کد خبر : 96756
/ 06:57

حبس طولانی مدت، پایان اعتماد ایرانیان

رأی متهمان پرونده جنجالی تعاونی اعتبار غیرمجاز صادر شد

حبس طولانی مدت، پایان اعتماد ایرانیان

شهرآرا آنلاین - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی از صدور رأی متهمان پرونده موسوم به «تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان» خبر داد و گفت: دادگاه برای متهمان این پرونده مجازات حبس طولانی مدت، شلاق، اقامت اجباری و رد مال در نظر گرفته است. به گزارش میزان، حجت الاسلام علی مظفری افزود: اتهام عمده این افراد مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق وجوه کلان، به صورت قبول سپرده اشخاص حقیقی است. وی گفت: در مجموع دادگاه با در نظر گرفتن همه موازین قانونی متهم ردیف اول محمد مهدی پورسلیمی، فرزند محمد را به تحمل ٢٠ سال حبس (از مجازات تعزیری درجه ٢) و ٧۴ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم کرد.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی افزود: دادگاه متهم ردیف دوم، احمد حیدری، فرزند محمدعلی را به تحمل ١٢ سال حبس (از مجازات تعزیری درجه ٣) و تحمل ۵٠ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم کرد. مظفری گفت: همچنین دادگاه متهم ردیف سوم، علی محمدکریم پور کلاته منار، فرزند عباسعلی را به تحمل ١٨ سال حبس (از مجازات تعزیری درجه ٢) و تحمل ٧٠ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم کرد.

او افزود: سایر متهمان ردیف چهارم تا ششم آقایان احمد حاجی زادگان شعرباف فرزند عباس، محمدعلی زنده دل فرزند عبدا... و مهدی حسام فرزند علی اصغر را هرچند میزان تأثیر آن ها در بروز نتیجه از سایر متهمان کمتر بوده است، هر یک به تحمل ١٠ سال حبس (از مجازات تعزیری درجه ۴) و تحمل ۴٠ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم کرد. رئیس کل دادگستری استان گفت: دادگاه متهم ردیف هفتم، آقای جمال لاری یزدی، فرزند کاظم را به تحمل ١١ سال حبس (از مجازات تعزیری درجه ٣) و تحمل ۴۵ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم کرد. مظفری افزود: همچنین دادگاه همه متهمان را به رد اموال به دست آمده ناشی از جرم و فعالیت در تعاونی اعتبار ایرانیان پس از احراز موضوع و ضبط اموال محکوم کرده است. او گفت: رأی صادره شده حضوری، قطعی و اعتراض ناپذیر است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بهمن ١٣٩٠ اعلام کرد که تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان فاقد مجوز فعالیت است و هیئت مدیره آن نیز صلاحیت لازم را برای تصدی امور آن ندارد.مؤسسه تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان با دایر کردن ۶٠٠ شعبه در کشور فعالیت داشت.

بر حسب مجوز صادره، تعاونی اعتبار ایرانیان تنها مجاز به ارائه خدمت به اعضای خود بوده و نباید در حوزه ارائه خدمات پولی و بانکی به مردم وارد می‌شده است؛ همچنین طبق بازرسی‌های به عمل آمده از عملیات و حساب‌های آن توسط بانک مرکزی، تعاونی مذکور به دلیل برخوردار نبودن از شاخص‌های یک نهاد مالی سالم، یک مؤسسه ورشکسته محسوب می‌شود. تعداد سپرده‌گذاران این مؤسسه قبل از ساماندهی ۵٠ هزار نفر با موجودی بالغ بر ١٣ هزار میلیارد ریال بوده است. این مؤسسه ۴٠٠ میلیارد ریال به ٢٢٠ نفر تسهیلات بدون بهره پرداخته بود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی