کد خبر : 96762
/ 07:08

الان روزه یا شبه؟

درباره کانال‌ها و صفحه‌هایی با محتوای عجیب و چرند که کلی عضو و لایک جمع می‌کنند

الان روزه یا شبه؟

شهرآرا آنلاین - فرانک باباپور| در چند روز گذشته با پیام‌هایی در گروه‌های تلگرامی روبه‌رو شدم که به نظرم بیشتر محض خنده است. پیام‌هایی که از کانالی به نام «اعلام وضعیت شبانه روز» فروارد می‌شوند. کانالی که روزی ٣پست می‌گذارد و در هر کدام فقط نوشته شده: «الان صبحه»، «الان ظهره»، «الان شبه»! جالب‌تر اینکه این کانال بیش از ١٣هزار عضو دارد و بازدید بعضی از پست‌هایش به بالای ١۵٠هزارتا هم رسیده است. جدیدا هم صفحه اینستاگرام ساخته و در بیوی آن نوشته: «دقیق‌ترین مرجع اعلام وضعیت شبانه روز با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا». خیال می‌کنید فهمیدن وضعیت شبانه‌روز با نگاه کردن به آسمان یا ساعت دیواری فهمیدنی است، به این سادگی‌ها هم نیست! به ادمین این کانال پیام دادم و پرسیدیم هدفش از ایجاد این کانال چیست؟ گفت هدفش خنداندن دوستش بوده که درگیر سرطان است، اما بعد که اعضا زیاد شده‌اند با خودش گفته چه بهتر که تبلیغ بگیرد و به دوستش کمک مالی هم بکند. او درباره خودش گفت هنوز ٢٠سالش هم نشده و کانال را روز ٢٨ دی سال گذشته راه انداخته است. 

 

﷯ عکس‌های تکراری هر روزه 

کانال اعلام وضعیت شبانه‌روز اولین و آخرین کانال تلگرامی نیست که این‌طور الکی الکی راه افتاده و همین‌طور عضو جمع کرده، کاری که کانال‌های دیگر با کلی تولید محتوا و عرق جبین ریختن نتوانسته‌اند. یکی دیگر از این کانال‌ها که خیلی معروف شد، کانال «یک عکس یکسان از یک چنگال هر روز» بود. این کانال را یک غیر‌ایرانی می‌چرخاند و همان موقع برای هدف ادمینش کلی داستان ساخته شد. یکی می‌گفت این چنگال آخرین چیزی است که معشوقش به آن دست زده و بعد هم مرده است، یکی می‌گفت طرف یک هدف فلسفی دارد و می‌خواهد پوچی دنیا و فضای مجازی را به رخ بکشد. اما سر رشته کانال می‌رسد به یک صفحه در فیسبوک که در سال ٢٠١۴ تا ٢٠١۶ همین عکس را منتشر می‌کرد. در بین این پست‌ها نامه‌ای نوشته و هدفش را لو داده است. او گفته روزی تولد یکی از دوستان مجازی‌اش را تبریک می‌گوید و او عکس این چنگال را برایش می‌فرستد و می‌پرسد چطور است؟ ادمین پیج هم برای اینکه به او نشان بدهد چنگالش چقدر زیبا و منحصر به فرد است، صفحه‌ای برایش می‌سازد با نام «the same photo of a fork everyday» که کانال تلگرامی‌اش هنوز هم فعال است. البته کافی است عبارت the same photo of را جست‌وجو کنید تا ببینید از این صفحه‌ها در فیسبوک زیاد است. یکی هر روز عکس سلمان خان را می‌گذارد، یکی عکس جیم کری و ... در اینستاگرام هم چندتا نوجوان هستند که صفحه‌هایی ساخته‌اند برای هر روز یک عکس یکسان از توستر، تلمبه چاه بازکن، کیوی و ... صفحه دیگری هم که در دنیا معروف شد، پیجی بود که عکس یک تخم‌مرغ را گذاشته بود و درخواست کرده بود تا می‌شود پست را منتشر کنند و لایک جمع کنند تا رکورد لایک یک عکس را که در دست کایلی جنر بود بشکند. این عکس حالا بیشتر از ۵٣میلیون لایک گرفته و پیجش بیش از ٩میلیون دنبال‌کننده دارد و هنوز عکس‌های تخم مرغی می‌گذارد.

 

﷯ همه چیز دنیا کپی است 

﷯اما اگر هدف این افراد را بخواهیم بررسی کنیم به چند گزینه می‌رسیم، محض خنده، محض بیکاری، رسیدن به یک پوچی فلسفی! که احتمالا هدف آخری خیلی گنده‌تر از دهان چندتا نوجوان باشد، ولی شاید برگرفته از دیالوگی از فیلم «باشگاه مشت‌زنی» باشد، آنجا که می‌گوید: « همه‌چیز یک کپی از یک کپی از یک کپی است.» این بیهودگی به کانال‌ها و صفحه‌های فیسبوک و اینستاگرام ختم نمی‌شود و نرم‌افزارهایی هم وجود دارند که هیچ فایده‌ای ندارند! مثل اپی که وضعیت شبانه‌روز را اعلام می‌کند، یا اپی با نام «NOTHING» که بعد از نصب با صفحه‌ای سفید روبه‌رو می‌شوید که در وسط آن نوشته NOTHING یعنی هیچی! این اپ امتیاز ۴.٢ را از کاربران گرفته و بیش از ١ میلیون بار نصب شده است! چیزی که آرزوی برنامه‌نویسان اندروید برای اپ‌هایشان است! اگر نظرات کاربران را بخوانید به برداشت‌های فلسفی و جالبی می‌رسید، مثل یکی از آن‌ها که نوشته بود: «این اپ بهترین اپلیکیشینی بود که من تا به حال استفاده کردم. شما می‌توانید با آن خیلی کارها انجام بدهید! حتی بهم کمک کرد تا افسردگی فلج کننده‌ام را درمان کنم.» 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی