کد خبر : 96675
/ 05:35
گپ‌وگفتی با جبار قوچان‌نژاد، از گذشته و آینده پیام تا ماجرای لغوشدن حضورش در فدراسیون والیبال

دست‌های پشت‌پرده نگذاشت به تهران بروم!

سال‌97 برای هواداران ورزش به‌ویژه در رشته والیبال در شهر مشهد سال خوب و خاطر‌ه‌انگیزی بود.

دست‌های پشت‌پرده نگذاشت به تهران بروم!

شهرآرا آنلاین - نادر نوروزی - مشهدی‌ها پس از 2 سال غیبت در سطح اول والیبال، امسال حضوری موفق در لیگ برتر داشتند و با حضور سیدمحمد موسوی، روز‌های خوبی را در سالن مهران پشت‌سر گذاشتند و درنهایت به مقام سومی رسیدند. جبار قوچان‌نژاد، سرمربی پیامی‌ها، بدون شک نقش مهمی در این موفقیت داشت. او که قرار بود بعد از مسابقات به عنوان دبیربه فدراسیون برود،با انتخاب دبیر فدراسیون که روز گذشته صورت گرفت، در مشهد ماند تا حتی برای مدتی کوتاه هم از عالم مربیگری دور نشود. او در گفت‌وگو با شهرآراورزشی از جریان دبیری فدراسیون والیبال، شرایط پیام در فصلی که گذشت و فصل پیش رو گفته است.

 

آماده بودم به فدراسیون بروم

سرمربی پیام خراسان درباره اخباری که مبنی‌بر حضور در فدراسیون والیبال و دبیری فدراسیون مطرح شد، گفت: این پست ابتدا به پیمان اکبری پیشنهاد شده، اما فدراسیون شرایط او را قبول نکرده بود. ابتدا بحث حضور من قرار بود مسکوت بماند، خیلی اصرار داشتند که قبل از پایان لیگ به تهران بروم و کارم را شروع کنم؛ اما من هم مخالف بودم، چون حیف بود زحماتی که برای تیم کشیده‌ایم، از بین برود و در آن مرحله با تغییرات، پیام ضرر کند. وی افزود: بعد از بازی‌ها، آماده حضور در فدراسیون بودم و اعلام کردم که پس از بازی فینال، عازم تهران خواهم شد؛ اما مثل اینکه پشت‌پرده عده‌ای فشار آوردند که بدون ارتباط با اتفاقات بازی پیام و ورامین نبود، درهرصورت حاشیه‌هایی ایجاد شد و فدراسیون با تعلل خودش این موضوع را به بعد از تعطیلات نوروز منتقل کرد و من هم زمانی که از این حواشی و فشار و حاشیه‌سازی‌ها مطلع شدم، منصرف شدم و شخصا به داوری اعلام کردم که تصمیم دیگری بگیرد.

 

سرنوشت هیچ تیمی مشخص نبود

لیگ امسال هر هفته پرهیجان و نفس‌گیر دنبال می‌شد و هیچ رقابتی را نمی‌توانستیم از قبل پیش‌بینی کنیم. تیم‌ها با هم رقابت نزدیکی داشتند و مدام جایگاهشان در جدول تغییر می‌کرد و فقط شهرداری ورامین بود که توانسته بود با سایر تیم‌ها کمی فاصله بگیرد. جبار قوچان‌نژاد افزود: تا هفته‌های آخر هیچ‌چیز مشخص نبود، حتی تیمی مانند سایپا که سابقه زیادی در لیگ دارد، تا آخرین هفته‌ها برای حضور در بین 8 تیم و مرحله پلی‌آف تلاش می‌کرد و در پایان توانست در جایگاه هفتم قرار بگیرد.

 

مدیریت شهری به ما ثبات داد

وی با اشاره به اینکه تیمی که در وقت‌های اضافه بسته شود، با مشکلات بسیاری رو‌به‌روست، خاطرنشان کرد: در هفته‌های ابتدایی خیلی شرایط سختی داشتیم. در دقایق پایانی، حضورمان در لیگ قطعی شد و هیچ آماده‌سازی برای حضور در رقابت‌ها انجام نداده بودیم. قوچان‌نژاد ادامه داد: اگر حمایت مادی و معنوی شهرداری و شورای شهر مشهد در همان ابتدا و طول فصل نبود، شرایط خیلی برای ما سخت پیش می‌رفت و امکان داشت نتوانیم در لیگ ادامه دهیم؛ اما با حمایت مدیریت شهری شرایط عوض شد و با ازبین‌رفتن نگرانی‌ها و دغدغه‌ها، ما خودمان را پیدا کردیم تا پس از هفته پنجم در جمع مدعیان بالانشین قرار بگیریم.

 

هواداران تشنه درخشش تیم بودند

سرمربی پیام خراسان با اشاره به حمایت پرشور هواداران مشهدی از تیمش گفت: رسالت ورزش، ایجاد شور‌ونشاط است. چندین سال بود که هواداران مشهدی در رشته‌های مختلف به‌ویژه والیبال، تشنه حضور در سطح اول ورزش و درخشش در لیگ‌های مختلف بودند. وی تصریح کرد: نمی‌دانم چگونه توصیف کنم که چطور در سرما و گرما هواداران پرشور والیبال برای حمایت از ما به سالن می‌آمدند و جلوی درِ سالن مهران ساعت‌ها صف می‌کشیدند. در ابتدای هر بازی، گزارشگر تلویزیونی از مردم خواهش می‌‎‌کرد که دیگر به سالن نیایند؛ اما بازهم هر لحظه جمعیتی که به سالن اضافه می‌شد، افزایش پیدا می‌کرد و ما شرمنده هوادارانی می‌شدیم که در پشت‌درها مانده بودند. قوچان‌نژاد گفت: رسانه‌ها و هواداران، 2 رکن اصلی ورزش هستند و حمایت هردوی آن‌ها به نتیجه و عملکرد ورزشکاران کمک می‌کند که خوشبختانه امسال هم رسانه‌ها و هم هواداران برای ما سنگ‌تمام گذاشتند و باوجود مشکلات مختلفی که داشتیم، به ما انگیزه حضور در هر میدانی را می‌دادند.

 

جوانان خوبی در پیام داشتیم

هر سال در کنار تیم اصلی، جوانانی را هم انتخاب می‌کنم که علاوه بر کسب تجربه بتوانند در مقاطع مختلف به تیم کمک کنند؛ اما امسال این موضوع کمی پررنگ‌تر بود. امسال جوانانی داشتیم که پیش‌از‌این تجربه حضور حتی در لیگ‌یک را هم نداشتند و برای اولین‌بار بود که به‌صورت حرفه‌ای در کنار یک تیم تمرین می‌کردند؛ اما واقعا درخشیدند. قوچان‌نژاد ادامه داد: عبدی، ناوی، صولانی و سربرقی جوانانی هستند که مطمئنم در سال‌های آتی در والیبال مشهد بیشتر دیده‌ خواهند شد. در تبریز، در اراک یا در سیرجان و خیلی دیگر از این شهر‌ها، این جوانان در ترکیب اصلی بودند و به نتیجه‌گیری تیم کمک کردند.

 

بازیکنانم همه خوب بودند

سرمربی تیم والیبال پیام خراسان درباره انتقادهایی که به برخی بازیکنان تیمش می‌شد و عده‌ای که به پاسور این تیم ایراد می‌گرفتند، گفت: طبیعتا تیمی که دیر تشکیل شود، نا‌هماهنگ است و زیاد اشتباه می‌کند و این ناهماهنگی در خیلی از مقاطع مشکل‌ساز می‌شود؛ اما نمی‌‌توانم بگویم ما در یک پست ضعف داشتیم یا فلان‌بازیکن ضعیف بود. همه بازیکنانم خوب بودند که به رتبه سوم رسیدیم. قوچان‌نژاد افزود: در پست پاسور مشکل داشتیم، چون از پاسور‌هایی استفاده کردیم که برای اولین سال بود می‌خواستند به‌عنوان پاسور اصلی فیکس باشند، درحالی‌که سایر تیم‌ها پاسور‌هایی باتجربه داشتند، ولی ما با همین پاسور‌های جوان هم نتیجه گرفتیم.

 

حسینی گفت آمدنم به صلاح نیست

قوچان‌نژاد درباره حضور امیر حسینی در پیام که قرار بود از نیم‌فصل به تیم اضافه شود، خاطرنشان کرد: طبق هماهنگی‌هایی که انجام گرفته بود، امیر حسینی که در آن مقطع خیلی می‌توانست به ما کمک کند، قرار بود به تیم اضافه شود؛ اما نمی‌دانم چرا در لحظه آخر از حضورش منصرف شد. به من گفت در مقطع فعلی حضورم به صلاح تیم شما نیست و ممکن است دودستگی ایجاد شود، من نمی‌دانم چرا چنین‌برداشتی کرده بود؛ چون چنین‌چیزی در تیم ما وجود نداشت. ما همه بومی‌ها را جمع کرده بودیم و فقط جای امیر خالی بود، ابتدای فصل هم به‌دنبال او بودیم؛ اما با تبریز قرارداد داشت و نمی‌توانست آن را فسخ کند.

 

سید تنور رقابت‌ها را داغ کرد

سرمربی پیامی‌ها درباره حضور ستاره تیم ملی والیبال در مشهد گفت: سیدمحمد موسوی، بازیکن بسیار بزرگی است. هیچ‌کس نمی‌تواند درخشش او در میادین بین‌المللی را به یاد نیاورد. حضور چنین‌بازیکن بزرگی در مشهد قطعا جذابیت‌های لیگ امسال را برای مشهدی‌ها بالا برده بود. خو‌ش‌حالم که توانست ارتباط خوبی هم با هواداران برقرار کند. سید و هوادارانمان امسال شخصیت زیبایی را از والیبال مشهد به نمایش گذاشتند که به سایر بازیکنان هم روحیه مضاعفی می‌داد.

 

قرار بود زنگ‌تفریح باشیم

در کنار مشکلاتی که تیم‌داری در این شرایط اقتصادی دارد، ضعف در زیرساخت‌‌ها به‌شدت ما را آزار می‌داد؛ اما با مشورت و حمایت مدیریت شهری تلاش کردیم تا مشکلات را حل کنیم و کار را جلو ببریم، البته دراین‌زمینه هم باید از تلاش‌های مدیرعامل تیم و مدیرکل ورزش و جوانان استان هم تشکر کنم که زحمات زیادی برای تعمیر مهران کشیدند. وی خاطرنشان کرد: ما قرار بود زنگ‌تفریح تیم‌ها باشیم؛ یعنی سازمان لیگ در آن دوره فکر می‌کرد که مشهد توانایی چندانی برای درخشش در لیگ ندارد و فرصت خوبی برای زیارت‌رفتن و سفر به مشهد دارند، اما پس از چند هفته که معادلاتشان تغییر کرد، شروع به مشکل‌تراشی و ایجاد حواشی کردند؛ ولی پس از مدتی با ایجاد تغییر در فدراسیون و سازمان لیگ، غرض‌ورزی‌ها از بین رفت.

 

کاش یک‌بار با برنامه‌ریزی در لیگ حاضر باشیم

جبار قوچان‌نژاد درباره سال جدید و حضور در فصل آتی لیگ برتر اظهار کرد: هنوز هیچ‌چیز برای فصل آینده مشخص نیست، اما باید توجه کنیم که هیچ افتخار و مقامی بدون برنامه‌ریزی به دست نمی‌آید. آرزوی من این شده که یک‌بار بدون دغدغه و بابرنامه‌ریزی از چندماه قبل از آغاز مسابقات آماده حضور در لیگ برتر شویم. در چنین‌شرایطی با پتانسیل واقعی بازیکنان مشهدی و تیم‌های مشهدی آشنا خواهید شد. تیم‌هایی که چندماه قبل از مسابقات یارگیری می‌کنند و تمریناتشان را آغاز می‌کنند، قطعا ترکیب دلخواه خود را دارند و از لحاظ آمادگی جسمی و هماهنگی نیز شرایط بهتری نسبت به دیگررقبا خواهند داشت.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی