کد خبر : 96764
/ 07:10

نخستین تصویر از مرموزترین جرم عالم هستی

دانشمندان نخستین تصویر واقعی و مستقیم از یک سیاه‌چاله را منتشر کردند. در این تصویر لبه‌های داغ و سایه‌وار سیاه‌چاله نشان داده شده‌اند. در این لبه‌ها نور دور خود خم می‌شود.

نخستین تصویر از مرموزترین جرم عالم هستی

شهرآرا آنلاین - تصویر ثبت‌شده توسط این سیاه‌چاله نخستین نمای مستقیم از قرص برافزایشی یک سیاه‌چاله را به تصویر می‌کشد؛ نوعی حلقه دونات‌شکل از گاز و گرد و غبار که مرتبا «خوراک» غول درونش را تأمین می‌کند.

سایه تاریک درون تصویر نیز لبه افق رویداد (event horizon) را نشان می‌دهد؛ همان نقطه بدون بازگشتی که هیچ نور یا ماده‌ای نمی‌تواند به‌خاطر جاذبه شدید درون سیاه‌چاله به آن‌سویش انتقال پیدا کند.

این تصویر بخشی از پروژه Horizon Event EHT (Telescope) بود. این پروژه با اتکا به اطلاعات شبکه‌ای از ۸ تلسکوپ رادیویی در سراسر جهان، ۲ ابرسیاه‌چاله در مرکز کهکشان‌های متفاوت را هدف گرفته بود. تلسکوپ برای تهیه این تصویر تشعشعات دریافتی از ذرات درون این صفحه را ثبت کرده که هم‌زمان با چرخیدن به دور سیاه‌چاله (با سرعتی نزدیک به نور) دمایی برابر با میلیاردها درجه سانتی‌گراد پیدا می‌کنند.

قبل از رونمایی این تصویر، کارلوس موداس، مدیر این تحقیق، گفت: تاریخ علم و انسان‌شناسی به زمان قبل و بعد از این تصویر تقسیم می‌شود.

در این تصویر حلقه‌ای درخشان نشان داده شده است که هنگام خم‌شدن نور در گرانش شدید اطراف یک سیاه‌چاله به وجود می‌آید.

این سیاه‌چاله در کهکشان M87 در فاصله ۵۰میلیون سال نوری با ما قرار دارد. «فردریک گوث»، یکی از ستاره‌شناسان مرکز CNRS و از مؤلفان تحقیق، می‌گوید: چنین‌مسافتی در تصور انسان نمی‌گنجد. قطر این سیاه‌چاله ۴۰میلیارد کیلومتر است؛ یعنی ۳میلیون برابر زمین. پروفسور هاینو فالکه می‌گوید: آنچه می‌بینیم، از کل منظومه شمسی ما بزرگ‌تر است. جرم این سیاه‌چاله ۶.۵میلیاردبرابر خورشید است و فکر می‌کنیم یکی از سیاه‌چاله‌های سنگین موجود باشد. یک غول واقعی است. قهرمان سنگین‌وزن سیاه‌چاله‌های کیهان.

به‌گفته دانشمندان، این تصویر شواهدی قدرتمند از وجود ابرسیاه‌چاله‌ها فراهم می‌کند. ابرسیاه‌چاله‌ها هنگامی به وجود می‌آیند که ستاره‌ها به پایان عمر خود می‌رسند؛ اما ازآنجا‌که سیاه‌چاله‌ها به نور اجازه خروج نمی‌دهند، رصد آن‌ها کار بسیار مشکلی است..

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی