کد خبر : 96766
/ 07:12

جوان‌سازی مغز افراد کهن‌سال تا ۵۰ سال

دانشمندان قدرت حافظه افراد هفتادساله را از طریق تحریک الکتریکی مغز به‌صورت غیرتهاجمی تا حدی ارتقا داده‌اند که کارایی آن با جوانان بیست‌ساله قابل‌مقایسه است.

جوان‌سازی مغز افراد کهن‌سال تا ۵۰ سال

شهرآرا آنلاین - حافظه کاری منبع شناختی مغز است که مسئولیت‌هایی نظیر بازیابی و دسترسی به اطلاعات مفیدی مثل نام، شماره‌تلفن، جای اشیا و... را برعهده دارد. متأسفانه این بخش حافظه از حدود بیست‌سالگی با بالارفتن سن تحلیل می‌رود؛ تاجایی‌که در کهن‌سالی به عوارض جدی منجر می‌شود.

محققان برای تقویت این بخش مغز تلاش‌های بسیاری را صورت داده‌اند و در جدیدترین مورد «رابرت رینهارت»، از دانشگاه بوستون توانسته با تحریک الکتریکی مغز به‌صورت غیرتهاجمی به موفقیت‌هایی دست پیدا کند.

در این مطالعه که با شرکت ۴۲ فرد شصت ‌تا هفتاد‌ساله صورت گرفته، الکترودهایی روی سر افراد نصب شده و جریان الکترونیکی متناوب به‌سمت بخش‌های خاصی از مغز ارسال شده است. هدف از این کار، هماهنگ‌سازی امواج در قشرهای پیش‌پیشانی و گیجگاهی چپ مغز است که در عملکرد صحیح حافظه کاری نقش دارند. به گفته محققان حافظه کاری این افراد ۲۵ دقیقه پس از شروع تحریک الکتریکی به اندازه افراد بیست تا سی‌ساله بهبود پیدا کرده است. بااین‌حال مشکل اینجاست که این عملکرد بهتر نسبت به قبل از تحریک مغزی تنها برای ۵۰ دقیقه دوام آورده و سپس به حالت قبل برگشته است؛ هرچند رینهارت تأکید کرده که امکان افزایش این بازه زمانی چندان دوراز‌ذهن نیست.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی