کد خبر : 96700
/ 07:42
سرپرست دادسرای ناحیه٧ ویژه جرائم فضای مجازی:

هدفشان صرفا کلاهبرداری و سوء‌استفاده اخلاقی است

پس‌از گفت‌وگو با ماساژورهایی که صحبت‌هایشان متداول‌شدن ارائه خدمات ماساژ در بسترهای غیراخلاقی و غیرمشروع را تأیید می‌کند، موضوع را با سرپرست دادسرای ناحیه٧ ویژه جرائم فضای مجازی درمیان می‌گذاریم.

هدفشان صرفا کلاهبرداری و سوء‌استفاده اخلاقی است

شهرآرا آنلاین - پس‌از گفت‌وگو با ماساژورهایی که صحبت‌هایشان متداول‌شدن ارائه خدمات ماساژ در بسترهای غیراخلاقی و غیرمشروع را تأیید می‌کند، موضوع را با سرپرست دادسرای ناحیه٧ ویژه جرائم فضای مجازی درمیان می‌گذاریم. قاضی مهدی حقدادی، با این موضوع بیگانه نیست و پرونده‌های متعددی را بررسی کرده است.

او گرچه در ابتدای گفت‌وگویمان با جست‌وجویی اینترنتی می‌خواهد با یقین بگوید مجوز ارائه خدمات ماساژ از چه مرکزی باید اخذ شود، پاسخ روشنی برای ما ندارد. ابتدا می‌گوید: فکر می‌کنم سایتNCSC که مربوط به انجمن ملی ماساژ است، قانونی باشد. معمولا ازطریق فنی‌و‌حرفه‌ای نیز گواهی‌نامه‌‌هایی برای این کار صادر می‌شود. متقاضیان گواهی‌نامه‌های صادر‌شده را باید به انجمن ملی ماساژ تحویل و روند پرداخت هزینه‌ها را انجام بدهند و مجوزش را برای تأسیس مرکزی مرتبط بگیرند.

او ادامه می‌دهد: بنده تا‌به‌حال استعلام نگرفته‌ام که مجوز ارائه این خدمات را باید وزارت ورزش و جوانان صادر کند یا اتحادیه خاص‌تری دارد یا علوم پزشکی باید ورود پیدا کند.

قاضی حقدادی درباره اقداماتی که در پرونده‌های مربوط به ماساژورها داشته‌اند، بیان می‌کند: موضوعی که ما در این دو‌سه سال به آن رسیدیم، این است که آن چیزی که این افراد تبلیغ می‌کنند، مدنظرشان نیست؛ یعنی تبلیغ می‌کنند برای سوء‌قصدی که در آینده دارند. سال گذشته و امسال چندین طرح برخورد با این افراد را داشتیم؛ به این‌‌صورت‌که مأموران ما به‌عنوان متقاضی با آن‌ها تماس گرفتند و متوجه شدند مسائل نامشروع در کارشان رنگ‌و‌بوی بیشتری دارد.

سرپرست دادسرای ناحیه٧ می‌افزاید: تعدادی از پرونده‌ها نیز به کلاهبرداری‌های مالی مربوط می‌شود؛ به‌عنوان مثال، شخصی می‌گفت مبلغی را واریز کنید تا نشانی محل ارائه ماساژ را بدهم و وقتی مبلغ واریز می‌شد، گوشی موبایلش را خاموش می‌کرد و دیگر پاسخ‌گو نبود.

او درباره جرائمی که درباره ماساژورهای بدون مجوز ممکن است اتفاق بیفتد به موضوعات منافی عفت اشاره و اظهار می‌کند: برقراری روابط نامشروع و فراهم‌کردن موجبات فساد و فحشا و انتشار محتویات مستهجن و مبتذل در فضای مجازی، از آن دسته جرائم است که مدنظر قانون خواهد بود و پیگیری می‌شود.

او می‌افزاید: بستر و گستره وقوع جرم و فوریتی که در تبادل اطلاعات در فضای سایبری اتفاق می‌افتد، تبعاتش خیلی بیشتر است. پس ما ناگزیریم با تبلیغات‌ و فعالیت‌های مجرمانه‌ای که در فضای مجازی صورت می‌گیرد، مقابله کنیم تا موضوع به فضای حقیقی کشیده نشود.

قاضی حقدادی می‌گوید: وقتی می‌خواهیم با این‌گونه تبلیغات‌ غیراخلاقی برخورد کنیم و تعقیب شروع می‌شود به جرائم دیگری می‌رسیم.

او براساس آمار بیان می‌کند: اگر دقیق بخواهم بگویم ٩٠درصد کسانی را که در این‌زمینه شناسایی کرده‌ایم آقا و ١٠درصدشان خانم‌ بوده‌اند و بین ٢٠تا ٣٠‌سال داشته‌اند. همچنین در سه‌ماهه سوم سال٩٧ شناسایی دستوری ماساژورهای غیرمجاز در مشهد انجام شد که حدود ٣٢مورد را در سایت دیوار شناسایی کردیم. پس‌از شناسایی توسط همکاران بنده، در تحقیقات پلیس اطلاعات مشخص شد هیچ‌یک از این افراد مجوز و تخصص نداشتند و هدفشان صرفا کلاهبرداری و سوء‌استفاده اخلاقی بوده است.

سرپرست دادسرای ناحیه٧ با بیان اینکه تاکنون سرکرده خاصی در رابطه با ماساژورهای غیرقانونی در مشهد دستگیر نشده است، درباره آمارها ادامه می‌دهد: ۴١نفر از این افراد را در صفحه‌های اینستاگرام شناسایی کردیم که همه‌شان مربوط به مشهد هستند.

او براساس نمودار پیش‌رویش می‌گوید: ۴٣درصد پرونده‌هایی که ما کشف کردیم، در سایت دیوار، ٣٠درصد در شیپور و ٢١درصد در اینستاگرام و بقیه، حدود ۶درصد در تلگرام است. می‌افزاید: افرادی که تعقیب و دستگیر شدند، خصوصی بودند و تاکنون در پرونده‌ها به مؤسسه‌ای نرسیده‌ایم که فعالیت غیرمجاز داشته باشد.

قاضی حقدادی یادآوری می‌کند: در پرونده‌های مربوط‌به سال‌های قبل، کلاهبرداری ماساژورهای غیرمجاز برایمان روشن شده است. این افراد پس‌از دریافت وجه، شماره مشتری را مسدود می‌کنند و دیگر پاسخ‌گو نیستند. اما بیشترین موضوعی که مطرح است، سوءاستفاده اخلاقی است.

او درباره مرکزی که مصاحبه‌شونده به آن اشاره کرده بود که به‌علت ارائه خدمات غیر‌مجاز ماساژ به‌ غیرایرانی‌ها پلمب شده بود، می‌گوید: من به یاد ندارم. ممکن است پلمب اجرا شده باشد، اما در مواردی که ما شناسایی کردیم، مؤسسه‌ای نبود.

 

دستگیری ماساژوری با مدرک دکترای دام‌پزشکی

قاضی حقدادی با اشاره به اینکه دی‌ماه گذشته، فردی با مدرک دکترای دام‌پزشکی دستگیر شد که برای سوء‌استفاده اخلاقی به ارائه خدمات ماساژ پرداخته بود، درباره مجازات افراد می‌گوید: بستگی دارد در چه مرحله‌ای دستگیر شوند. ممکن است تجاوز به عنف اتفاق بیفتد که در دادگاه کیفری استان بررسی می‌شود و مجازاتش اعدام است.

او به یکی از بررسی‌های میدانی همکارانش نیز اشاره و بیان می‌کند: سال گذشته فردی شناسایی شد که پس‌از حضور در محل متوجه شدند متخلف در‌کنار تخت و تمام وسایلی که برای ماساژ آماده کرده بود، وسایلی مربوط به سوء‌استفاده اخلاقی نیز فراهم کرده بود که توسط همکاران ما کشف شد. این‌گونه افراد متخلف را به‌‌عنوان کسانی که موجبات فساد و فحشا را فراهم می‌کنند، دستگیر می‌کنیم و قانون‌گذار تا ١٠سال حبس برایشان مجازات تعیین کرده است.

قاضی حقدادی در پایان می‌گوید: دستگاه قضایی نه‌تنها جلو سرمایه‌گذاری و فعالیت مشروع افراد را نخواهد گرفت، بلکه حامی کسانی است که بخواهند با مجوز در‌زمینه ارائه خدمات ماساژ فعالیت کنند.

او تأکید می‌کند: تخصص ماساژ، زیر‌شاخه‌ای از علوم پزشکی است و بسیاری از مسائل درمانی را در خود جای داده است.

 

دریافت مجوز از هیئت پزشکی‌ورزشی

اما پس‌از این گفت‌وگو، با مسئول ثبت‌نام کمیته آموزش ماساژ در مجموعه ورزشی سجاد تماس می‌گیریم.

منعمی می‌گوید: متقاضیانی که علاقه‌مند هستند در این زمینه آموزش ببینند و مدرک دریافت کنند، باید به این مجموعه در مشهد مراجعه کنند.او می‌گوید: پس از اتمام دوره آموزشی، مجوز فعالیت از همین‌جا و زیر‌نظر هیئت پزشکی‌ورزشی استان صادر می‌شود.

 

به افراد معتمد مراجعه کنید

در پایان، برای محرز‌شدن اینکه اگر در روند دریافت این خدمات، جرمی اتفاق بیفتد پیگیری قانونی دارد یا خیر، موضوع را با مینا جعفری، وکیل پایه یک دادگستری، در‌میان می‌گذاریم.

او پاسخ می‌دهد: بله. وقتی جرمی رخ بدهد، براساس قوانین می‌توان آن را پیگیری کرد.

﷯و در جواب این سؤال که حتی اگر دریافت خدمات از مراکز نباشد و شخصی باشد، می‌گوید: بله. حتما قابلیت پیگیری دارد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی