کد خبر : 96704
/ 07:50

گره‌گشا ‌باشیم

درباره موقعیت‌هایی که می‌توانیم با انجام کارهای کوچک به یکدیگر کمک کنیم

گره‌گشا ‌باشیم

شهرآرا آنلاین - محبوبه عظیم‌زاده| سیلی که در مدت اخیر همه را به نوعی با خودش درگیر کرد، یک مرتبه دیگر به ما ثابت کرد که اگر مشکل بزرگی پیش بیاید، مردم چقدر خوب هوای یکدیگر را دارند و برای کمک کردن به همدیگر شتاب می‌کنند. این کمک‌حال یکدیگر شدن، تنها نقطه قوتی بود که در این وانفسا و لابه‌لای اتفاقات تلخ پشت سر هم، حال همه را خوب کرد. با این حال، فکر می‌کنم شما هم موافق باشید که لزومی ندارد حتما یک مشکل بزرگ گریبان آدم را بگیرد تا به کمک کردن احساس نیاز شود. باور کنید در بدیهی‌ترین و کوچک‌ترین حالات هم می‌توانیم همین‌قدر مراقب همدیگر باشیم و حواسمان به هم باشد؛ موقعیت‌هایی آن چنان کم‌رنگ که شاید کمتر کسی به آن‌ها اهمیت بدهد و بیشتر بی‌تفاوت از کنار آن عبور می‌کنند. شاید لازم باشد این مرتبه همین موقعیت‌های جزئی را، که اتفاقا روزمره است و همه‌گیر، با هم مرور کنیم. به هر حال شاعر بی‌خود نگفته است که: "شود جهان لب پر خنده‌ای، اگر مردم/ کنند دست یکی در گره گشایی هم".

 

چـند روایـت آشـنا

فرشته نجات باشید

چرا عادت کرده‌اید به محض اینکه تصادفی در خیابان رخ دهد یا مثلا یکی، دو نفر را ببینید که با یکدیگر گلاویز هستند، مثل یک تماشاگر حرفه‌ای گوشه‌ای بایستید و زل بزنید به آن‌ها؟ یا به سرعت گوشی مبارک را از جیبتان در آورید و مشغول ضبط موقعیت شوید؟ در بهترین حالت هم احتمالا یک‌پا کارشناس همه‌چیزدان می‌شوید که می‌رود وسط معرکه و نطق می‌کند. اما در همین موقعیت‌ها هم می‌توانید کمک‌رسان باشید و به جای بی‌تفاوت بودن یا آتش به معرکه آوردن، فضا را تلطیف کنید، آدم‌ها را آرام کنید ولو با تعارف یک جرعه آب و حتی در صورت لزوم به ١١٠ زنگ بزنید.

 

کمک با یک دسته کلید

دوستی که به گفته خودش در یک آپارتمان پر رفت و آمد زندگی می‌کند، برایم تعریف می‌کرد یکی از صبح‌هایی که مثل همیشه قصد رفتن به سر کار را دارد، تازه متوجه می‌شود که از روز قبل کلیدش را پشت در جا گذاشته است. می‌گفت اول از این فراموش‌کاری خود حسابی متعجب شده اما بعد از آن کلی با خودش فکر کرده است که در یک محیط مسکونی که کلی همسایه در طی روز بارها و بارها از مقابل در منزلشان رد می‌شوند، یک نفر هم پیدا نشد که در خانه را بکوبد و این نکته را به آن‌ها گوشزد کند. می‌بینید؟ گاهی به همین سادگی می‌شود به یکدیگر کمک کرد اما همان را هم با بی‌تفاوتی از هم دریغ می‌‌کنیم.

 

همسایه‌ها یاری کنید

البته همیشه، همه‌چیز ختم به خیر نمی‌شود. دقیقا مثل حکایت آن بنده خدایی که به خاطر باز ماندن پنجره ماشینش، آن را دزدیده بودند اما اهالی محل و همسایه‌ها به رغم دانستن این نکته که ماشین متعلق به چه کسی است به خودشان زحمت نداده‌اند تا به او بگویند. در صورتی که فشردن زنگ آیفون جناب همسایه و گوشزد کردن آن نکته می‌توانست از دزدیده شدن ماشین و تمام دردسرهای بعدش جلوگیری کند.

 

یه دستی می‌رسونی؟

مردی که بطری به دست کنار خیابان در انتظار بنزین تکیه داده به ماشینش، احتمالا این تصویر برای شما هم آشناست. یا آن خانمی که نشسته پشت فرمان و از بد حادثه چرخ ماشینش توی جوب گیر کرده است و به امید اینکه یکی دو نفر از راه برسند و ماشین را هل بدهند، مدام دستش را توی هوا تکان می‌دهد. انصافا با خودتان روراست باشید. چند مرتبه با این صحنه‌ها روبه‌رو شده‌اید و چند مرتبه مشکل‌گشایی کرده‌اید؟ لطفا از آن دسته آدم‌هایی نباشید که در چنین مواقعی نه تنها گرهی از کار مردم باز نمی‌کنند، بلکه یک متلکی هم به آن خانم بنده خدا می‌گویند و رد می‌شوند.

 

بی‌تفاوت نباشیم

نمی‌دانم چه چیزی توی این گوشی‌های هوشمند وجود دارد که بیست و چهار ساعته مسخ آن هستید و یک دقیقه هم سرتان را از روی آن بلند نمی‌کنید؟ به نظرتان بهتر نیست به جای اینکه توی کوچه و خیابان هم، کانال‌ها و پست‌هایتان را کنترل می‌کنید، یک دقیقه دست از آن بکشید و بار سنگین فلان خانم را چند قدم برایش ببرید، یا دست فلان پیرمرد و پیرزن را برای رد شدن از خیابان و سوار اتوبوس و مترو شدن بگیرید؟

 

انسانیت فدای پول

یک عده هستند که همیشه سیستم زندگی‌شان بر مبنای دودوتا چهارتا کردن پیش می‌رود و اصولا در هر شرایطی بیش از هر چیز به فکر جیبشان هستند. دقیقا مثل آن‌هایی که تا یک گردشگر و مسافر غریب به پستشان می‌خورد به جای اینکه به او کمک کنند تا سفر بهتر و حتی کم‌خرج‌تری داشته باشد، با اتکا به این قضیه که طرف ناآشناست، با آن‌ها دولاپهنا حساب می‌کنند.

 

چرا من کمک‌ کنم؟    

بعضی ها همیشه خدا در مقابل همه چیز و همه‌کس جبهه‌گیری می‌کنند و اصولا ورد زبانشان این است که چرا من این کار را بکنم؟ چرا من باید وقت بگذارم یا هزینه کنم؟ دقیقا مثل زمانی که شما می‌دانید همسایه‌تان ناخوش احوال است و اوضاع خوبی ندارد و به خاطر اینکه فکر می‌کنید او پررو می‌شود و کار شما تبدیل به یک وظیفه می‌شود، از محبت کردن در حق او دریغ می‌کنید. آخر چه ایرادی دارد حالا که او بیمار است شمایی که می‌خواهید فرزندتان را به مدرسه برسانید، دنبال فرزند او هم بروید؟ یا اگر طی این مدت چیزی نیاز داشت برای او تهیه کنید.

توجه: شاید بتوانید با گفتن جمله‌هایی مثل زندگی او به من مربوط نمی‌شود وجدان خودتان را نسبت به کمک نکردن به دیگران آسوده کنید، اما فراموش نکنید که زندگی در یک محیط جمعی مسئولیت می‌آورد و ما بخواهیم یا نه از یک مسئولیت اجتماعی در قبال هم نوعان خود برخوردار هستیم و صد البته که مفهوم بزرگ‌تری وجود دارد به نام مسئولیت انسانی.  

 

 ابعاد دیگری از این قضیه

خب صد البته که این قضیه می‌تواند شکل و شمایل متفاوتی به خود بگیرد. یک نمونه بارز آن خود را در قالب جشن‌ عاطفه‌ها یا صدقه‌هایی که مردم پرداخت می‌کنند نشان می‌دهد که این روزها به صورت صدقه‌های الکترونیکی نیز خود را نشان داده است یا مراکز و خیریه‌هایی که بر پایه مهر و محبت مردم می‌چرخد و کلی گره از کار مردم باز می‌کند.

 

کمک می‌کنم پس هستم

البته همیشه هم به این صورت نیست که پولی رد و بدل شود یا به عنوان مثال با خرید کالاهایی به مردم کمک کرد. خیلی وقت‌ها لازم است برگردیم به خودمان و توانایی‌مان را نگاه کنیم تا اگر خدمتی از دستمان برمی‌آید برای خلق انجام دهیم. مثل پزشک‌ها و پرستارهایی که در مواقع بحرانی و زمانی که بلاهای طبیعی رخ می‌دهد خودجوش به کمک مردم می‌شتابند تا هر کمکی که از دستشان برمی‌آید برای مردم انجام دهند.

حتما برای شما هم پیش آمده که یکهو شیشه جلوی ماشینتان بیشتر از اینکه تمیز شود با لنگی متکدی محترم کدرتر می‌شود. یادتان باشد هیچ الزام و تعهدی برای کمک رسانی به قشری که خرج تهیه مواد مخدرشان را از این راه به دست می‌آورند، ندارید

 

٢٠٠

اکنون در خراسان رضوی ۱۲۰ مرکز نیکوکاری با نظارت کمیته امداد به نیازمندان خدمت می‌کنند که این تعداد امسال به ۲۰۰ مرکز افزایش می‌یابد.

۴٠٠٠

در ۱۱ ماه سال ۹۷ هر ایرانی حدود ۴ هزار تومان صدقه پرداخت کرده است.

۶٩%

سال ۹۷ مشارکت نیکوکاران به طرح اکرام ایتام و محسنین بیش از ۵۷ میلیارد و ۳۱۱ میلیون تومان بود که این رقم در مقایسه با سال گذشته، ۶۹ درصد رشد داشت.

٨٨ میلیون

از ابتدای راه‌اندازی پایگاه‌ها و صندوق‌های کمک به سیل‌زدگان تا ١٩ فروردین ۲۲۰ میلیون تومان کمک نقدی و ۳۰۰ میلیون تومان کمک غیرنقدی در استان جمع آوری شده که از این میزان ۸۸ میلیون تومان نقدی و ۱۵۰ میلیون تومان غیرنقدی مربوط به مشهد بوده است.

٣٠

برای کمک به سیل‌زدگان ۱۲۰ پایگاه و صندوق جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی در خراسان رضوی فعال شده است که از این تعداد ۳۰ پایگاه و صندوق آن در مشهد است.

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی