالی از دور رقابت‌های مقدماتی حذف شد که دور نخست همین رقابت‌ها را با موفقیت پشت‌سر گذاشته و سرگروه شده بود. با ممانعت مسئول بحرینی، نتیجه این دیدار 3بر0 به سود تیم اردن اعلام شد و دختران ایران با چشمانی گریان و با پرچم کشورمان دور افتخار زدند و زمین را ترک کردند.

 

قرعه سیاه دختران ایران

پس از وداع تلخ ملی‌پوشان در انتخابی المپیک۲۰۱۲ لندن به‌دلیل مخالفت فیفا با حجاب بازیکنان ایران، نگرانی ازاین‌بابت وجود داشت که مبادا کابوس لندن تکرار شود؛ اما این‌بار سنگی که جلوی پای دختران قرار گرفت و میزبانی مسابقات، برای تیم ملی دردسرساز شد. ۲۱ بهمن‌ماه سال جاری کنفدراسیون فوتبال آسیا کشورهای فلسطین، میانمار و ازبکستان را میزبانان مرحله دوم معرفی کرد. بر اساس اعلام AFC تأکید شده که ایران نمی‌تواند در فلسطین اشغالی مسابقه بدهد. در پاسپورت ایرانیان نیز نوشته شده که رفتن به فلسطین اشغالی ممنوع است؛ زیرا مرزهای این کشور توسط اسرائیل کنترل می‌شود و همین موضوع واکنش مسئولان فدراسیون را به‌همراه داشت و با ارسال نامه‌ای به AFC خواستار شرایطی شدند تا ایران در گروه فلسطین قرار نگیرد. درنهایت روز چهارشنبه ۸اسفند کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال نامه‌ای رسما اعلام کرد با تغییر میزبانی موافقت کرده و این رقابت‌ها در کشوری بی‌طرف و به میزبانی قطر برگزار خواهد شد.

 

بازگشت نه‌چندان‌امیدوارانه

تیم ملی فوتبال بانوان پس از 2 سال غیبت و خروج از رنکینگ فیفا در سال۹۶ در مسابقات جام ملت‌های زنان آسیا شرکت کرد که موفق به صعود از مرحله مقدماتی نشد؛ اما توانست به رنکینگ فیفا بازگردد. استارت برنامه‌ریزی‌ها برای حضور در مسابقات انتخابی المپیک زده شد. تیم ملی آبان‌ماه سال جاری با حضور در مرحله نخست رقابت‌ها با پیروزی پرگل ۸بر0 مقابل لبنان و تساوی برابر هنگ‌کنگ به‌عنوان تیم صدرنشین گروه Bجواز حضور در مرحله دوم را به دست آورد. در مرحله دوم نیز از روزهای ابتدایی سال، تیم ملی مرحله دوم را در قطر آغاز کرد و در نخستین دیدار 2بر0 از فیلیپین شکست خورد. دیدار دوم را با نتیجه 9بر0 مقابل فلسطین با پیروزی به پایان رساند، اما در آخرین دیدار حساس که تنها یک قدم تا تاریخ‌سازی فاصله داشتند، بازی را به چینی‌ها واگذار کردند و با توکیو از راه دور خداحافظی کردند.

 

تماشای بازی، شب قبل از دیداری مهم

تیم ملی فوتبال بانوان ایران که در قطر به سر می‌برد، شب نوزدهم فروردین‌ماه در ورزشگاه الاهلی قطر حاضر شد و بازی استقلال ایران و الهلال عربستان را از نزدیک تماشا کرد. این اتفاق درحالی افتاد که تیم ملی بانوان روز بیستم فروردین‌ماه در یک بازی حساس و مهم باید به‌مصاف چین‌تایپه می‌رفت حساسیت این بازی به حدی بود که در صورت پیروزی ایران، تیم ملی برای اولین‌بار به مرحله نهایی انتخابی المپیک صعود می‌کرد؛ اما شکست 4بر1 در این دیدار باعث شد که به حضور بانوان ملی‌پوش و تماشای دیدار استقلال در شب بازی با چین‌تایپه انتقاد شود و شائبه خستگی تیم ملی بانوان را برای این بازی مهم به وجود بیاورد. حسین عبدی، مشاور فنی تیم ملی بانوان، دراین‌باره گفته است که «آن روز تمرینمان بین ساعت 7تا 8شب بود و در پایان تمرین، نیمه اول بازی استقلال هم تمام شده بود. بین راه که برمی‌گشتیم، بازیکنان حدود ۲۵دقیقه آخر بازی استقلال را دیدند و این موضوع هیچ تأثیری در خستگی تیم نداشت؛ چون برنامه تمرینی‌مان مصادف شد با شروع بازی استقلال و ورزشگاه هم در مسیرمان بود، به‌همین‌دلیل مشکلی خاصی ازاین‌بابت نداشتیم. بازی‌مان درست ۱۲ ساعت بعد بود. بعد از بازی استقلال ساعت ۱۰ هتل بودیم. همیشه هم وقتی برای تمرین می‌رفتیم، همین ساعت به هتل برمی‌گشتیم و بازیکنان بعد از صرف شام استراحت می‌کردند. آن روز هم همین اتفاق افتاد».

 

تجربه در مقابل شکست

اما درنهایت سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان ایران، اشتباهات فردی بازیکنان در جریان بازی با چین‌تایپه را عاملی برای شکست ایران دانست؛ ولی این حذف را پایان راه دختران فوتبالیست نمی‌داند. مریم آزمون، سرمربی تیم ایران، پس از این شکست عنوان کرد: سعی کردیم برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم و تیم ایران را با آمادگی کامل به مسابقات اعزام کنیم؛ نه اینکه بخواهم بگویم تیم حریف خیلی خوب بود، ولی ما با اشتباهاتمان فرصت را برای چین‌تایپه فراهم کردیم تا به گل برسد. اگر بچه‌ها تمرکز بیشتری داشتند، مطمئنا چین‌تایپه ما را با این نتیجه شکست نمی‌داد و به‌راحتی نتیجه مطلوب و دلخواه خود را به دست نمی‌آورد. بازی بسیار حساسی برای هر دو تیم بود و حساسیت بیش‌از‌حد بازی باعث شد تا بازیکنان نتوانند تمرکز کامل داشته باشند و اشتباهات زیادی را انجام دادند. اشتباهات فردی باعث شد توپ‌ها و موقعیت‌ها به‌راحتی در اختیار حریف قرار بگیرد. او با بیان اینکه جام ملت‌های فوتبال بانوان را پیش رو داریم و از هیچ تلاشی برای موفقیت در این بازی‌ها دریغ نخواهیم کرد تصریح کرد: درست است که نتوانستیم به مرحله بعدی بازی‌ها راه یابیم، اما این باعث نمی‌شود که نگویم پیشرفتی نکردیم و چیزی یاد نگرفتیم. این شکست و عدم صعود هرگز باعث نمی‌شود از هدف خود دور شویم. با تجربه‌ای که از این بازی‌ها کسب کردیم، به پیشرفت خود ادامه خواهیم داد. بازیکنان از جان خود مایه گذاشتند. راهی را که شروع کردیم، ادامه می‌دهیم. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی