• خانه
  • یادداشت
  • مروری بر الزامات رونق تولید
کد خبر : 96758
/ 06:59
محسن شرکاء

مروری بر الزامات رونق تولید

مروری بر الزامات رونق تولید

شهرآرا آنلاین - حداقل١٠ سال می شود که رهبر معظم انقلاب، شعار سال را برای پیشرفت امور اقتصاد کشور تعریف کرده اند. باوجود این موضوع، آنچه که در عمل اتفاق افتاده، این است که کشور حتی در به سرانجام رساندن مسائل عادی در امر اقتصاد توفیق لازم را کسب نکرده است، چه برسد به تحقق شعار نام سال! تجربه سالیان گذشته نشان می دهد نگاه به عنوان سال بیشتر از نوع شعاری بوده و همت لازم برای تحقق آن در میان مردم و مسئولان ایجاد نشده است.

با این حال معتقدم همچنان باید امیدوار باشیم و برای پیشرفت و رونق تولید تلاش کنیم. در همین راستا برای تحقق شعار سال ١٣٩٨ باید در گام اول، ٣ قوه، استراتژی خود را ظرف ١٠ تا ١۵ روز آینده برای تحقق شعار سال تعیین کنند تا با دستور کاری مشترک برای رسیدن به این هدف تلاش کنند.باید باور کنیم که در جنگ هستیم و اهرم های اقتصادی دشمن برای آسیب زدن به ایران می تواند از بمب اتم هم بدتر باشد. همان طور که در ٨ سال دفاع مقدس تمام تمرکز کشور روی مقابله با دشمن و پیشبرد اهداف جنگ تحمیلی بود، امسال نیز باید تمام تمرکزمان روی رونق تولید و مقابله با دشمن در جنگ اقتصادی باشد. ما الگوی موفقی را در اختیار داریم و فقط باید به آن عمل کنیم. باید در رسیدگی به امور اقتصادی عزم راسخ داشته باشیم. چندین سال است که گفته می شود نظام بانکی کشور ضد توسعه است و مؤسسات مالی و اعتباری کشور را به فساد می کشاند اما تغییر لازم برای اصلاح نظام بانکی انجام نشده است. مسئولان می دانند چه اتفاقی باید بیفتد و چه تغییراتی لازم است اما عزم کافی برای آن وجود ندارد. به عنوان یک شهروند فریاد می زنم نظام جامع مالیاتی نداریم و نظام مالیاتی باید اصلاح شود اما مجلس و دولت چقدر به این سمت حرکت کرده اند؟ فقط حرف زده می شود و توجه نمی کنیم که مشکلات کشور با حرف درمانی، درمان نمی شود.

معتقدم سال پیش رو آبستن رویدادهای خوشایندی برای اقتصاد کشور نیست اما باید تلاش کنیم آسیب های احتمالی را به حداقل برسانیم. برای رونق تولید باید تصمیمات قاطع اتخاذ شود. آیا مسئولان ما حاضرند بازپرداخت بدهی های بخش صنعت را ۵ سال به تعویق بیندازند؟ آیا این آمادگی در نظام اقتصادی کشور ایجاد شده است که همچون سایر کشورها در شرایط رکود، با سود صفر به بخش تولید تسهیلات بدهیم؟ آیا این آمادگی ایجاد شده است که مالیات بخش های تولیدی را به صفر برسانیم؟ منظور از تولید فقط بخش صنعت نیست و هر تولیدی اعم از کشاورزی، علم و صنعت مدنظر است. اگر هر کسی تنها به دنبال منافع شخصی خود باشد، نمی توانیم الگوی دوران دفاع مقدس را اجرا کنیم. 

 

فعال اقتصادی

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی