کد خبر : 96687
/ 07:20

چند دقیقه باران

گزارشی از بارش های رگباری روز گذشته که در زمانی کوتاه باعث آب‌گرفتگی برخی از معابرشهر شد

چند دقیقه باران

شهرآرا آنلاین - امیرعلی قاسمی مقدم - دیروز عصر، مشهد و مشهدی‌ها برای دقایقی غافل‌گیر شدند؛ غافل‌گیر از حجم بارشی که به‌یک‌باره بارید و برخی نقاط سطح شهر را آب برداشت. مدیریت شهری در حالت آماده‌باش قرار داشت، اما آن‌قدر حجم بارندگی زیاد بود که در لحظات نخست بارش، فرصتی برای عکس‌العمل نبود. ١٠ دقیقه بارش، دیروز بولوار نماز را شست و رفت. موضوعی که در طی یک هفته اخیر هم نمونه هایش را کم ندیده ایم. در برخی دیگر از مناطق شهری مانند نامجو و بزرگ‌راه کلانتری و اندیشه هم آب‌گرفتگی‌هایی رخ داد که به‌سرعت با تلاش نیروهای خدمات شهری مشکلاتش رتق‌وفتق شد. طبق اعلام ایستگاه هواشناسی، عصر دیروز ۴.٣ میلیمتر بارش باران در منطقه فرودگاه به ثبت رسید. البته در دیگر نقاط شهر بیشتر از این حرف‌ باران بارید که هنوز اعداد و ارقام آن اعلام نشده است. شهروندان همچنان از بی‌توجهی به مشکلات ناشی از بارش‌های رگباری در زمان احداث تقاطع‌های غیرهم‌سطح و معابر سطح شهر گلایه دارند. مدیریت شهری اخیرا اعلام کرد که برای جلوگیری از آب‌گرفتگی معابر، فرایند اصلاح هندسی را کلید زده است. به‌دنبال بارش‌های دیروز که باعث آب‌گرفتگی معابر شد و مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرد، سرپرست معاونت خدمات شهری مشهد اعلام کرد: «مناطقی که بارش شدید برای آن‌ها پیش‌بینی شده بود، در حال آماده‌باش هستند.»

مهدی یعقوبی این‌طور گفت که درپی اعلام اداره کل هواشناسی مبنی‌بر بارش‌های رگباری در برخی نقاط مشهد ازجمله نواحی شرقی، به مناطق ۵ ، ۶ و٧ شهرداری وضعیت هشدار و آماده‌باش اعلام کردیم. 

به گفته او، ٣٠٠ نفر از نیروهای خدمات شهری به‌همراه ٣۵ دستگاه تانکر و پمپ خودمکش و ١٨ دستگاه تانکر از بخش خصوصی در این مناطق از قبل پیش‌بینی و مستقر شده‌اند تا در هنگام آب‌گرفتگی نسبت به رفع آن اقدام کنند. ساعاتی پس از بارش‌های رگباری دیروز، هواشناسی خراسان رضوی دوباره اطلاعیه‌ای صادر کرد و برای بارش‌های رگباری که از همین حالا برای هفته آینده پیش‌بینی می‌شود، هشدار داد. طبق اطلاعیه هواشناسی، براساس تحلیل نقشه‌ها از شنبه هفته آینده ٢۴فروردین‌ماه مجددا خراسان رضوی تحت‌تأثیر جریانات ناپایدار و سامانه‌ا‌ی بارش‌زا قرار خواهد گرفت که پیامد آن افزایش ابرناکی، افزایش سرعت وزش باد و همچنین وقوع بارش‌های رگباری توأم با رعدوبرق و در نواحی مستعد بارش تگرگ خواهد بود. 

آن‌طور که هواشناسی پیش‌بینی کرده است، گسترش کامل این سامانه بارشی در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده یعنی ٢۵، ٢۶ و ٢٧فروردین‌ماه موجب آب‌گرفتگی، ایجاد رواناب، سیلابی‌شدن مسیل‌ها و اختلال در سیستم حمل‌ونقل استان می‌شود و به نظر می‌رسد از همین حالا باید برای مدیریت بحران و جلوگیری از بروز خسارات احتمالی برنامه‌ریزی 

شود. بر اساس آخرین آمار اعلامی ازسوی اداره کل هواشناسی، از ابتدای سال زراعی٩٧ تا همین دیروز، ٢١٣ میلی‌متر بارش در مشهد به ثبت رسیده که این میزان در مدت مشابه سال قبل، ٩٣میلی‌متر بوده و رشد ١٢٨درصدی را تجربه کرده است. جالب اینجاست که فقط از ابتدای فروردین‌ماه تا همین دیروز ٧۵ میلی‌متر بارش در مشهد اتفاق افتاده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ٨ میلی‌متر بوده و رشد شایان‌توجهی داشته است.

 

 هشدار هواشناسی 

بارش‌های رگباری و صدور اطلاعیه هواشناسی درباره احتمال وقوع سیلاب در هفته آینده، دیروز استاندار را به حاشیه شهر کشاند تا از روند لای‌روبی مسیل‌ها و بازگشایی کال زرکش مشهد بازدید کند. علیرضا رزم‌حسینی در جریان بازدید از عملیات لای‌روبی مسیل‌ها به جمع خبرنگاران آمد و گفت که پس از اتمام عملیات لای‌روبی مسیل‌ها و بازگشایی کال زرکش، دیوارهای ساحلی هم در اطراف این کال نصب خواهد شد تا در آینده، هیچ خطری به لحاظ وقوع سیل متوجه مشهد نباشد. او به این نکته هم اشاره کرد که کال زرکش به طول ١٠ کیلومتر در روزهای اخیر به‌دلیل بارش‌های رگباری باران طغیان کرده بود و حتی به برخی خانه‌های احداث‌شده در حریم این کال، آسیب رساند. رزم‌حسینی با اشاره به لزوم بازگشایی مسیل‌ها در محدوده طرقبه‌شاندیز افزود: طی ٣ هفته گذشته اقدامات خوبی توسط فرماندار این شهرستان و با تدبیر ستاد مدیریت بحران انجام گرفته و با دستور دادستانی، موانع پیش‌روی رواناب در رودخانه‌ها تخریب شده است. وی خاطرنشان کرد: باید از طریق کمیسیون‌های شهرسازی با ساخت‌‌‌وسازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه‌ها برخورد شود، اما درعین‌حال برای پیشگیری از وقوع سیل، لای‌روبی مسیل‌ها در دستورکار قرار دارد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی