کد خبر : 96748
/ 06:43

شهری متفاوت برای بچه های شهر

شهر جعبه ای کودکان برای نخستین بار در مشهد افتتاح شد

شهری متفاوت برای بچه های شهر

شهرآرا آنلاین - آذر اسماعیلیان - بر اساس روش های جدید آموزشی، بازی کردن بیش از آموزش مستقیم بر یادگیری کودکان تأثیر می گذارد. به همین دلیل، روز به ر وز مراکز بازی کودکان که هدف اصلی آن ها افزایش مهارت و یادگیری در سنین پایه به واسط بازی است افزایش می یابد. شهرداری و شورای شهر مشهد هم که شعار «شهر دوستدار کودک» را در برنامه کاری خود قرار داده اند، از طرح های این چنینی استقبال می کنند به طوری که پنجشنبه گذشته اولین شهر جعبه ای کودک در فرهنگ سرای کودک و آینده در مشهد با رویکرد افزایش سطح مهارت کودکان افتتاح شد. هدف این مرکز آموزشی و بازی که به همت شهرداری مشهد و با همکاری بنیاد چهار طبقه به بهره برداری رسیده، ارتقای آگاهی و آموزش عمومی شهروندان و ایجاد بستری برای آموزش مفاهیم شهرسازی و شهروندی به کودکان و نوجوانان در قالب بازی و سرگرمی است. شهر جعبه ای ایده ای است که در کنار پارک کودک فرهنگ سرای کودک و آینده در پارک کوهسنگی به تربیت نسل آینده کشور می پردازد. «فوت روزانه ٣ نفر بر اثر تصادفات رانندگی گزارش می شود که وضعیت خوبی نیست. همین موضوع ضرورت ترویج فرهنگ صحیح رانندگی بین شهروندان را تأکید می کند.» این را رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر مشهد در مراسم بهره برداری از این مرکز بیان کرد و به تبع آن خواستار بهبود وضعیت رانندگی و آموزش به رانندگان به ویژه آموزش از سنین پایین شد. مجتبی بهاروند این را هم گفت که اگر فرهنگ رانندگی ارتقا یابد، بسیاری از موضوعات دیگر هم حل می شود به طوری که در مسائل حمل و نقلی، باید علاوه بر بهبود رانندگی شهروندان، استفاده مردم از حمل و نقل عمومی و همچنین کاهش آلودگی هوا مورد تأکید باشد تا فرزندان ما آینده ای بهتر داشته باشند. رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد هم در این مراسم بیان کرد: کمتر شهری داریم که کتابخانه ویژه کودکان، فرهنگ سرای کودک و پارک کودک داشته باشد و این خوب است که مشهد در این زمینه فعالیت می کند. اینکه مشهد قرار است به شهر دوستدار کودک تبدیل شود یعنی برنامه هایی در دستور کار قرار دارد که باید عملی شوند. 

سید محسن حسینی پویا اضافه کرد: ساختمان های شهر سیمانی، آجری، بدون نما، نما ی سنگ و غیره است و ضرورت دارد این محیط برای کودکان در شهر جعبه ای نیز تکرار شود و اجازه دهیم خود کودکان به این نتیجه برسند که دوست دارند شهرشان به لحاظ سیما و منظر چگونه به نظر آید. در ادامه، معاون فرهنگی هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد هم از فعالیت نکردن فرهنگ سرای کودک و آینده در شروع کار شهرداری انتقاد کرد و افزود: در حالی فرهنگ سرای کودک و آینده را تحویل گرفتیم که وضعیت خوبی نداشت و استقبال چندانی از سوی شهروندان صورت نمی گرفت. 

محمد محسن مصحفی با بیان اینکه هم راستایی و اجرایی شدن سیاست ها به راحتی رخ نمی دهد اضافه کرد: در این مجموعه تلاش شده این موضوع مد نظر قرار گیرد و شهر جعبه ای نمونه ای است که اجرا شده و انتظار می رود در نقاط دیگر شهر هم ساخته شود. 

او طرح اجرایی شده را کم هزینه اما ارزشمند دانست و گفت که از لحاظ مفهوم و اثرگذاری بر ذهن کودکان می تواند نقش پررنگی داشته باشد. مصحفی ادامه داد: تلاش برای تسهیلگری و تربیت مربی از دیگر اولویت های مجموعه است و در این زمینه با کمبود مواجهیم. به همین دلیل، در خصوص پرورش مربی در فرهنگ سرای کودک و آینده تمرکز شده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی